KURS KULTURY POLSKIEJ I CHOREOGRAFII W ABAKANIE

 

 

 

 
Bardzo urozmaicony i bogaty w wydarzenia przebieg mają Dni Kultury Polskiej w Republice Chakasji. Ich celem są obchody 150-lecia wybuchu Powstania Styczniowego i 20-lecia odrodzenia ruchu polonijnego na Południu Syberii, głównymi zaś organizatorami – organizacje polonijne w Abakanie i Minusińsku.

 

Dni rozpoczęły się 30 sierpnia i potrwają do 29 września. W programie między innymi: uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w szkole w Małej Minusie, zwiedzanie miejsc pamięci syberyjskich Polaków, wystawa „Polska karta w dziejach Syberii”, poświęcona Powstaniu Styczniowemu, międzynarodowa konferencja „Problemy syberyjsko-polskiej historiii i dialog kultur”, spotkania z młodzieżą, koncerty, kurs choreografii tańców polskich. Zajęcia z choreografii prowadzą goście z Polski: panie Maria Ewa Piotrowicz i Zofia Wojciechowska. Imprezom w ramach obchodów towarzyszą atrakcyjne występy zespołów ludowych chakaskiej Polonii: „Syberyjskiego Krakowiaka” z Abakanu (tańce, śpiew) i „Czerwonych jagód” z Minusińska (śpiew) – triumfatorów szeregu festiwali folklorystycznych w Polsce. Występy obu zespołów przydawały świetności uroczystościom zaplanowanym w ramach Dni. Szczególnie wzruszający był recital polskich pieśni patriotycznych i ludowych w kościele w Abakanie, podczas uroczystej mszy z okazji Dnia Sybiraka.

 

Zwraca uwagę wysoki poziom aktywności i dobra współpraca  organizacji polonijnej z Abakanu, pod kierownictwem bardzo zasłużonego dla promocji kultury polskiej prezesa Sergiusza Leończyka, oraz organizacji z Minusińska, kierowanej przez panią Elizawetę Laskowską.

Obie organizacje mogą się pochwalić unikalnymi w skali Syberii osiągnięciami. I tak, w Abakanie wychodzi czasopismo w języku polskim „Rodacy”, działa również portal internetowywww.rodacynasyberii.pl .

Dumą abakańskiej organizacji jest Centrum Polskiej Książki, gromadzące największy na Syberii księgozbiór w języku polskim. Z kolei Polonia w Minusińsku nadaje audycje radiowe po polsku, zaś wieś Znamienka szczyci się tym, że w miejscowej szkole odbywa się nauczanie języka polskiego jako ojczystego. Abakańskie Zespoły Syberyjski Krakowiak (dla młodzieży) i Syberyjski Krakowiaczek (dla dzieci) to najlepsze, obok Czerwonych Jagóg z Minusińska (Kraj Krasnojarski) grupy folklorystyczne na Syberii.

 

Bogactwo i różnorodność imprez Dni Kultury Polskiej w Chakasji stanowią dodatkowe potwierdzenie prężności i zaangażowania tamtejszych organizacji polonijnych.

Anna WALCZAK

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje