Dzień Zaduszny w Minusińsku i Małej Minusie

DZIEŃ ZADUSZNY W MINUSIŃSKU I MAŁEJ MINUSIE

Dnia 3 listopada uświęcono krzyże na grobach na cmentarzu we wsi Mała Minusa w rejonie minusińskim Kraju krasnojarskiego.

     Dwie obywatelki Polski (imiona nie są ustalone) podczas II wojny światowej mieszkały w tej wsi, ich córki pracowały w Polskim Domu Dziecka, który znajdował się w Małej Minusie w latach 1943-1946 .

      W 2007 roku mieszkaniec wsi Mikołaj Fiedorowicz Anisimow, w domu którego mieszkała jedna ze zmarłych kobiet, wskazał miejsce pochówku.

 W tym samym roku groby zostały poświęcone przez księdza rzymskokatolickiego proboszcza parafii w Abakanie RadosławaKwarczyńskiego.

      W 2013 r. Konsulat Generalny RP w Irkucku przeznaczył środki do produkcji i montażu krzyży katolickich na grobach , a także na przedsięwzięcia podczas Dnia Pamięci.

      Członkowie organizacji "Polonia Minusinska" z miasta Minusinska i wsi Małaja Minusa, uczniowie wiejskiej szkoły złożyli do krzyży wieńce i kwiaty, zapalili lampy.

 Na każdym krzyże jest tabliczka: "Obywatelka Polski, która mieszkała w czasie II wojny światowej we wsi Malaja Minusa . Pokój Jej duszy», na wieńce taśma z napisem: «PAMIĘCI POLAKÓW POLEGŁYCH TU W CZASIE WOJNY». Ceremonię uświęcenia krzyży prowadził kapłan proboszcz parafii z Abakana o. Radosław Kwarczyński.

         W tym samym dniu były złożone wieńce pod pomnikiem polskim matkom i dzieciom oraz na polskie groby na starym cmentarzu miasta Minusińska.

RED.

Patrz. zdjęcia w galerii

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje