GWIAZDKA POLONIJNA NA SYBERII

GWIAZDKA POLONIJNA NA SYBERII

Gwiazdka w Minusińsku, Znamience i Abakanie

21 grudnia 2013 w minusińskiej miejskiej galerii sztuki odbyła lekcja dla uczniów sobotniej szkoły polskiej kultury i języka polskiego z okazji Święta Bożego Narodzenia.

Nauczycielka języka polskiego Pani Olga Siedych opowiadała uczniom o tradycjach bożonarodzeniowych w Polsce, o szopce wigilijnej oraz o św. Mikołaju.

 Zarówno dzieci, jak i dorośli pod kierownictwem Olgi Siedych wzięli udział  w bożonarodzeniowym spektaklu, na zakończeniu którego wszyscy zaśpiewali polską kolędę. Pomiędzy zespołami dorosłych i dzieci były zorganizowane zabawy i konkursy. Zespół dziecięcy z wielką przewagą pokonał zespół dorosłych, dzieci otrzymały prezenty. Zatem odbył się koncert. Każdy uczeń szkoły – i dzieciak i dorosły - odczytali specjalnie przygotowane wiersze świąteczne w języku polskim, a zespół wokalny " Czerwone jagody" zaśpiewał polskie piosenki.

Lekcję świąteczną zakończono uroczystym piciem herbaty. Na lekcji panowała domowa atmosfera oraz dobry nastrój.

W tym dniu odbyła się również gwiazdka dla dzieci z polskich rodzin we wsi Znamienka. W miejscowej szkole po zakończeniu części artystycznej zostały wręczone prezenty ze słodyczami dla uczniów szkoły polskiej. Zajęcia w tej szkole od 1999 r. prowadzi Olga Szuszenaciewa.

 

Na zdjęciach w galerii: 1-7 Zdjęcia z archiwum Szkoły Polskiej w Abakanie (2003-2012), 8 - polski barszcz; 8-9 Uczniowie szkoły polskiej w Znamience (21.12.2013); 10-14 - Lekcja bożonarodzeniowa w Minusińsku (21.12. 2013 r.) 15-19 - Inscenizacja szopki w Szkole Polonijnej w Abakanie 28.12. 2013; 20 - Spotkanie na gwiazdce nauczycieli i rodziców ze Szkoły Polonijnej z Ministrem d/s narodowościowych Chakasji p. Dmitrijem Todyszewem

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje