Polska służba konsularna w 2013 r. Raport

- Służba konsularna to fragment działalności dyplomatycznej, z którą najczęściej stykają się nasi obywatele. To też wizytówka Polski poza granicami kraju. Ma dawać obraz Polski nowoczesnej, sprawnej, świadczyć o wysokim poziomie administracji publicznej. – podkreślił minister Radosław Sikorski 28 marca w czasie prezentacji raportu podsumowującego działania polskiej służby konsularnej w 2013 r. W wydarzeniu wziął również udział podsekretarz stanu Bogusław Winid.


Raport prezentuje działania podejmowane przez polskie konsulaty i urzędy konsularne w 2013 r. W ubiegłym roku zrealizowanych zostało blisko 2,2 mln czynności konsularnych (paszportowych, wizowych i prawnych). Wydano ponad 1,4 mln wiz dla obcokrajowców i 230 tys. zezwoleń w ramach małego ruchu granicznego z Ukrainą i Obwodem Królewieckim (aż o 160 tys. więcej niż rok wcześniej).


- Polska służba konsularna to prawie 600 konsulów i urzędników konsularnych w 127 placówkach na świecie. Nie zajmują się jedynie wydawaniem paszportów i wiz. Istotą pracy konsula jest to, czego w raporcie być nie może – za każdym razem to konkretna ludzka sprawa, realny problem – zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Przypomniał, że do zakresu obowiązku konsulów należą tysiące interwencji, wizyt w więzieniach, szpitalach, nocne dyżury, podróże do miejsca wypadków. To wszystko zalicza się do nierejestrowanych czynności konsularnych. – W kontaktach z konsulami używam własnej definicji sukcesu: nie każde zadanie wiąże się z wyzwaniem, ale każde wyzwanie jest Państwa zadaniem – powiedział minister Sikorski.


Jak podkreślił szef MSZ, ważne jest stałe doskonalenie komunikacji z Polakami przebywającymi lub wyjeżdżającymi za granicę. Informacje konsularne cieszą się największym zainteresowaniem wśród odwiedzających stronę internetową resortu dyplomacji. Są także przekazywane odbiorcom za pomocą nowych mediów: aplikacji mobilnej iPolak, oraz konta na Twitterze. Ponadto, w ubiegłym roku został opracowany program dla obywateli RP przebywających za granicą – „Odyseusz”.


Minister przypomniał o ubiegłorocznych wyzwaniach dla służby konsularnej, jakimi były m.in. porwanie dziennikarza Marcina Sudera, którego uwolnienie stało się priorytetem dla MSZ, wspieranie wyjazdów polskich obywateli z Syrii (dzięki wsparciu polskich konsulów 59 Polaków bezpiecznie opuściło ten kraj), Libanu czy aktywność polskich konsulów w związku z zaostrzoną sytuacją w Egipcie. Szef MSZ przypomniał o możliwości rejestracji wyjazdów w systemie e-konsulat, co ułatwia działanie konsulom i pozwala na szybszą pomoc naszym obywatelom. – Potrafimy też współpracować na płaszczyźnie unijnej. Dzięki wsparciu włoskich i niemieckich służb konsularnych, pięciu polskich obywateli skorzystało z możliwości ewakuacji z Sudanu Południowego – dodał minister.


- Chcemy ułatwiać osiedlanie się w Polsce obywateli innych państw o polskim pochodzeniu – zaznaczył minister Sikorski. Przypomniał, że 1 maja wejdzie w życie nowa ustawa o cudzoziemcach, która umożliwi posiadaczom Kart Polaka uzyskanie pozwolenia na pobyt w naszym kraju, a w konsekwencji otrzymanie polskiego obywatelstwa. W 2013 r. złożono prawie 28 tys. wniosków o wydanie Karty Polaka (najwięcej, bo aż 89 proc., na Białorusi i na Ukrainie). W Rosji do końca 2013 r. złożono ok. 3,5 tys. wniosków, a w Kazachstanie ok. 1,6 tys.


Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 
 
Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje