XIII Dni Kultury Polskiej w Obwodzie Kaliningradzkim

W dniach  22–25 maja 2014 r. aż w trzech miastach  Obwodu Kaliningradzkiego -Kaliningradzie, Czerniachowsku i Oziersku -  odbywały się koncerty, konkursy i  spotkania w ramach XIII Dni Kultury Polskiej w Obwodzie Kaliningradzkim.

 

Koordynatorką i pomysłodawczynią realizowanego programu jest Justyna Żołnierowicz-Jewuła, dyrektorka Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz Towarzystwo  Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych „Ojcowizna”. Partnerami XIII Dni Kultury Polskiej byli: Administracja Miasta Czerniachowska, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie, Wspólnota Polonijna „Dom Polski” im. Fryderyka Chopina w Czerniachowsk a także Wspólnota Kultury Polskiej im. Jana Kochanowskiego w Oziersku.

Projekt był współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014r.”. Zadanie zrealizowane również przy wsparcia  finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Celem organizatorów było przybliżenie szeroko pojętej kultury polskiej, propagowanie zachowań tolerancji wobec innych kultur, promocja regionu Warmii i  Mazur, Polski wśród Polonii oraz mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego.

Pierwszym działaniem zrealizowanym w projekcie XIII Dni Kultury Polskiej były  czterodniowe warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży ze Wspólnot Kultury Polskiej prowadzone w Czerniachowsku przez choreografa i tancerza Krzysztofa Gąsiorka.

W  czwartek 22 maja odbyła się uroczysta inauguracja XIII Dni Kultury Polskiej w Kaliningradzie. Uświetnił jąTeatr 30 Minut” z Ełku, wystawiając spektakl pt. „CLOWNI” według scenariusza Andrzeja Strzeleckiego i w reżyserii Piotra Witaszczyka. Przebojowi, pełni wewnętrznej dynamiki aktorzy grający z pełnym zaangażowaniem nawiązali kontakt z publicznością. Interesujące kostiumy, gra świateł i muzyka dopełniła całości; publiczność była ubawiona.

W piątek rozegrano  mecz piłki nożnej na stadionie Bałtiki (na boisku spotkały się kluby uczniowskie „Naki” Olsztyn i „Bałtika” Kaliningrad, wiek zawodników 12 lat, spotkanie zakończyło się  wynikiem 6:2).

Kaliningradzką publiczność zgromadzoną w  Filharmonii Obwodowej, mieszczącej się w dawnym kościele Świętej Rodziny, w imieniu organizatorów uroczyście powitali Maciej Nosel, konsul generalny RP w Kaliningradzie, i Swietłana Kondratiewa, minister kultury Obwodu Kaliningradzkiego, która stwierdziła, że uroczystości kulturalne na tak wysokim poziomie pozwolą nam zdobywać nowe szczyty w kulturze.

Wśród delegacji byli dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Łukasz Bielewski z pracownikami, Wioletta Dymarska z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz konsulowie z Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie.

Owacyjnie przyjęty został recital Ryszarda Rynkowskiego rozpoczęty piosenką „Dary losu”, której tytuł wykonawca uznał za motto spotkania. Ponad godzinny koncert zakończył się piosenką „ Wznieść serce nad zło”.

W niedzielę 25 maja w Centralnym Parku Kultury i Wypoczynku    w  Kaliningradzie, gdzie tego dnia tygodnia spotykają się licznie Kaliningradczycy, odbył się koncert zespołu „Strumyk” z Domu Polskiego w Czerniachowsku. Po nim na scenie wystąpił  Mazurski Zespół Pieśni i Tańca „Ełk”.

Bogaty program uroczystości w Czerniachowsku rozpoczął się w sobotę 24 maja w kościele p.w. Św. Brunona z Kwerfurtu mszą św. w języku polskim. Następnie odbyły się konkursy: recytatorski w Bibliotece w Czerniachowsku i Konkurs Piosenki Polskiej w Domu Kultury. Część koncertową rozpoczął występ zespołu „Strumyk” działającego przy Domu Polskim w Czerniachowsku. Zespół istnieje od 2009 r..W repertuarze ma pieśni patriotyczne i biesiadne, tańce narodowe i nowoczesne. Dzieci tańczyły, śpiewały, a nawet recytowały poezje.

W dalszej kolejności  wystąpili laureaci konkursów – recytatorskiego i piosenki polskiej. Tegorocznym laureatami konkursu recytatorskiego został Wasyl Jurczenko 14 latek z Czerniachowska za recytację wiersza Marii Konopnickiej „Polski żołnierz”. Kolejne miejsca na podium zajęły Julia Ponomariowa, Helena Nierubienko. Wyróżnienia przyznano Wiktorii Ogiewicz i Anastazji Makiejewej.

Z kolei Konkurs Piosenki Polskiej wygrała Galina Sewastianowa, 19 latka z Kaliningradu za wykonanie piosenki Anny German „Czekasz mnie mamo”. Kolejne nagrody w konkursie zdobyły Anastazja Makiejewa i  Julia Żurawlikowa. Ponadto  wyróżniono Julię Ponomariową i Iwana Pitriczenko.  Jury  podkreśliło wysoki poziom wykonawców i podziękowało za liczny udział w konkursach.

Na zakończenie sobotniej uroczystości  wystąpił Mazurski Zespół Pieśni i Tańca „Ełk”, laureat Ogólnopolskich Przeglądów Folklorystycznych. Zespół ten posiada weryfikację przyznaną przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali Sztuki Ludowej uprawniającą do  reprezentowania polskiej kultury za granicą.

W  niedzielę 25 maja w ozierskim kinoteatrze  otwarto wystawę biżuterii Janiny Gongalo pt. „Natchnienie”. W murach kinoteatru wystąpiły zespoły działające przy Domu Polskim w Oziersku.

Po raz kolejny wystąpił ambasador kultury polskiej, Mazurski Zespół Pieśni i Tańca „Ełk”. Rozstrzygnięto też konkurs rysunków na asfalcie pt. „Polska oczami dziecka”. Zwyciężyła w nim Diana Urubkowa, 7 latka z Ozierska.

 

Jarosz Krystyna

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje