Białystok i Irkuck rozwijają współpracę kulturalną

Goszczący 2-6 czerwca w Irkucku  dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski i jego współpracownik Bogusław Kosel  odbyli spotkanie z przedstawicielami dyrekcji Muzeum Historii Irkucka. Zaprezentowana przez gości z Polski koncepcja wystawy poświęconej Polakom zasłużonym dla Syberii spotkała się z żywym zainteresowaniem gospodarzy. Muzeum Historii Irkucka wyraziło gotowość  użyczenia pomieszczeń dla potrzeb wystawy, jak również udostępnienia eksponatów. Obie strony uzgodniły wstępnie termin otwarcia wystawy w połowie maja przyszłego roku. Zadeklarowały też chęć podpisania ramowego porozumienia o współpracy.  Muzealnicy z Polski zaproponowali ponadto zorganizowanie w Białymstoku wspólnej wystawy, prezentującej atrakcje turystyczne Irkucka, co zostało z entuzjazmem przyjęte przez ich irkuckich kolegów.

Idea zorganizowania w Irkucku wystawy poświęconej Polakom zasłużonym dla Syberii powstała  z inicjatywy Muzeum Wojska w Białymstoku i Konsulatu Generalnego RP w Irkucku. Główny cel projektu – to popularyzacja działających na Syberii wybitnych Polaków, którzy trwale zapisali się w historii rosyjskiej i światowej nauki, jak również we wdzięcznej pamięci mieszkańców Syberii. Bohaterami ekspozycji będą zatem polscy przyrodnicy, geografowie i geologowie, tacy Benedykt Dybowski, Jan Czerski,  Aleksander Czekanowski,  badacze kultur rdzennych ludów Syberii – Wacław Sierakowski, Edward Piekarski, Bronisław Piłsudski; lekarze, pisarze, działacze społeczni, nauczyciele. Pamięć o tych niezwykłych ludziach i ich dramatycznych losach służy budowie pomostów między obydwoma narodami.

Planowana wystawa stanowić będzie piękne dopełnienie realizowanego obecnie przez Muzeum Wojska gigantycznego projektu Muzeum Pamięci Sybiru.  Z kolei Muzeum Historii Irkucka to jedna z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych placówek muzealnych w Irkucku, wyróżniająca się ciekawymi ekspozycjami, efektownym budynkiem, entuzjastycznym, otwartym na współpracę zespołem.  Kilka lat temu Muzeum prezentowało już ekspozycję poświęconą Polakom na Syberii.

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje