XVI Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie

Organizowany co trzy lata Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych jest jedną z najważniejszych imprez w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Koncerty – obojętnie czy odbywają się w plenerze czy w salach – przyciągają licznych widzów.
W tegorocznym festiwalu weźmie udział ok. 30 polonijnych zespołów folklorystycznych. Każdy zespół powinien liczyć co najmniej osiem par tańczących, a o udziale decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Po zakwalifikowaniu do udziału w festiwalu zaproszono trzy zespoły z Rosji - "Korale" (Sankt-Petersburg), "Korale" (Krasnojarsk), "Syberyjski Krakowiak" (Abakan). 
- Tegoroczna impreza podzielona będzie na dwie części – informuje Bartosz Bącal, rzecznik prasowy imprezy. - Pierwsza, przedfestiwalowa część trwać będzie w dniach 20 - 23. lipca. Chętne do udziału w niej zespoły zaprezentują się w wybranych miejscowościach całego województwa. Wtedy będą też spotkania przedfestiwalowe dla zainteresowanych choreografów polonijnych.
Część główna - festiwalowa - rozpocznie się 23. lipca i potrwa do 30. lipca 2014 r. W jej trakcie przewidziano m.in.
- barwny, przyciągający licznych widzów korowód ulicami Rzeszowa i oficjalne otwarcie Festiwalu (25 lipca, piątek),
- Dni Polonijne w Województwie Podkarpackim (26-27 lipca, sobota i niedziela)
- koncert "Folklor Narodów Świata" (28 lipca)
- koncert Galowy i oficjalne zakończenie Festiwalu (29 lipca)
Dyrektorem XVI będzie Mariusz Grudzień, prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Dyrektorem programowym będzie Lesław Wais, natomiast choreografem będzie Janusz Chojecki.

Szczególową informację o wydarzeniu oraz informacje nt. biletów wstępu znajdziecie Państwo na stronie internetowej Festiwalu w zakładce Aktualności: 

http://festiwal.wspolnota-polska.rzeszow.pl/

 

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje