FESTIWAL ZESPOŁÓW POLONIJNYCH W RZESZOWIE 2014

    Barwny korowód z udziałem około tysiąca Polonusów z 14 krajów świata, ubranych w stroje ludowe, zainaugurował w piątkowe popołudnie na ulicach Rzeszowa XVI Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2014. 

Festiwal potrwa do 29 lipca.

    Litwę na festiwalu reprezentują tancerze zespołu "Wilia". „Wilia” od 1989 roku bierze udział w festiwalach, które odbywały się co cztery lata, a obecnie co trzy. Tegoroczny szesnasty festiwal będzie już ósmy dla zespołu, a dla aktualnego składu będzie to drugi festiwal” – mówiła zw.lt Marzena Suchocka, choreograf Polskiego Zespołu Artystycznego Pieśni i Tańca „Wilia”.

  W paradzie, która przeszła rzeszowskim Rynkiem, wzięło udział 37 zespołów uczestniczących w festiwalu. Podczas przemarszu każda grupa niosła swoją nazwę, flagę i nazwę kraju, z którego przybyła, a tancerze śpiewali i tańczyli.

 Na Rynku prezydent Rzeszowa wręczył przedstawicielom zespołów polonijnych klucz do bram miasta. Wieczorem odbył się na Rynku koncert powitalny „Ratatam & folk dream team śpiewa rzeszowskie”, w którym wspólnie wystąpiły ludowe zespoły z okolic Rzeszowa i rzeszowski zespół muzyczny Ratatam, grający muzykę rockową, z elementami reggae oraz folku. Artyści zaprezentowali dawne piosenki ludowe z okolic Rzeszowa we współczesnych aranżacjach.

Przez następne dwa dni, w sobotę i niedzielę zespoły polonijne występowały w różnych miastach woj. podkarpackiego oraz w samym Rzeszowie, na scenie w Rynku.

W programie festiwalu w poniedziałek przewidziano koncert „Folklor narodów świata”, a we wtorek – koncert galowy pod hasłem „Wierni Rzeszowowi”, który zakończy imprezę. Oba koncerty odbędą się w hali widowiskowej Podpromie.

W tegorocznym festiwalu bierze udział 37 zespołów z 14 krajów świata. Pierwsze zespoły przyjechały do Rzeszowa już we wtorek; pozostałe – w środę. Tancerze zostali zakwaterowani w akademikach Politechniki Rzeszowskiej, w tzw. miasteczku festiwalowym.

Tradycyjnie najliczniej reprezentowana jest Kanada, z której do Rzeszowa przyjechało dziewięć zespołów, oraz USA, które reprezentuje osiem grup. Cztery grupy przybyły z Wielkiej Brytanii. Zza wschodniej granicy na festiwal przyjechało osiem zespołów z: Rosji, Litwy, Ukrainy, Mołdawii i Białorusi. Polskę odwiedziły także zespoły z Rumunii, Czech, Niemiec, Szwecji, Brazylii oraz Szwajcarii.

Ten ostatni kraj reprezentują dwa zespoły, z których tylko jeden jest polonijny; drugi „Volkstanzkreis Zurich” jest szwajcarskim zespołem, i jako gość festiwalu, zaprezentuje rodzimy folklor swojego kraju.

Najdłużej trwała podróż do Rzeszowa zespołu Syberyjski Krakowiak. Jego członkowie przez pięć dni musieli przebyć pociągiem ponad sześć tysięcy kilometrów, aby dotrzeć na festiwal z syberyjskiego miasta Abakan.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" przy współudziale finansowym Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Rzeszowa. Festiwal dofinansowany został też ze środków ministerstw Spraw Zagranicznych oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Festiwale są organizowane w Rzeszowie co trzy lata. Pierwsze spotkanie Polonii odbyło się w 1969 roku. Uczestniczyło w nim 13 zespołów. Polonusi z za wschodniej granicy w imprezie wzięli udział dopiero w VIII edycji w 1989 roku.

 

Źródło: PAP, Znad Wilii

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje