„Wyjechały z Polski z obrazem wspaniałych ludzi”

W dniach 31.07. – 13.08.2014 Fundacja Romuald Koperskiego zorganizowała wakacje dla grupy 20 polskich dzieci z Syberii zamieszkałych na terenie Chakasji, krainy leżącej na południe od Krasnojarska. Przygotowania do ich przyjazdu trwały ponad pół roku. Dzieci są potomkami naszych rodaków, którzy nie zawsze z własnej woli znaleźli się na Syberii. Stanowią ewenement wśród innych wieloletnich skupisk polonijnych, pielęgnują polską mowę i polskie tradycje. Nad wyraz czują się Polakami, nigdy nie byli w ojczyźnie przodków – urzeczywistniliśmy im to marzenie. Dzieci i towarzyszący im wychowawcy przebywały w ekskluzywnej, malowniczo położonej Kwaterze Myśliwskiej nad jeziorem Czarne k/Skórcza.
     Fundacja Romualda Koperskiego w całości sfinansowała koszty podróży i pobytu dzieci wraz z bogatym programem kolonii, ze środków, które pozyskała w większości od osób prywatnych. Podczas pobytu w Polsce dzieci zostały otoczone wspaniałą wręcz rodzinną atmosferą, wszędzie podejmowano ich z należytą gościnnością i serdecznością - nie były dłuższe, gdzie tylko mogły odwdzięczały się śpiewną po polsku piosenką, recytowanym wierszem. 

    Wyjechały z Polski z obrazem wspaniałych ludzi, pięknego i przyjaznego kraju. Na ich twarzach widać było dumę, miały poczucie, że mieszkają daleko, ale są częścią tego kraju.

     Fundacja Romualda Koperskiego dziękuję wszystkim, dzięki którym udało się zorganizować omawiane wakacje. Dziękujemy Wam za zrozumienie potrzeby, szczodrość i poświecony czas. Nie da się w słowach opisać ile dobroci udało się nam zrobić.

Linki do relacji TV z pobytu w Polsce dzieci z Syberii:

http://www.tvp.pl/polonia/polonia-24/wideo/15082014-2200/16195357

https://www.youtube.com/watch?v=bPiBeucZv8s&hd=1

http://www.tvp.pl/gdansk/informacja/panorama/wideo/02082014-1830/16291060

http://www.tvp.pl/gdansk/informacja/panorama/wideo/13082014-1830/16424918

Film z koncertu polskich dzieci z Syberii w podziękowaniu sponsorom za wakacje w Polsce:

https://www.youtube.com/watch?v=bPiBeucZv8s&feature=youtu.be

 

Żrodło: Fundacja Romualda Koperskiego 

http://frk.com.pl/ 

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje