Zespół "Czerwone jagody" w Nowosybirsku

12-14 września 2014 roku zespół "Czerwone jagody" z Minusińska gościł u Polonii nowosybirskiej. Powodem dla przyjazdu posłużył odbywający się Festiwal "Trzy dni z kulturą Polską". Wyjazd zespołu stał się możliwy dzięki pomocy finansowej Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Irkucku.

 

 

.

Niezapomniane wrażenia

Udział zespołu „Czerwone Jagody” w Festiwalu Kultury Polskiej w Nowosybirsku

 

     12 września wokalny zespół folklorystyczny „Czerwone Jagody” z Minusińska otworzył swoim koncertem trzydniowy program festiwalu. Występ zespołu odbywał się w sali teatralnej Nowosybirskiej Obwodowej Biblioteki Naukowej. Publiczność usłyszała ludowe i popularne piosenki w języku polskim, rosyjskim i tatarskim.

      Szczególnie ciepło słuchacze witali utwory wykonywane przez solistkę zespołu: Annę Sobolewą ("Kolorowe jarmarki» Maryli Rodowicz) oraz panią kierownik zespołu Larisę Korenets («Dziwny jest ten świat» Czesława Niemena oraz pieśń ludowa «Suzanna»).

       Dzięki prezentacji, którą przedstawił zespół wokalny podczas swojego występu, publiczność miała okazję zapoznać się z historią polskiej diaspory w Minusińsku i na południu Kraju Krasnojarskiego, dowiedzieć się o powstaniu i działalności Krasnojarskiej Regionalnej Polskiej Narodowo-Kulturalnej Organizacji Społecznej "Polonia Minusinska", w tym o działalności koncertowej zespołu "Czerwone jagody".

      Na zakończenie spotkania Pani Prezes Zarządu "Polonia Minusinska" Elżbieta Laskowska zaprezentowała organizatorom festiwalu – "Domu Polskiego" w Nowosybirsku, "Polskiego Centrum Twórczości Ludmiły Duplińskiej", Nowosybirskiej Obwodowej Biblioteki Naukowej, a także przedstawicielom Ministerstwa Kultury Obwodu Nowosybirskiego pamiątki, książki oraz płyty z nagraniami zespołu.

       13 września zespół „Czerwone jagody" uczestniczył w wieczorze poetyckim, poświęconym twórczości Juliana Tuwima z okazji 120. rocznicy jego urodzin. Wydarzenia również odbywały się na bazie Wojewódzkiej Biblioteki Naukowej. Wokalistki z Minusińska z wielkim zainteresowaniem oglądały multimedialną prezentację o życiu i twórczości słynnego polskiego poety, przygotowaną przez Olgę Proskuriną. Członkinie zespołu były zafascynowane występem utalentowanych tłumaczy-amatorów, którzy próbowali jak najdokładniej przekazać sens wierszy Tuwima dla publiczności rosyjskojęzycznej. „Czerwone Jagody” były także pod wrażeniem wystawy rysunków dzieci w oparciu o dzieło Juliana Tuwima «Stacja Tuwim» przedstawionej przez Zespół Szkół Sztuk Pięknych im. C.K. Norwida z Lublina, jak również z wystawy zbioru miniatur "Polski strój ludowy" autorstwa Iriny i Borysa Grieczuszkinych. Miłą niespodzianką było niezapomniane zwiedzanie centrum miasta Nowosybirska, które zostało specjalnie zorganizowane dla "Czerwonych jagód" i odbyło się tego samego dnia. Wycieczkę prowadziła Pani dyrektor Muzeum miasta Nowosybirska Helena Szczukina.

       Podczas trzeciego – finałowego dnia festiwalu członkini zespołu były świadkami otwarcia pierwszego Forum Filmowego "OKO". Uroczystość została prowadzona przez panią Ludmiłą Duplińską kierowniczkę "Polskiego Centrum Kultury Ludmiły Duplińskiej" i "Domu Polskiego". Ze słowem powitalnym wystąpili Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej Marek Zieliński i minister kultury Obwodu Nowosybirskiego Wasilij Kuzin.

       Wrażeniami z podróży podzieliła się Pani kierownik zespołu wokalnego Larisa Korenets: "Ten wyjazd był przez nas długo oczekiwany, przygotowaliśmy się do niego od jesieni 2013 roku. Nasz zespół bierze udział w koncertach nie tylko w całej Rosji, spotkając się z polonijnymi organizacjami, ale również i w Polsce. W Nowosybirsku nigdy nie byłyśmy, choć dobrze znamy Panią Ludmiłę Duplińską od kilka lat, spotykając się podczas Dni Kultury Polskiej w Abakanie i w naszym mieście Minusińsku. Dawno marzyłyśmy, aby poznać bliżej Nowosybirską Polonię. Jesteśmy bardzo zadowolone z koncertu oraz tym jak ciepło witała nas publiczność.  Podobały się nam wszystkie przedsięwzięcia festiwalu "Trzy Dni Kultury Polskiej." Mamy nadzieję na dalszą współpracę!"

 

Elżbieta Laskowska

Zdjęcia w galerii.

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje