Polonijny początek roku szkolnego w Ułan Ude

10 października 2014 r. w Domu Przyjaźni Narodów w Ułan Ude odbyła się oficjalna inauguracja polonijnego roku szkolnego 2014/2015. W związku z tym, że zajęcia w Polskiej Społecznej Szkole Języka i Kultury prowadzone są od 1 września 2014 r., dzisiejsze spotkanie miało charakter twórczych prezentacji grup. Prowadził je Jewgienij Siemionow.

Prezes Kulturalno-Narodowej Autonomii Polaków „Nadzieja” w Ułan Ude, pani Maria Iwanowa złożyła wszystkim uczniom, ich rodzicom i gościom najserdeczniejsze życzenia z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego. W swoim wystąpieniu zwróciła  szczególną uwagę na sens i potrzebę uczenia się – „Dzisiejszy dzień jest bardzo szczególny. Rozpoczynamy nim kolejny już rok szkolny w naszej organizacji. Jest to wydarzenie bardzo ważne i  potrzebne, bo bez  znajomości języka, bez  nauki, bez szkoły i spotkań – nie dałoby się w pełni i prawidłowo porozumiewać w języku polskim oraz kultywować tradycji i zwyczajów narodu polskiego”.

Uczniowie recytowali wiersze o szkole, śpiewali piosenki i przedstawiali scenki humorystyczne. „Na całym kaszubskim wybrzeżu nie było większego psotnika i urwisa od Mikołajka. Ludzie prosili, tłumaczyli, grozili... na próżno. Nie było żadnej rady na chłopaka. – Tak rozpoczęło się przedstawienie „Bursztynowej korony” na podstawie legendy Hanny Zdzitowieckiej. Antek Gołowin (Mikołajek), Gala Balczinowa (Dziewczyna Hanka), Ewelina Kononowa (Mama), Nastia Nowikowa (Babcia), Tania Danchanowa (Panna Wodna), Marina Balczinowa i Dasza Popkowa (Nimfy), Romek Gołowin (Król), Olga Gołowina (Drzewo) i Dasza Awrutina (Jaskółka) – to polonijne talenty. Każde z nich dało z siebie wszystko i grało z niesamowitym wcieleniem się w postać.

W dalszej części spotkania wystąpił zespół wokalno-chóralny „Nadzieja” i zespół taneczny „Akwarele”. Uroczystość dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i przeżyć.

Do szkoły polonijnej, w której zajęcia odbywają się we wszystkie dni tygodnia uczęszcza 64. uczniów w wieku od 4 do 80 lat.

 

Andrzej Malinowski,

nauczyciel języka polskiego

ZDJĘCIA w GALERII

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje