Coraz więcej polonijnych studentów w Polsce

Młode pokolenie Polonii coraz chętniej podejmuje studia na polskich uczelniach – wynika z danych ministerstwa nauki. Najczęściej na studiowanie w kraju decydują się Polacy mieszkający na Białorusi i Ukrainie.

Jak wynika z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazanych Polskiej Agencji Prasowej w roku akademickim 2013/14 na polskich uczelniach kształciło się 6284 studentów polskiego pochodzenia. Na studiach doktoranckich i stażach długoterminowych uczyło się 198 cudzoziemców z polskimi korzeniami. Dla porównania w roku akademickim 2012/13 w kraju studiowało 6138 młodych przedstawicieli Polonii, a w roku 2011/12 było ich 6268.

 

W minionym roku akademickim 2471 studentów i doktorantów pochodziło z Ukrainy, 2059 z Białorusi, 834 z Litwy, 264 z Kazachstanu, 166 z Rosji, 49 z Łotwy.

Jak poinformowało PAP ministerstwo nauki, zgodnie z rządowym Programem Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą przyjętym w październiku 2007 r. i zgodnie z Planem Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą na 2014 r. Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, we współpracy z konsulatami w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, Gruzji, Kazachstanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, organizuje rekrutację młodzieży polskiego pochodzenia na studia w Polsce w ramach stypendium rządu polskiego.

Corocznie do postępowania kwalifikacyjnego przystępuje ok. 800 kandydatów ubiegających się o ponad 400 stypendiów na studia pierwszego stopnia. Warunkiem ubiegania się o stypendium jest posiadanie Karty Polaka lub udokumentowane polskie pochodzenie.

 

Żródło: Głos Ludu

 07.10.2014

Galerie zdjęć
Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Wspólnota Polska

Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje