O trudnych relacjach polsko-rosyjskich

9-10 października 2014 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbyło się Międzynarodowe Seminarium Naukowe pod honorowym patronatem szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego „Polska-Rosja. Stosunki sąsiedzkie: stan obecny i perspektywy”.

 

 

 

 

Na początku sesji naukowców i studentów przywitali główni organizatorzy seminarium: 

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach Prof. dr hab. Tamara Zacharuk (na zdjęciu), Dziekan Wydziału Humanistycznego UPH w Siedlcach Prof. dr hab. Stanisław Jaczyński oraz Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa UPH w Siedlcach Prof. dr hab. Mirosław Minkina.

Oprócz przedstawicieli nauki polskiej (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademia Obrony Narodowej w Warszawie, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie) byli również przedstawiciele nauki rosyjskiej - Doc. Aleksiej Gavrilienkov (Uniwersytet w Smoleńsku), Doc. Denis Iroshnikov (Uniwersytet w Riazaniu). W seminarium uczestniczyli również naukowcy z National Intelligence University (NIU) w Stanach Zjednoczonych dr Susan Studds oraz dr Joel Shapiro.

Seminarium dało możliwość prezentacji różnych, czasem diametralnie odmiennych aspektów polsko-rosyjskich relacji politycznych, wojskowych, gospodarczych i kulturalnych.

W seminarium z referatem „Polonia rosyjska – 25 lat odrodzenia (1989-2014). Sytuacja obecna i perspektywy rozwoju” wziął udział Adiunkt Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach dr Sergiusz Leończyk (na zdjęciu). W swoim wstępie do prezentacji referatu on zaznaczył, że ten temat to nie tylko analiza naukowa historii współczesnej Polonii rosyjskiej, ale również i osobiste zaangażowanie, ponieważ Sergiusz Leończyk w ruchu polonijnym jest od 1992 r. W latach 2007-2012 był Wice Przewodniczącym FPNKA „Kongres Polaków w Rosji”, jedynej ogólnorosyjskiej organizacji polonijnej. Sergiusz Leończyk jest założycielem w 1993 r. Kulturalno-Narodowej Organizacji Społecznej „Polonia” Republiki Chakasji i jej Prezesem do czasu obecnego.

Prezentacja dr Sergiusza Leończyka ukazała w skrócie burzliwe dzieje Polonii rosyjskiej i etapy odrodzenia w latach 1989-1995 oraz inicjatywy Polonii rosyjskiej w latach jej najbardziej sprzyjającego okresu 1995-2005. Obecnie Polonia rosyjska ma sporo problemów prawnych i finansowych i tu niemałe znaczenie mają obecne relacje polsko-rosyjskie.

 

Materiały seminarium zostaną wydane w specjalnej monografii opracowywanej przez Zespół Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

 

Inf. wł.

Zdjęcia Marty Lech (Studenckie Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego UPH w Siedlcach).

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje