Konkurs "Legendy naszych przodków" w Chakasji

Polskie legendy podbijają serca mieszkańców Chakasji

 

Okazją do popularyzacji pięknych polskich legend stał się w konkurs

„Legendy naszych przodków”,

zorganizowany w październiku w Abakanie, stolicy Republiki Chakasji.

 

     Inicjatorem konkursu było Regionalne Centrum Kultury Niemieckiej, sponsorem zaś Ministerstwo Narodowej i Terytorialnej Polityki Chakasji. Impreza miała na celu promocję obyczajów i tradycji czterech narodów republiki: Chakasów, Rosjan, Niemców i  Polaków.

     Aktywny udział w przedsięwzięciu wzięła chakaska organizacja polonijna „Polonia”. Jej najmłodsi przedstawiciele (od 7 do 9 lat) licznie wystąpili w konkurencji na najlepszy rysunek akwarelą, zapełniając kartony podobiznami baśniowych smoków i rusałek.  Triumfy święcił  Artiom Romanowicz, uczestnik konkursu plastycznego dla dzieci w grupie wiekowej od  10 do 13 lat. Zdobył on pierwszą nagrodę za wyrzeźbionego w drzewie polskiego orła, zainspirowanego legendą o Lechu, Czechu i Rusie, a także za drzeworyt przestawiający smoka wawelskiego – najsłynniejszego polskiego smoka rodem z Krakowa. Utalentowany Artiom uczestniczył także w innym konkursie: na prezentację elektroniczną legend. I tu również dostał pierwsze miejsce, za komputerową wersję legendy o powstaniu herbu miasta Mrągowo na malowniczym polskim Pojezierzu Mazurskim.

  Powszechne zainteresowanie budziły tradycyjne polskie wycinanki autorstwa młodocianych polonijnych artystów. Nauczycielki języka polskiego, Olga Sedych i Wiktoria Simonowa, otrzymały wyróżnienia za twórcze konspekty zajęć na temat „Legendy miast, krajów i regionów i historia ich herbów”. Zaś Nastia Simonowa i Ania Sedych oczarowały publiczność żywiołową interpretacją polskich piosenek i efektownymi strojami ludowymi.

 

ZDJĘCIA W GALERII

Galerie zdjęć
Finansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od
Kancelarii Senatu RP
Godło Senatu Rzeczpospolitej Polskiej
Wspólnota Polska

Redakcja strony: dr Sergiusz Leończyk,dr Artiom Czernyszew
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje