Narodowe Święto Niepodległości w Ułan Ude

   Obchody 96. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków „Nadzieja” w Ułan Ude miały uroczysty charakter.

   11 listopada 2014 r. członkowie autonomii, dzięki połączeniu internetowemu (telemost) uczestniczyli „na żywo” w Koncercie Pieśni Patriotycznej w Olecku z okazji Święta Niepodległości. Pozdrowili także burmistrza Olecka, Wacława Olszewskiego oraz wszystkich olecczan. Pani Maria Iwanowa, prezes „Nadziei” opowiedziała o pielęgnowaniu polskich tradycji i obchodzeniu świąt narodowych przez miejscową Polonię. Natomiast pan Walenty Litwinow recytował własny utwór „Powstańcom Zabajkalskim”:

 

Zwyczajne bagno, bagno pospolite

Przy tym nagrobku rośnie zamiast róż,

Na samym skraju tektonicznej płyty

Spokoju strzeże tylko Anioł Stróż.

 

Na tym odłamku Rzeczypospolitej,

Wśród martwej ciszy osikowy liść

Modlitwy szepcze trawie złotolitej

I ukazuje dokąd trzeba iść.

 

Gdy się rozstąpi tajga zasępiona

I niebo runie bez oporu wzwyż,

Wnet otworzywszy żółte swe ramiona

Włóczęgę wita pojedynczy krzyż.

 

      Autonomia Polaków „Nadzieja” w Ułan Ude współpracuje z gminą Olecko w Polsce w dziedzinie oświaty i kultury.

   14 listopada 2014 r. w Domu Przyjaźni Narodów odbyło się spotkanie poświęcone Świętu   Niepodległości. Młodzież przedstawiła ważne daty z historii Polski od roku 1772 do 1918. Uczestnicy spotkania odśpiewali polski hymn państwowy, zaśpiewali „Rotę”, pieśń „My, Pierwsza Brygada” i „Żeby Polska była Polską”. Wysłuchali także utworów: „Pożegnanie Ojczyzny” i „Polonez elegijny”. Czterech uczniów Polskiej Społecznej Szkoły Języka i Kultury wzięło udział w quizie wiedzy o Polsce „Z północy na południe i ze wschodu na zachód”. 7 osób przystąpiło do dyktanda (Jesień w górach). Tytuł Mistrza Polskiej Ortografii 2014 w Ułan Ude zdobył pan Walenty Litwinow.

   Przez cały tydzień tematyka zajęć języka polskiego we wszystkich grupach obejmowała zagadnienia związane z symbolami narodowymi i dniem dzisiejszym Polski.

 

Andrzej Malinowski

Zdjęcia w zakładce GALERIE

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje