"Memoriał" upamiętnił w Moskwie Polaków pomordowanych w Związku Radzieckim

      3.12.2014 r. w Moskwie miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Cierpieniu - prawdę, zmarłym - modlitwę” upamiętniającej Polaków pomordowanych w dawnym Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich.

   Ekspozycja została zorganizowana przy udziale Centrum Naukowo-Informacyjnego „Memoriał” w Petersburgu z inicjatywy Państwowego Muzeum Historii Gułagu, Ambasady RP w Moskwie i Konsulatu Generalnego RP w Petersburgu. Upamiętnia ona ponad 130 miejsc polskiej pamięci narodowej na terytorium Rosji, dokumentując pomniki, tablice pamiątkowe i krzyże znajdujące się w różnych częściach tego kraju.
 
   Stanowiące istotną część wystawy fotografie wykonano m.in. na cmentarzach położonych w pobliżu dawnych osad, nekropoliach ofiar komunistycznego terroru a także terenach, gdzie niegdyś znajdowały się łagry.
Wśród miejsc przedstawionych na wystawie nie zabrakło dwóch polskich cmentarzy wojennych - w Katyniu koło Smoleńska i w Miednoje koło Tweru, gdzie spoczywają prochy polskich jeńców wojennych rozstrzelanych wiosną 1940 roku przez NKWD na rozkaz Józefa Stalina.
 
    Szczególnym elementem ekspozycji są polskie cmentarze z przełomu XIX i XX wieku, które zachowały się na dalekiej Syberii.
 
    Wystawa trafi wkrótce do Polski.
 


 
Źródło: MSZ RP

Galerie zdjęć
Finansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od
Kancelarii Senatu RP
Godło Senatu Rzeczpospolitej Polskiej
Wspólnota Polska

Redakcja strony: dr Sergiusz Leończyk,dr Artiom Czernyszew
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje