Otwarcie wystawy rysunków Leopolda Niemirowskiego w Tunce

   

W poniedziałek, 1 grudnia 2014 r. w tunkińskiej szkole w rejonie tunkińskim (około 500 km od Ułan Ude) odbyło się otwarcie wystawy rysunków Leopolda Niemirowskiego.

 

Jej otwarcie poprzedziło spotkanie z dyrektorem szkoły. Następnie w auli szkolnej pani Maria Iwanowa, prezes Autonomii Polaków „Nadzieja” w Ułan Ude przedstawiła sylwetkę Niemirowskiego i ogólną informację o działalności stowarzyszenia. Z kolei pani Anna Winogradowa opowiedziała o kwartalniku „Pierwsze kroki”, wydawanym przez organizację,  którego jest redaktorem naczelnym oraz o własnej twórczości literackiej. Pan Walenty Litwinow – poeta, tłumacz literatury polskiej recytował wiersze polskich poetów. Natomiast nauczyciel języka polskiego, Andrzej Malinowski zabrał uczniów klas IX-XI w podróż po Polsce. Przedstawił najważniejsze informacje o kraju, w tym położenie geograficzne, ukształtowanie terenu, klimat, walory turystyczno-przyrodnicze, znanych i sławnych Polaków. Uczniowie wzięli także udział w konkursie wiedzy o Polsce.

   Leopold Niemirowski (1810-1883) – polski malarz, powstaniec listopadowy, zesłaniec syberyjski, badacz Syberii. W 1839 r. za działalność konspiracyjną (udział w powstaniu listopadowym) został skazany na karę śmierci, którą zamieniono na 20 lat katorgi na Syberii (Tobolsk, Usole, Irkuck). Pracował w warzelni soli. Ponadto uczył dzieci gubernatorskie rysunku i języka francuskiego. W 1841 i 1842 r. dwukrotnie skracano mu karę (po 5 lat), a rok później zwolniono z kary katorgi i przeniesiono na osiedlenie. Oddał się wówczas pracy malarskiej. Początkowo rysował ołówkiem i węglem, później farbami. Portretował polskich i rosyjskich zesłańców, miejscowych prominentów oraz członków ich rodzin. W 1844 r. Niemirowski został jednym z uczestników czternastomiesięcznej ekspedycji Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego badającej Kamczatkę i tereny zamieszkałe przez Koriaków, Jakutów i Czukczów. Jego rysunki zostały przekazane do Wielkiej Brytanii, gdzie sporządzono z nich staloryty, wykorzystywane do druku. W 1856 r. ukazał się album „Podróż po Wschodniej Syberii” z rysunkami Leopolda Niemirowskiego. Rok później darowano mu karę na mocy amnestii i zamieszkał w Irkucku. Odbywał wyprawy do wschodnich rejonów Rosji, w tym do Doliny Tunkińskiej. Pod koniec życia powrócił na Wołyń. Swoje prace prezentował na wystawach w Paryżu i w Warszawie. Jego pejzaże ukazują autentyczną przyrodę syberyjską jeszcze nie skażoną działalnością człowieka oraz przedstawicieli autochtonicznych ludów Syberii Wschodniej, ich odzież i sprzęty, które mają dzisiaj ogromną wartość etnograficzną.

   Po otwarciu wystawy i obejrzeniu ciekawych eksponatów w szkolnym muzeum odbyło się spotkanie z przedstawicielami miejscowej Polonii.

   Tunka jest miejscem szczególnym dla Polaków. W latach 1866-1875 przebywali w niej  zesłani więźniowie polityczni m.in. grupa 145. księży i zakonników aresztowanych w powstaniu styczniowym. Na cmentarzu w pobliskim Nikolsku, gdzie złożyliśmy wieniec i zapaliliśmy znicze, pochowano 15. z nich. Na zesłaniu w Tunce przebywał także Józef Piłsudski.

 

Andrzej Malinowski

ZDJĘCIA W ZAKŁADCE GALERIE

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje