Jubileusz Polonii Minusińska

    6 grudnia 2014 roku w Minusińskiej Galerii Sztuki odbył się koncert z okazji 15-lecia Krasnojarskiej Regionalnej Polskiej Narodowo-Kulturalnej Organizacji Społecznej

"Polonia Minusińska".

   Sala była przepełniona. Taka forma obchodów stała się prawdziwym darem dla miejscowej publiczności i okazją aby osobiście pogratulować Polonię i złożyć jej przedstawicielom swoje życzenia.

   Bohaterami dnia byli nie tylko uczestnicy koncertu, ale również członkowie organizacji "Polonia Minusińska", którzy dotychczas biorą czynny udział w życiu zespołu "Czerwone jagody". Twórczość zespołu od dawna znana i ceniona przez publiczność.

   Podczas koncertu z pozdrowieniami na cześć Polonii wystąpiły znakomite zespoły folklorystyczne i ludowe z miast Abakanu i Minusińska, takie jak "Blumenfeld", "Wdochnowienie", "Gloria", "Wesołe obcasiki", "Syberyjski Krakowiak", "Sławianoczka" i "Słowiańskie wzory." Widzowie mieli okazję usłyszeć znane utwory w różnych językach, a także zobaczyć wykonanie różnych tańców (przeważnie polskich).

   Pomiędzy występami widzom była zaprezentowana historia Polskiej Narodowo-Kulturalnej Organizacji "Polonia Minusińska" i jej główne osiągnięcia. Przedstawiciele Polonii dziękowali swoich przyjaciół za współpracę i otrzymywali liczne pozdrowienia od tych organizacji, które współdziałały z nimi w ciągu tych wszystkich lat, na przykład: od Administracji miasta Minusińska i Miejskiej Rady Deputowanych, od Muzeum Krajoznawczego im. N.M. Martijanowa, od Centrum Kultury niemieckiej, ale także od "Polonii" Republiki Chakasji. Wszyscy przedstawiciele tych organizacji podkreślali, iż "Polonia Minusińska" znana nie tylko z życia kulturalnego, lecz przede wszystkim mówiono o aktywnej pozycji życiowej jej przedstawicieli, którzy zawsze osobiście są zaangażowani w życie społeczne miasta i regionu.

  Podczas koncertu wielokrotnie było zaznaczono, że działalność "Polonii Minusińska", jak i kultura polska jest bardzo daleka od polityki. Natomiast jednoczy ona nie tylko syberyjskich Polaków, ale także wszystkich zainteresowanych językiem i tradycjami Polski. Działania Polonii skierowane ku osiągnięciu bardzo ważnych celów - wzmocnieniu przyjaźni, dialogu pomiędzy dwoma narodami, a także promowaniu tolerancji.

 

Tatjana ZYKOWA

Zdjęcia z wydarzenia patrz w zakładce GALERIE

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje