Metodyka nauczania języka polskiego – dwujęzyczność, wiedza o kulturze polskiej

   Kurs metodyki języka polskiego dla nauczycieli polskich ze Wschodu odbył się w Węgorzewie w dniach 12-14 grudnia 2014 r. Organizatorzy kursu Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział w Olsztynie i koło tego oddziału w Węgorzewie zaprosili nauczycieli z Litwy, Łotwy, Białorusi i obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Pismo, Radio i portal „Rodacy” reprezentowali Sergiusz Leończyk i Artiom Czernyszew.
 Program szkoleń był bardzo napięty, bo mając 40 godzin dydaktycznych skupił się na podstawowych problemach metodyki nauczania języka polskiego w warunkach dwujęzyczności. Ta podstawowa część została przeprowadzona przez nauczyciela dyplomowanego, mgr filologii polskiej, pedagoga Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie Dorotę Kamińską. Natomiast część Wiedzy o kulturze polskiej została przeprowadzona przez działaczy Fundacji „Dziedzictwo nasze” Barbarę Grąziewicz-Chludzińską, Zofię Rycharską, Adama Jankiewicza oraz Zofię Wojciechowską.
Oprócz zajęć praktycznych i wykładów uczestnicy brali udział w zajęciach muzycznych (śpiewanie kolęd), oglądali i omawiali filmy dokumentalne nt. dziedzictwa polskiego na Wschodzie, zwiedzili bogate Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. 
13 grudnia po Mszy świętej  w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła odbyła się uroczysta kolacja – wieczerza wigilijna, na której byli obecni przedstawicieli władz miasta, powiatu, województwa, władz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
Zakończył się kurs wyjazdem studyjnym miejscami ciekawych zabytków Warmii i Mazur.

 

Red.

Zdjęcia patrz w zakładce GALERIE

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje