Wigilia w obwodzie kaliningradzkim

Wigilia to czas wyjątkowy, kiedy szczególnie dbamy o tradycję, przekazujemy wartości z pokolenia na pokolenie i to wyjątkowa  okazja dla spotkań w gronie rodziny i przyjaciól.

Już na kilka dni przed Wigilią Bożego Narodzenia w ,,Domu Polskim” w Czerniachowsku zostały prowadzone Warsztaty Wigilijne, pod czas których starsze czlonkowie wnosili swoje przeżycia, związane z Wigilią,ucząc  dzieci i młodzież polonijną własnoręcznie wykonywać śnieżynki,aniołków,gwiazdki z papieru i słomy w taki sposób, jak to robili nasze przódkowie.  Zrobiliśmy kilka szopek i ozdobiliśmy gabiniet języka polskiego. Oprócz tego odbyła wystawa ,,Kartka Bożenarodzeniowa”, na której obejżeliśmy  prace płastyczne naszych dzieci.

 Dorosli wyjeżdżali na Spotkanie Opłatkowe  do Węgorzewa  i odebrali światło pokoju, symbolyzujące wzaimne poruzumienie narodów. Ale główna Wigilia dla Polaków całego Obwodu Kaliningradzkiego  jak co roku odbyła się  w Czerniachowsku. 21 grudnia  na centralną Wigiliję do Czerniachowsku przybył Konsul Generalny RP P.Marcin Nosal, gościliśmy polonusów z Gusewa,Kaliningradu,Poleska i Bałtyjska,dyrektora Centrum Lingwistycznego w Kaliningradzie Włodzimierza Pajgorskiego z małżonką,władze miasta Czerniachowska i chór ,,Tęcza” z Olsztyna na czele z kierownikiem Leszkiem Biłasem. Rozpoczęła wieczerzę wigilijną prezes naszej Polonii Irena Korol,która jest również prezesem Rady Polonijnej Obwodu Kaliningradzkiego.  

Konsuł Generalny RP w Kaliningradzie Marcin Nosal przywitał  wszystkich ciepłymi słowami  i złożył zyczenia dla Polonii obwodu kaliningradzkiego. Dobre słówa powiedział Gława urządu miejscowego Anatolij Wachonin i z-ca Glawy administracji Regionu Czerniachowskiego Włodzimierz Gołubcow. Franciszkanin o. Dariusz Harasimowicz, były proboszcz naszej Parafii św. Brunona, który obecne  służy w Sankt-Petersburgu,  poświęcił opłatek i po wspólnej modlitwie podzieliliśmy opłatkiem między sobą, składając  życzenia. 

  Dzieci "Domu Polskiego” w Czerniachowsku  przedstawiły pięknie  inscenizację religijną ,,Jasełka”, podczas których śpiewały posterałki. P.Konsul Generalny M.Nosal wręczył dzieciakóm paczki swiateczne. Razem z chórem,,Tęcza” śpiewaliśmy kolędy znane od dziecinstwa. Panował rodzinny klimat, jaki był obecny w naszych domach przez dziesiątki lat.

 

                            

 

 

 

 

 

 

 

 

Irena Safronowa, nauczycielka jezyka polskiego

 SP 'Dom Polski" w Czerniachowsku.

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje