Złoty Człowiek 2014 r. Warmii i Mazur dla projektu Gadające Dachówki

Witam Cię Droga Redakcjo
pisma "Rodacy",
Witam członków KNOO Polonia,
ściskam serdecznie Wszystkich Państwa!
 
Składam serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności w 2015 roku. Prosto z Mazur i mojego Mrągowa ślę zielone wici - W tym momencie chciałabym podzielić się informacją, która jest dla mnie osobistym wydarzeniem i radością. Nasz projekt nad którym pracujemy od kilku miesięcy, a wieńczący wiele lat pracy został wyróżniony przez czytelników Gazety Olsztyńskiej i Dziennika Elbląskiego.
 
   "Gadające dachówki"  otrzymały tytuł Złotego Człowieka Roku 2014 Warmii i Mazur w kategorii nauka i edukacja 
www.gadajacedachowki.blogspot.com To wyjątkowy program, który jest innowacją społeczną i nowoczesną "tableszytową" metodyką, a także produkt turystyczny ukazujący niezwykłość posiadanych zasobów naturalnych i kulturowych Warmii i Mazur. "Gadające dachówki" - obrazują w sposób artystyczny i spójny z ekologią piękno naszej tradycji. Utrwalają historię regionu, popularyzując bogactw​o​ miejsca​ zarówno pochodzenia dachówek jak i osób malujących, zachęcają  do​ powstania​ indywidualnego przekazu wrażeń turystów i mieszkańców naszej ziemi. Małe Ojczyzny w dachówkowych krajobrazach przestają być mitem. Pokazują świat "rdzennych" Mazur i klimatyczną Warmię przez QR kody wprowadzają nas w system społecznej archiwistyki. Interaktywna ścieżka edukacyjna pt. Gadające Dachówki​ - bo tym mogą być "dachówkowe spotkania" w swych założeniach generuj​e​ produkty turystyczne​. Myślę, że​ mamy szansę na coś wyjątkowego - powstanie produktu wysokiej jakości​. Pracuję nad tym od kilku lat, mamy już mały zespół. Najważniejsze, że idziemy do przodu powolutku. Wytrwale - jak zauważyli czytelnicy Gazety Olsztyńskiej budujemy kapitał społeczno - gospodarczy. Ważne i zasługujące na podkreślenie jest fakt, iż pracujemy wspólnie z jednostką uniwersytecką - Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym UWM oraz z Wydziałem Biologii i Biotechnologii UWM. 
   
   Ogrody Zdrowia i w nim tkwiący projekt ​Z​ielonego ​C​ertyfikatu ​prowadzony w ramach stażu (numer umowy o staż U.24/CIiTT.SIS2/PN/38/2014), jaki odbywa prof. Stanisław Czachorowski w małym przedsiębiorstwie tj. mojej firmie Zielony Promień służy budowaniu potencjału Instytutu Hortiterapii. Celem działania jest tworzenie tzw. zielonych miejsc pracy w naszym regionie a może nawet w całej Polsce - jeśli znajdą się chętni by uczyć się od nas. Staż odbywa się w ramach projektu pt. „Regionalny transfer wiedzy z nauki do biznesu – staże i szkolenia praktyczne naukowców w przedsiębiorstwach Warmii i Mazur”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego a koordynowanego przez Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM w Olsztynie. Dachówkowa innowacja dotyczy branży turystycznej (http://czachorowski.blox.pl/2015/01/Gadajace-dachowki-zloty-czlowiek-i-transfer.html) . 
   Wierzę w to z całą mocą, że mamy szansę na oryginalną, unikatową w skali kraju turystyczna i prozdrowotną ofertę opartą na zasobach dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego (www.mazurydladiabetykow.blogspot.com). Wyjątkowość wpisującej się w regionalne programy zielonej Horti aktywizacji, ​gdzie jednym z najważniejszych priorytetów jest ochrona środowiska i zasobów naturalnych, walorów kulturowych oraz ochrona zdrowia mieszkańców i turystów.​ Celem naszym jest tworzenie zielonych miejsc pracy, w sposób realny - cegła po cegle, składamy na wykonanych przez lata fundamentach - Instytut Hortiterapii. I choć dziś to jeszcze idea, ale przyświeca jej magiczny- a przecież realny nad horyzontem- powstający jako znak siły zielony promień.
 
   Konkludując - bez marzeń cóż warte jest istnienie...​
  To był Wielki dzień Gali Gazety Olsztyńskiej ...  przyznam się... uwierzyłam dopiero na scenie, że to dzieje się naprawdę. Życie przecież jest niespodzianką. Dziękuję serdecznie mojemu miastu i Czytelnikom Magazynu Polonia, Gazety Olsztyńskiej i Kuriera Mrągowskiego, mieszkańcom naszej mazurskiej ziemi i Artystom biorącym udział w malowaniu dachówek. 
 
Wszystkim Wam dziękuję za zaufanie. 
 
Na gali Złoty Człowiek 2014 było wspaniale. Relacje w Gazecie Olsztyńskiej świadczą o tym jak wielkie było to przedsięwzięcie:  
Akcja Złoty Człowiek i Chochoł:
 
 
Pozdrawiam, jeszcze raz dziękuję za czas i zainteresowanie, wsparcie i motywację do działania - kłaniam się z Instytutu Hortiterapii Zielony Promień :)  i z Programu Pomost.  Uściski dla Polonii i Polaków w Chakasji.
 
Drodzy Państwo !
powiat Mrągowski posiada ogromny potencjał: http://it.mragowo.pl/news/zloci-ludzie-w-powiecie-mragowskim,0,3147,pl.html, zapraszam Was do zapoznania się z całym programem :) Ogrody Zdrowia -www.hortiterapia.blogspot.com, realizowany przez Instytut Hortiterapii. Uważam, że jest to dobra podstawa do szerszej kampanii społecznej, stwarzająca szereg możliwości. Uprzejmie proszę byście zechcieli spojrzeć na to w kontekście wielorakich programów.  Wiem, Szanowni Państwo, To nie będzie łatwe :) ale największa siła jest w zespole. 
 
Z uszanowaniem red. Zofia Wojciechowska
cleardot.gif
​fot. Archiwum z Gali Gazety Olsztyńskiej Złoty Człowiek 2014 r.
Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje