Jubileusz Bolesława Szostakowicza – wybitnego historyka

Doktor nauk historycznych, profesor Wydziału Historii Powszechnej i Stosunków Międzynarodowych Irkuckiego Uniwersytetu Państwowego Bolesław Szostakowicz skończył 70 lat. Okres jego pracy zawodowej wynosi 45 lat.

Bolesław Szostakowicz jest przedstawicielem znanej dynastii naukowców i ludzi sztuki. Jej założycielem był zesłany na Syberię członek organizacji „Wola Narodu” Bolesław Szostakowicz, dla uczczenia którego jego prawnuk, przyszły uczony i obecny jubilat został nazwany.

Nie przypadkowo uroczystość urodzinową zorganizowano 3 lutego we wspaniałych wnętrzach Muzeum Dom Rodziny Sukaczowych – w pierwszych latach po rewolucji to właśnie pradziadek jubilata - na prośbę rodziny Sukaczowych - sprzedał dwór i pozostałe w nim zbiory, sporządziwszy uprzednio szczegółowy ich wykaz.

Profesor Szostakowicz jest specjalistą w zakresie historii państw Europy Środkowej, historii Syberii oraz stosunków międzynarodowych. Jest autorem ponad 260 publikacji (nie tylko w języku rosyjskim, ale także polskim), w tym monografii i podręczników. Jest aktywnym członkiem irkuckiej organizacji polonijnej „Ogniwo”. Jego zasługi zarówno w obszarze nauki, jak i działalności społecznej są dobrze znane także poza Irkuckiem – przyznano mu honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Życzenia i gratulacje składali jubilatowi koledzy z uniwersytetu i innych instytucji naukowych, członkowie zarządu organizacji „Ogniwo”, pracownicy Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Irkucku, a także najbliżsi przyjaciele i rodzina jubilata.

 

Autor tekstu: Irina Obuchowa

Żródło: Konsulat Generalny RP w Irkucku

Galerie zdjęć
Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Wspólnota Polska

Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje