Centrum Języka Polskiego w Irkucku otwarte!

Na Wydziale Filologii i Dziennikarstwa Irkuckiego Uniwersytetu Państwowego otwarto Centrum Języka Polskiego. W ramach Centrum, oprócz nauczania języka polskiego, prezentowana będzie polska kultura i historia.

W uroczystym otwarciu Centrum wzięli udział rektor Uniwersytetu prof. Aleksandr Arguczinow, Konsul Generalny RP w Irkucku Marek Zieliński, p.o.  Dziekana Wydziału Filologii i Dziennikarstwa pani Marina Taszłykowa, przedstawiciele zaprzyjaźnionych uczelni, irkucka polonia oraz studenci IUP.
 
Prof. A. Arguczinow zaznaczył, że Centrum Języka Polskiego daje studentom unikalne możliwości, jakich obecnie w IUP jest niewiele. Studenci powinni dostrzec i wykorzystać tę sytuację. Konsul M. Zieliński podkreślił, że poprzez działalność Centrum i wyjazdy stażowe do Polski rosyjscy studenci mają niepowtarzalną możliwość nie tylko poznawać europejską kulturę i uczyć się języka polskiego, ale także promować kulturę własnego kraju poza jego granicami. Działalność  Centrum  z pewnością ugruntuje już istniejącą i przyczyni się do dalszego rozwoju współpracy irkuckiej uczelni z uczelniami w Polsce. Już w tej chwili studenci z Irkucka korzystają z programów wymiany z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu i jego filią w Gnieźnie.
 
Obecnie na Irkuckim Państwowym Uniwersytecie języka polskiego uczy się łącznie 33 studentów. Zajęcia prowadzą dwie lektorki: pani Małgorzata Rapacz-Dolisznia i pani Jekaterina Starodworska.

 

Żródło: Konsulat Generalny RP w Irkucku 

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje