Nagroda Przeglądu Wschodniego za rok 2014

Uroczystość wręczenia Nagrody „Przeglądu Wschodniego” 

za rok 2014

 

W dniu 21 marca 2015 r. (sobota) o godz. 11:00 Studium Europy Wschodniej w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów - Potockich Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowało uroczystość wręczenia Nagrody ,,Przeglądu Wschodniego" za rok 2014.

Decyzją Jury Nagrody ,,Przeglądu Wschodniego’’, zebranego na posiedzeniach w dniach 9 i 26 lutego, w składzie: Adolf Juzwenko, Wojciech Materski, Lech Mróz, Janusz Skolimowski, Elżbieta Smułkowa, Leszek Zasztowt i Jan Malicki przyznano Nagrody Przeglądu Wschodniego XXII-ej Edycji za rok 2014:

 

 

Nagrodę w Kategorii: „Dzieła Krajowe” odebrała prof. Irena Borowik za książkę ,,Jak w witrażach. Tożsamość a religia w biografiach Tatarów Krymskich, Rosjan i Polaków na Krymie". Jacek Kurczewski wygłosił laudację.

 

   Nagrodę w kategorii: „Dzieje Polaków na Wschodzie” odebrał Mikołaj Iwanow za książkę ,,Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina. Operacja polska 1937-1938". Albin Głowacki wygłosił laudację.

 

Nagrodę w kategorii: „Edycja źródeł” odebrał Jerzy Gaul za książkę ,,Polonika w archiwum parlamentu w Wiedniu. Archiwum Izby Posłów Rady Państwa 1861-1918".  Andrzej Rachuba wygłosił laudację.

 

Nagroda w kategorii: „Edycja źródeł” odebrała Maria Wardzyńska za książkę ,,Kazimierz Sakowicz, Dziennik 1941–1943". Adam Dobroński  wygłosił laudację.

 

Nagrodę w kategorii: „Popularyzacja problematyki wschodniej” odebrał Bohdan Urbankowski za książkę ,,Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg".  prof. Włodzimierz Suleja wygłosił laudację.

 

Nagrodę w kategorii: „Dzieła Zagraniczne” odebrała Natalia Starczenko za książkę Честь, кров і риторика. Конфлікт у шляхетському середовищі Волині (друга половина ХVI — ХVІI століття)
("Honor, krew i retoryka. Konflikty wśród szlachty na Wołyniu 2.poł.XVI-XVII w."). prof. Andrzej Zakrzewski  wygłosił laudację.

 

Nagrodę w kategorii: „Dzieła Zagraniczne” odebrał Joerg Baberowski za książkę ,,Stalin. Terror absolutny."
[Verbrannte Erde. Stalins Herrschaft der Gewalt]. Prof. Andrzej Nowak wygłosił laudację.

 

Nagrodę Specjalną odebrał Roman Duda za całokształt badań, pracę i twórczość naukową. Laudację wygłosili prof. Leszek Zasztowt i dr Adolf Juzwenko.

 

Nagrodę im. Aleksandra Gieysztora oraz dyplom odebrał Janusz Smaza.

 

 

Żródło: Studium Europy Wschodniej

Zdjęcia w zakladce GALERIE

http://www.studium.uw.edu.pl/?post/20457

 

 

 

 

 

 

 

 

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje