Zwyczaje i tradycje wielkanocne w Ułan Ude

                               

 

W sobotę, 4 kwietnia 2015 r. w Domu Polskim w Ułan Ude odbyły się warsztaty na temat  „Zwyczaje i tradycje wielkanocne w Polsce”. Uczestnicy spotkania wysłuchali trzech utworów: „Golgoto”, „Alleluja biją dzwony” i „Hymn wielkanocny” oraz wiersza Ernesta Brylla „Bóg odrzucił ten kamień”. Poznali zwyczaje i obrzędy związane z Niedzielą Palmową, Wielkim Czwartkiem, Wielkim Piątkiem, Wielką Sobotą, Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego, Poniedziałkiem Wielkanocnym.

Na naszym stole nie zabrakło jaj, kiełbasy, chleba, soli, pieprzu, chrzanu, keksu, baby wielkanocnej, dziada wielkanocnego i zajączka (cukierków). Żurek zastąpił rosół wielkanocny. Wszystkim podobały się zabawy wielkanocne i każdy wziął w nich udział: „Jajko o jajko” (uderzanie jajkiem o jajko), „Kto dalej” (toczenie jajek), „Rzuć jajko” (rzucanie do siebie jajka z jednoczesnym odsuwaniem się od siebie).

Uczniowie czytali polskie przysłowia i życzenia wielkanocne, a także ujawnili swoje talenty plastyczne, wykonując piękne ozdoby świąteczne, palmy, pisanki, wyklejanki oraz kartki wielkanocne. 

 

Andrzej Malinowski

ZDJĘCIA W ZAŁADCE GALERIE

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje