NEKROLOG

Odeszła Tamara Elżbieta Jakżyna

12 marca tego roku w Moskwie została uprowadzona i zamordowana znana reżyserka i scenarzystka polskiego pochodzenia Tamara Elżbieta Jakżyna. Jej ciało zostało znalezione 15 kwietnia.

Tamara Jakżyna aktywnie działała na rzecz promocji polskiej kultury w Rosji, angażowała się w życie rosyjskiej Polonii. Była autorką pierwszego rosyjskiego filmu dokumentalnego o Janie Pawle II „Nie lękaj się, modlę się za ciebie!” (2005) oraz nakręconego w 2012 roku filmu "Papież, który nie umarł".

Od czasów studenckich interesowała się polską kinematografią. Obroniła pracę dyplomową p.t. "Polski Teatr Telewizji", prowadziła Klub Filmu Polskiego w Domu Kina w Moskwie, prezentując młodym filmowcom i studentom wyższych szkół artystycznych Rosji najlepsze polskie filmy.

Była kuratorem działu „Polska” w piśmie "Mecenat i Świat". Przeprowadzała wywiady z polskimi reżyserami, pisarzami i muzykami.

Więcej informacji pod linkiem: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Znaleziono-cialo-zaginionej-Tamary-Elzbiety-Jakzynej-Zostala-zamordowana,wid,17454735,wiadomosc.html?ticaid=114b1d

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje