JUBILEUSZ WSPÓLNOTY POLSKIEJ

Tegoroczne obchody Dnia Polonii i Polaków za granicą były okazją do spotkań rodaków z różnych stron świata. Szczególnym bohaterem uroczystości, ze względu na jubileusz 25-lecia istnienia, było Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".

Ważnym punktem obchodów stała się 1 maja popołudniowa msza w Świątyni Bożej Opatrzności w Warszawie,

Przed rozpoczęciem Mszy przedstawiciele Polonii złożyli kwiaty na grobie Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego i ks. prałata Zdzisława.

Msza Święta odbyła się w intencji Polonii pod przewodnictwem J.E. ks. Abp. Józefa Kowalczyka, koncelebrowana m.in. J.E. kard. Kazimierza Nycza (kazanie), przez ks. bp. Wiesława Lechowicza, Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. bp Ryszarda Karpińskiego.

Po mszy przedstawiciele Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Polonii przekazali Muzeum Centrum Opatrzności Bożej obraz Jana Pawła II, namalowany przez wileńskiego artystę Roberta Bluja, który prezentowano pierwotnie podczas uroczystości kanonizacyjnych św. Jana Pawła II w Rzymie.

Wieczorem w Domu Polonii zostały przyznane nagrody i odznaczenia dla osób oraz instytucji zasłużonych w działalności na rzecz Polonii i Polaków za granicą.

W przeddzień Dnia Polonii i Polaków za Granicą, podczas spotkania w Domu Polonii w Warszawie, prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz Polonii i Polaków za granicą. "Jest mi bardzo miło, że mogę okazać wdzięczność w imieniu państwa polskiego, w imieniu Polski, bo takie jest prawo prezydenta, że mogę podziękować za państwa służbę dla Polski, za działanie na - nie tak łatwej - niwie polonijnej i polskich spraw".

Prezydent przypomniał o przypadającym w tym roku jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Według  Bronisława Komorowskiego, w tej nazwie zostało zawarte to, co jest istotą motywów działania Polaków poza granicami kraju, a więc chęć utrzymania poczucia przynależności do wspólnoty oraz dążenie do tego, by była ona czymś ważnym. "Z tą wspólnotą to mamy generalnie zawsze kłopot, jeśli chodzi o jej funkcjonowanie, bo zawsze łatwiej jest wspólnotę naruszać, ograniczać, dzielić niż budować i umacniać" - mówił prezydent.

Po zakończeniu wręczenia nagród państwowych zostały wręczone również Medale pamiątkowe z okazji 25-lecia Stowarzyszenia, dostali je Prezesi organizacji polonijnych, wśród nich znalazła się pani Halina Romanowa-Subotowicz Prezes „Kongresu Polaków w Rosji” (patrz 2 dzięcie).

W Dniu Polonii i Polaków za Granicą, z okazji rocznicy istnienia Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", na Krakowskim Przedmieściu, przy siedzibie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Warszawie, odbył się jubileuszowy koncert "Powrócisz tu - 25 lat Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Przeboje polskiej piosenki zaśpiewali popularni artyści: Małgorzata Ostrowska, Mieczysław Szcześniak, Anna Jurksztowicz, Janusz Radek oraz Natalia Szroeder i Aleksandra Nieśpielak. Specjalnym gościem koncertu była Monika Kuszyńska.

Wieczorem, na Zamku Królewskim w Warszawie, odbył się Koncert Galowy z okazji wręczenia dorocznej nagrody TVP Polonia "Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju".

Nagroda TVP Polonia "Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju" przyznawana jest wyjątkowym osobowościom ze świata nauki, kultury, polityki oraz sportu, którzy poprzez swoje osiągnięcia promują pozytywny wizerunek Polaków w świecie. Do tej pory wśród jej laureatów znaleźli się m.in.: Lech Wałęsa, prof. Władysław Bartoszewski, prof. Jerzy Buzek, Barbara Borys-Damięcka, Krzysztof Penderecki, Wanda Wiłkomirska, Igor Mitoraj, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, Basia Trzetrzelewska, Robert Lewandowski, Marcin Gortat, Robert Kubica.

Krzesimir Dębski, specjalnie na tę okazję, przygotował premierowy projekt - "Krzesimir Dębski - Inspiracje". Artyście towarzyszyli: saksofonista Andrzej Olejniczak, Kwartet Smyczkowy "Sabionetta Quartet" oraz zespół "Etnofonie Kurpiowskie" pod kierownictwem Weroniki Grozdew. Koncert Galowy poprowadzili Magdalena Emilianowicz i Marek Zając. Od 1995 r. TVP Polonia przyznaje nagrodę "Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju". Jej symbolem jest statuetka przedstawiająca Fryderyka Chopina autorstwa Doroty Banasik.

Tegorocznymi laureatami zostali: Marta Markunina - dyrektor Szkoły Średniej nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie, Krzesimir Dębski - artysta muzyk, kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny, Frank Spula - działacz polonijny, Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polaków, Michał Kwiatkowski - kolarz, mistrz świata w kolarstwie szosowym, pomysłodawca i główny założyciel Uczniowskiego Klubu Sportowego COPERNICUS oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", które było także współorganizatorem tegorocznego Koncertu Galowego. Nagrodą Specjalną "Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju" uhonorowany został były premier RP Donald Tusk, obecnie Przewodniczący Rady Europejskiej.

Swoje jubileuszowe nagrody w 4 kategoriach przyznało także Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Wśród laureatów znaleźli się również przedstawiciele Wileńszczyzny. W kategorii "Fundamenty Polskości" wyróżnione zostało Stowarzyszenie Nauczycieli Polskich na Litwie "Macierz Szkolna". W kategorii "25 lat partnerstwa" nagrodę otrzymał Związek Polaków na Litwie. Nagrodę specjalną w kategorii "Media w służbie Polonii" otrzymała natomiast TVP Polonia.

Kongres Polaków w Rosji na tych uroczystościach reprezentowali prezes „Kongresu Polaków w Rosji” Halina Subotowicz-Romanowa z Moskwy oraz prezes „Polonii” w Chakasji (Abakan) Sergiusz Leończyk.

________________________________________________________________

 

Życzenia z okazji 25-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Moskwa 2 maja 2015 r.

Pan Longin Komołowski

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

 

Wielce Szanowny Panie Prezesie,

Z okazji Jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w imieniu Kongresu Polaków w Rosji przekazuję wyrazy szacunku i podziękowania za wieloletnią współpracę i wsparcie organizacjom polonijnym w Rosji.

Przez 25 lat Stowarzyszenie „Wspólnota Polska było i pozostaje podstawowym i niezawodnym partnerem dla organizacji polonijnych w Rosji, a Prezes i Pracownicy Stowarzyszenia są dla nas niezastąpionymi doradcami przy urzeczywistnianiu wielu trudnych przedsięwzięć na rzecz odradzania naszej kultury, tradycji i języka ojczystego.

Życzymy Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” i jej Oddziałom wiele dalszych sukcesów, nowych osiągnięć, satysfakcji zawodowej oraz osobistej.

Prezes Halina Subotowicz-Romanowa

_______________________________________________________

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje