DNI KULTURY POLSKIEJ NA AŁTAJU Barnauł, Bijsk, Górno-Ałtajsk 2015

   

 

 

     Dni Kultury Polskiej na Ałtaju stają się tradycją września. W dniach 14 – 21 września Ałtaj odwiedziła delegacja z Polski w celu zacieśnienia nawiązanych wcześniej kontaktów w sferze kultury, nauki i biznesu, jak również w dziedzinie edukacji w ramach owocnej współpracy między Rosją a Polską.

   W skład grupy wchodziło dwadzieścia osób, w tym dziewiętnastu uczestników legendarnego Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Wyjazd zorganizowało Regionalne Stowarzyszenie „Wschód – Zachód” w mieście Płocku przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

     Dni Kultury Polskiej na Ałtaju – Barnauł, Bijsk, Górno-Ałtajsk – 2015 zorganizowała Ałtajska Regionalna  Kulturalno – Oświatowa Organizacja Społeczna „Dom Polski” w Barnaule przy udziale Ałtajskiej Republikańskiej Organizacji Społecznej „Polskie Narodowo-Kulturalne Zjednoczenie „Zdrój” (Górno-Ałtajsk) i Polskie Centrum Narodowe „Orzeł Biały”(Bijsk). Na czele delegacji polskiej stanął dyrektor Zespołu „Dzieci Płocka” doktor Tadeusz Milke. W skład delegacji weszli również prezes Regionalnego Stowarzyszenia „Wschód – Zachód” w Płocku Zbigniew Dymke, członkowie tej organizacji i profesor Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Gdańsku Mirosława Jaworowska. W imprezach 14 i 15 września w Barnaule brała udział wicekonsul  Konsulatu Generalnego RP w Irkucku Joanna Szeliga.

 

 

     Gości z Polski witano w Barnaule zgodnie z rosyjską i polską  tradycjami chlebem i solą. Po krótkim wypoczynku była dla nich zorganizowana wycieczka po starej części miasta, a już w godzinach popołudniowych  młodzież polska miała spotkanie ze studentami Ałtajskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego.

     Uroczyste otwarcie Dni Kultury Polskiej na Ałtaju – Barnauł, Bijsk, Górno-Ałtajsk – 2015 odbyło się wieczorem 14 września w Ałtajskim Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym przy pełnej sali. Byli obecni przedstawiciele Administracji miasta Barnauł, lokalne mass media, członkowie organizacji narodowych i kulturowych miasta i regionu, członkowie Domu Polskiego, goście z Bijska – członkowie organizacji „Biały Orzeł”, studenci, miłośnicy polskiej kultury. Dziennikarze telewizyjni nakręcili krótki film. Słowo powitalne wygłosiła rektor Uniwersytetu Pedagogicznego Irina Łazarenko, która podkreśliła znaczenie tej imprezy i jej rolę w umocnieniu przyjaźni między rosyjską a polską młodzieżą. Potem głos zabrał dyrektor legendarnego Harcerskiego Zespołu  Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” Tadeusz Milke, który powiedział wspaniałe słowa: „Jeżeli chcecie pokoju między narodami – zaprzyjaźnić dzieci!” Odbył się koncert w którym wziął udział zespół „Dzieci Płocka”, zespół polskiej pieśni „Polskie kwiaty” i zespoły amatorskie Uniwersytetu Pedagogicznego.

      Atmosferę przyjaźni między narodami Polski i Rosji widać było następnego dnia. W pierwszej połowie odbyły się dwa spotkania członków zespołu „Dzieci Płocka” z zespołami Ałtajskiej Państwowej Akademii Kultury i Sztuki. Zorganizowano warsztat z tańca polskiego i rosyjskiego, natomiast zespół „Dzieci Płocka” wymienił doświadczenia z wokalnym zespołem „Uzorje” na temat kultury pieśni.

     W godzinach popołudniowych zorganizowano spotkanie z młodymi sportowcami w Parku Sportu Aleksieja Smiertina, w którym członkowie zespołu „Dzieci Płocka” na znak przyjaźni zasadzili drzewa.

   Wieczorem w sali koncertowej Akademii Kultury i Sztuki odbył się koncert legendarnego Harcerskiego Zespołu  Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Powitalne słowo wygłosiła rektor  Ałtajskiej Państwowej Akademii Kultury i Sztuki Halina Bujewicz, dalej wysłuchano przemówienia wicekonsul Konsulatu Generalnego RP w Irkucku Joanny Szeligi i dyrektora Tadeusza Milkego. Mówiono o przyjaźni i współpracy między narodami Rosji i Polski, zwłaszcza wśród młodzieży, dziękowano wszystkim, którzy biorą udział w tej sprawie. Przed występem „Dzieci Płocka” na scenę wyszedł choreograficzny  zespół  ludowego tańca „Sybir” i wokalny zespół „Uzorje”, które wykonały kilka  rosyjskich pieśni i tańców.

 

 

     Program koncertowy zespołu „Dzieci Płocka” zaczął się wykonaniem majestatycznego poloneza z filmu „Pan Tadeusz”. Publiczność była zachwycona występami młodych artystów, wdziękiem tańca i autentycznością odtworzenia tamtej epoki. Potem bardzo oryginalnie zabrzmiał kujawiak „Dwa serduszka” w wykonaniu solistki na tle duetu tanecznego Eweliny Chmielewskiej i Piotra Amzory. Potem były pełne ognia tańce i wzruszające pieśni, pełny uroku blask polskich narodowych strojów. Na specjalną uwagę zasługuje występ pianisty Marcina Rogalskiego, który wykonał na fortepianie  polonez A-dur i walc Szopena a-moll. Publiczność gorąco oklaskiwała młodego pianistę, rozlegały się wielokrotne brawa. Na zakończenie koncertu odbył się zbiorowy występ wszystkich trzech zespołów podczas którego zabrzmiała słynna „Katiusza” i polska  piosenka ludowa „Hej, sokoły”.

     Następnego dnia goście pożegnali się z Barnaułem i odjechali autokarem do Górnego Ałtaju. Dużo ciepłych słów powiedziano na pożegnanie – dla wszystkich, którzy wykazali tyle gościnności i serdeczności – członków „Domu Polskiego”- dla prezesa Wandy Jarmolińskiej, Sergiusza Wiśniewskiego, Maji Lubieckiej, Natalii Pieriepielicy, Aleksandra Puszkanowa, Eleny Koniszczewej, Natalii Łondarenko, Swietłany Łondarenko i innych, dla pracowników  Ałtajskiego Państwowego  Uniwersytetu Pedagogicznego, Ałtajskiej Państwowej Akademii Kultury i Sztuki, Ałtajskiej Akademii Gościnności i dla wielu innych.

   Instytut Meteorologiczny zapowiadał w tamtym tygodniu deszczową pogodę z wiatrem, ale jak zawsze i ku wielkiemu szczęściu pomylił się – podczas pobytu w górach prawie przez cały czas  świeciło słońce i było ciepło.

     W drugiej połowie dnia goście przyjechali do wsi Czeposz (Rejon Czemalski Republiki Ałtaj), spróbowali raftingu rzeką Katuń, wieczorem zgodnie z tradycją była rosyjska łaźnia parowa -”bania”, grill i piosenki harcerskie przy ognisku.

 

 

    W czwartym dniu pobytu delegacji rozpoczęła się droga nad jezioro Teleckie. W drodze goście zatrzymali się w Górno-Ałtajsku, odbyło się spotkanie z członkami Polskiego Narodowo – Kulturalnego Zjednoczenia „Zdrój”. Ciepłe powitanie i jedziemy dalej. Na granicy Rejonu Turoczaskiego, na terenie którego znajduje się jezioro, na gości już czekano – witano ich bardzo uroczyście – chlebem i solą, ałtajskimi pieśniami ludowymi. Oprócz artystów i miejscowej ludności obecny był Zastępca Glowy Administracji Rejonu i dziennikarz miejscowej gazety. „Dzieci Płocka” zrewanżowały się polską piosenką powitalną i na zaproszenie gospodarzy zgodnie z ałtajską  tradycją zawiązały na drzewie barwne wstążki, zasmakowały dań i napojów kuchni ałtajskiej, spróbowały naleśników i pojechały dalej.

      Pod wieczór delegacja dotarła nad jezioro Teleckie, jezioro pozaziemskiego piękna i przed kolacją i zapadnięciem zmierzchu zdążyły pójść na wycieczkę. Niezapomniane wrażenia wywarło spotkanie z Eleną Koniszczewą, córką profesora Sobańskiego, który dużą część swojego życia spędził nad jeziorem, mieszka tutaj obecnie będąc pracownikiem Teleckiego Rezerwatu Państwowego.

      W pierwszej połowie piątego dnia odbyła się niezapomniana wycieczka kutrem po jeziorze. Polacy podziwiali malowniczy majestat gór, wodospadów, wąwozów i inne ciekawe miejsca.

     W godzinach popołudniowych zorganizowano wycieczkę do muzeum kultury ałtajskiej – jest to typowa chata ludowa, opowiadano o legendach, tradycjach i kuchni narodu ałtajskiego.

    Wieczorem było spotkanie z profesorem Henrykiem Sobańskim, który opowiedział o faunie Jeziora Teleckiego, goście dostali w prezencie jego książkę.

    Rano 19 września przyjechaliśmy do centrum rejonowego Turoczak. Odbyło się kilka spotkań i wycieczka po wsi i okolicach z widokiem na rzekę Biję. Na spotkanie z gośćmi przyjechała duża grupa Polaków z Górno-Ałtajska. Wieczorem był koncert „FOLKLOR BEZ GRANIC” w ramach DNI   KULTURY POLSKIEJ  NA  AŁTAJU. W koncercie wziął udział ze swoim programem zespół „Dzieci Płocka” i zespoły folklorystyczne Republiki Ałtaj, które przedstawiły pieśni i tańce tak tradycyjne ałtajskie, jak i rosyjskie. Wszystko to oczywiście przy pełnej sali, w świątecznej atmosferze przyjaźni. Na zakończenie koncertu głos zabrała Wiceminister Kultury Republiki Ałtaj Wiałkowa, która  powiedziała kilka ciepłych słów pod adresem gości z Polski z podziękowaniem za przyjazd na naszą ziemię, przywiązując szczególne znaczenie do misji zachowania bogactwa folkloru naszych narodów, za które odpowiada współczesne pokolenie, ponieważ istnieje obawa, że w naszych czasach może zniknąć bezpowrotnie wszystko, co było stwarzane  wysiłkiem wielu pokoleń.

    Rano 20 września, w ostatnim dniu pobytu na ałtajskiej ziemi, wyjechaliśmy do Bijska  zatrzymując  się po drodze we wsi Srostki, gdzie odwiedziliśmy pomnik Wasyla Szukszyna na górze Piliet.

    Przy wjeździe do miasta Bijsk już czekali na grupę Swietłana i Walerij Rafalscy, którzy wskazali drogę na cmentarz, gdzie delegacja miała złożyć wieńce na grobie ojca Wojciecha Jaruzelskiego. Na cześć tego uroczystego wydarzenia „Dzieci Płocka” włożyły mundury harcerskie i wykonały Państwowy Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Tadeusz Milke wygłosił przemówienie, w którym poświęcił szczególną uwagę zesłanym Polakom, ich tragicznym losom i wezwał młodzież żeby zawsze o nich pamiętała.

     Wieczorem tego samego dnia odbył się koncert w Domu Kultury Bijska, przy pełnej sali i z wielkim powodzeniem.

 

 

      Po koncercie było spotkanie z Polakami Bijska w parafii, które odbyło się w ciepłej, serdecznej atmosferze. Nie chciano odjeżdżać, ale w późnych godzinach wieczornych nastąpiło pożegnanie – goście z Polski powrócili do Barnaułu na lotnisko i wczesnym rankiem 21 września odlecieli przez Moskwę do Polski.

      Była to już druga wizyta gości z Polski. Pierwsza związana była z udziałem zespołu „Dzieci Płocka” w Międzynarodowym Festiwalu DNI   KULTURY POLSKIEJ  NA  AŁTAJU – 2013  i była  wynikiem wieloletniej współpracy między ARKOOS  „Dom Polski”, AROS „Zdrój” (Górno-Ałtajsk), PCN „Orzeł Biały” (Bijsk) a RS „Wschód-Zachód” w Płocku. Na zaproszenie Stowarzyszenia członkowie organizacji polonijnych z czterech syberyjskich miast (Barnauł, Bijsk, Górno-Ałtajsk i Omsk) w sierpniu wyjeżdżali do Polski. Dla grupy Polaków z Syberii oprócz wspaniałego programu kulturalnego tym razem zorganizowano szkolenia z organizacji pracy w stowarzyszeniach polonijnych, jak również z historii i kultury Polski. Oprócz tego nawiązano kontakty w sprawie współpracy w zakresie oświaty z wyższymi uczelniami. Jest to Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku, Politechnika  Warszawska – filia w Płocku i Państwowa Wyższa  Szkoła Zawodowa w Płocku. W składzie delegacji Polaków syberyjskich obecna była przedstawiciel APUP Elena Kosych, z jej udziałem odbyło się kilka owocnych spotkań z kierownictwem trzech wyższych uczelni Płocka. Podczas pobytu delegacji w Barnaule również odbyły się spotkania z rektorami i prorektorami trzech uczelni Barnaułu.

            14 września o 14.00 – spotkanie z rektorem  Ałtajskiego Państwowego  Uniwersytetu Pedagogicznego Iriną Łazarenko.

            15 września o 12.00 – spotkanie z rektorem  Ałtajskiego Państwowego  Uniwersytetu Technicznego Aleksandrem Sitnikowym.

            15 września o 14.30 – spotkanie z rektorem  Ałtajskiej  Państwowej  Akademii Kultury i Sztuki Haliną Bujewicz.

            Ze strony polskiej w spotkaniach brali udział:

     - szef  delegacji dyrektor zespołu „Dzieci Płocka”, wykładowca  Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku doktor Tadeusz Milke;

            - prezes Regionalnego Stowarzyszenia „Wschód – Zachód” w Płocku Zbigniew Dymke;

        - profesor Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Gdańsku, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, Wyższej Szkoły Biezpieczeństwa w Gdańsku Mirosława Jaworowska;

            - wicekonsul Konsulatu Generalnego RP w Irkucku Joanna Szeliga;

            - prezes ARKOOS  „Dom Polski” Wanda Jarmolińska (częściowo) jak również

            tłumacz języka polskiego Aleksander Puszkanow.

    W wyniku tych spotkań pogłębiły nawiązane wcześniej kontakty w dziedzinie oświaty, jest w toku praca dotycząca sporządzania umów współpracy, jak również praca nad  nowymi wspólnymi projektami. 

 

 

     Wanda Jarmolińska,

 Prezes ARKOOS  „Dom Polski”

Zdjęcia patrz w GALERII

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje