Projekt "Promocja wiedzy o Polsce – kultura, język, historia i współczesność" w Omsku

 

  Dzięki działalności grupy inicjatywnej Stowarzyszenia Edukacja i Nauka odbył się Projekt „Promocja wiedzy o Polsce – kultura, język, historia i współczesność”.

   Celem Projektu była możliwość pobytu w Polsce młodzieży polskiej z Białorusi (Brasław i okolice), na Łotwie (Daugavpils) i Rosji (Omsk, Abakan i okolice), miały okazję zdobyć wiedzę, które są przydatne młodym uczestnikom w poprawie ich osobistych kompetencji przywódczych, pogłębić umiejętności znajomości języka polskiego, poszerzyć wiedzę na temat polskiej historii, tradycji i dziedzictwa narodowego, a także zapewnienie nawiązania i kontynuowania aktywnych kontaktów między młodzieżą polonijną z ich polskimi rówieśnikami w trakcie trwania obozu, tak samo po jego zakończeniu.

   Z Omska w Warszawie odbywała grupa z dwóch osób od stowarzyszenia "Rodzina". To były dziewczyny Olga Szczerbakovа i Walentinа Kuderova. Bardzo im się podobało zajęcia w "Szkole Liderów".

   

 

    W ramach projektu została dokonana w następujący program:


a) Liderzy na start" – blok tematyczny, w ramach którego odbyły się zajęcia/warsztaty, mające na celu wyposażenie młodych ludzi w narzędzia, które pomogą im odnaleźć się w roli lidera (w tym następujące pytania: integracja, kierownik, tworzenie organizacji, wolontariat i projekty).

b) Cześć Polski! – blok tematyczny, w ramach którego uczestnicy zapoznali się z historią, tradycją, dziedzictwem kulturowym i nowoczesnością Polski. Dowiedzieli się również o warunkach, na których mogliby się uczyć w Polsce. Przywidujemy wizyty studyjne (organizacje pozarządowe, Sejm), poznawcze wycieczki, spotkania z dziennikarzami, a także autokarem po Mazowszu.

    

 

     To była pierwsza część Projektu. Druga część Projektu była realizowana 17 września  na miejscu w Omsku.  W postaci imprezy «Dzień wiedzy o Polsce» w którym biorą udział dzieci w wieku od 15 do 17 lat. (35 osób ) i 10 dorosłych członków polonii.  To wydarzenie odbyło się w dużej pięknie ozdobione sali w  Eko Centrum.  Początek imprezy otworzył występem wokalno - instrumentalnym zespołem "Skowroneczki". Wykonywano utwory polskich kompozytorów: "Zmęczeni słońcem", "Mazury". Juliana Golovko grała dzieło Chopina "Mazurek" Następnie odbyła się prezentacja o Warszawie. Po tym obecnym dzieci zostały określone pytania, na które odpowiadali uczniowie, i tym samym wzmocnione wiedzy o Polsce. Zwycięzcy byli nagradzani różnymi prezentami. Skończyło wydarzenie koncertem występem wokalno - instrumentalnym zespołem "Skowroneczki"  i wręczeniem wdzięcznych listów wiodącym Olgę Szczerbakovej i Valentine Kuderovej.

   Wszystkim bardzo podobała się taka impreza. Chciałabym, aby tak wspaniały Projekt pozostał w akcji  w przyszłych latach.

 Chcę podziękować wszystkich członków za organizację Projektu i życzę powodzenia i wszystkiego najlepszego.

 

Prezes Stowarzyszenia „Rodzina”

Valentina Szmakowа

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje