Panorama polskiej kultury w obwodzie Orenburskim

 

  W dniach 20-22 października 2015 r. odbyły się wystawy, prezentacje, spotkania, warsztaty twórcze, atrakcji, Master Classy w ramach Dni Kultury polskiej w obwodzie orenburskim.

 

  Organizatorem realizowanego projektu jest Orenburskie Obwodowe Kulturalno - Oświatowe Centrum „Czerwone Maki”.

  Partnerami „Panoramy kultury polskiej” były: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, obwodowa publiczna naukowa biblioteka im. N.K. Krupskiej, Akbułakskie historyczno-krajoznawcze Muzeum.

   Warto podkreślić, że stałym partnerem Centrum „Czerwone Maki” jest od lat Centrum Polskiej Kultury w Moskwie, z którym współpracujemy od początku swego istnienia. Dzięki temu partnerstwu program Panoramy został wzbogacony filmem reżyserii Pawła Pawlikowskiego „IDA”- najlepszym polskim filmem, nagrodzonym statuetką Złotych Lwów, zdobywca wielu nagród w międzynarodowych festiwalach filmowych, a w 2015 r. zdobył „Oskara”.

 

Bogaty program „Panoramy kultury polskiej” rozpoczął się 20 października w sali obwodowej publicznej biblioteki im. N.K. Krupskiej.

Uroczystość uświetniła wystawa dekoracyjnej sztuki ze zbiorów Orenburskiego Centrum „Czerwone Maki”: ludowe zabawki dla dzieci, przedmioty pamiątkowe, hafty z motywami charakterystycznymi dla różnych regionów Polski, unikalne ręcznie wykonane przedmioty ze skóry i  drewna. 

 

Z kolekcji Muzeum Naparstków w Kopejskie

 

Dużym zainteresowaniem cieszyła się niezwykła wystawa przywieziona przez Włodzimierza Malinowskiego, dyrektora Muzeum Naparstków, członka Zarządu Polskiego Centrum Kultury „Solaris” obwodu czelabińskiego, który uczestniczy w naszych imprezach polonijnych już po raz czwarty. 

Na wystawie można było zobaczyć kolekcję naparstków w stylu „polskim”, pamiątki polskie i albumy przedstawiające sztukę ludową.

 

Panstwo Malinowscy z Polonii Solarys /Obwód Czeliabiński/ 

 

Wśród gości byli także członkowie Centrum „Solaris” z Kopiejska Anna Malinowska, fotografik z autorskim programem „Zagadkowa Polska” oraz Tatiana Alexandrowa - bibliotekarz.

Zgodnie z tradycją z ubiegłych lat podczas uroczystości odbyło się otwarcie polskich wystaw literackich, zaprezentowanych w pięknej sali konferencyjnej biblioteki obwodowej pod tytułem „Polska literatura w fotografiach oraz dokumentach”, Wystawa nowych książek z polskich wydawnictw, „Kronika orenburska”, „Wystawa jednego pisma”(pismo „Polska” z lat 50-60 XX w.).

 

Wystawa  nowych ksiazek polskich wydawnictw

 

Wystawa książek i ilustracji do utworów przedstawiła twórczość wielkich polskich pisarzy Henryka Sienkiewicza, Adama Mickiewicza, Władysława Reymonta, Zbigniewa Herberta, Sławomira Mrożka.

 Na wystawie m.in. można było zobaczyć m.in. ilustracje do „Potopu”, „Pana Wołodyjowskiego”, „Krzyżaków”, „Quo Vadis” wraze ze zdjęciami z Muzeum Sienkiewicza, miejsc, związanych z życiem i twórczością Sienkiewicza.

 

 Ilustracje otrzymaliśmy przy życzliwości Archiwum Dokumentacji fotograficznej Muzeum Literatury w Warszawie kilka lat temu.

 Profesor, doktor filologii Uniwersytetu pedagogicznego Pani Natalia Sadomska wystąpiła z odczytem pt. „Epoka polskiej literatury: Polscy laureaci literackiej nagrody Nobla”.

 

Publiczny odczyt Professora Uniwersytetu Pedagogicznego Natalii Sadomskiej nt Polskie pisarze - laureaci Nobla

 

 Pani Profesor przedstawiła etapy z życia i twórczości czwórki Polaków, laureatów nagrody Nobla: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Podkreśliła, że Nobel za „Quo Vadis” dla Sienkiewicza, jednego z najpoczytniejszych pisarzy w skali światowej był przyznany nie tylko za samą powieść. W uzasadnieniu znalazły się słowa: za wybitne zasługi jako pisarza epickiego oraz za dumę narodową, dzięki której świat dowiedział się, że Polacy są nadal narodem należącym do wspólnoty państw chrześcijańskich. Dodała, ze Sienkiewicz dawał lekcje patriotyzmu i wiary w sens ludzkiego bohaterstwa.

 Uczestnicy oraz goście uroczystości wzięli sobie do serca przyjęli recital Pani Sadomskej składający się z  wierszy Miłosza i Szymborskiej.

   W dalszej kolejności wystąpili Tatiana Alexandrowa, bibliotekarz z czelabińskiego Kopiejska z wideo prezentacją nt. „Literatura bez granic”, Włodzimierz Malinowski, prezes filii organizacji Polskie Kulturalne Stowarzyszenie „Solaris” w Kopiejsku, nt. „Współpraca bibliotek oraz muzeum”, „Tradycje polskiego rękodzielnictwa”, Anna Malinowska, członek polonii „Solaris” z programem przeglądu zdjęć pt. „Zagadkowa Polska” oraz opowieścią o kuchennych obyczajach Polaków, Tatiana Mineewa, bibliotekarz obwodowej publicznej biblioteki z pokazem polskich dań przygotowanych w jej rodzinie.

Zagadkowa Polska

 

  Dużym zainteresowaniem cieszył się film o tematyce kulinarnej o recepturach staropolskiej zamkowej kuchni, który otrzymaliśmy ostatnio jako załącznik do nr 2 -2015 pisma „Rodacy”.

 Niespodzianką dla wszystkich był poczęstunek, przygotowany przez Panią Tatianę – słodki wypiek mazurek.

 

Polskie ciastko - recept od Pani Anny

 

Wydarzeniem wyjątkowym programu Panoramy był Master Class czyli pokaz kulinarno-cukierniczy uznanej w obwodzie Czelabińskim Anny Malinowskiej. Dzieci, uczestniczące w Master Classie oraz goście bezpośrednio po pokazie mieli okazję posmakować przygotowanego ciasteczka oraz zadać Pani Annie pytania.

 

  Kolejną atrakcją były warsztaty twórcze dla dzieci na temat polskich wycinanek. Podczas warsztatów można było dowiedzieć się, czym są wycinanki, poznać wzory i motywy wycinanek z różnych regionów Polski, m.in. Kaszub, Łowicza, Krakowa i Lubelszczyzny, obejrzeć wielokolorowe dekoracje z papieru z drzewkami kwiatowymi, dziewczynami trzymającymi się za ręce, dowiedzieć się, jakie znaczenie w kulturze ludowej mają poszczególne symbole.

 

Uczestnicy warsztatow tworczych - polskie wycinanki w bibliotece obwodowej

 

 Wszystkim dzieciom podziękowano za liczny udział w warsztatach oraz Master Classie. Wanda Seliwanowska wręczyła dzieciom specjalnie wydrukowane pamiątkowe kalendarze na rok 2016, gdzie zostali wyróżnione święta państwowe, katolickie i obyczajowe, obchodzone w Polsce.

 

 

Wanda Seliwanowska

 

 

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje