Listy z Mazur na Syberię

 

  

 Dzieci i młodzież mrągowska - laureaci konkursu Listy z Mazur, wolontariusze, animatorzy, pedagodzy, moderatorzy i autorzy programu – przesłali Listy z Mazur do rodaków na Syberii, do Abakanu.

   Listy z Mazur - zielona biblioterapia - reintegracja kulturowa i przyrodnicza społeczności lokalnych. W projekcie powstały listy pisane przez mieszkańców Mrągowa, które będą wysłane m.in. do szkoły w Znamience na Syberii. Staraniem Instututu Hortiterpaii gromadzone są książki dla Rodaków na Syberii z nadzieją, że uda się wysłać je także do dzieci i młodzieży oraz czytelników dorosłych - Polaków i Mazurów mieszkajacych w odległej Chakasji.

 

W trakcie wizyty w Senacie RP dr Artiom Czernyszew z Radia Rodacy na Syberii nagrywał odczytany list z Mazur napisany przez Hannę Szymborską - mrągowską poetkę. Kuluarowe rozmowy z laureatami konkursu są na zdjęciach.

Kolejny prezent dla Syberii - list napisany na pamiątkę dla zachowania wspólnej kultury przez Gościa projektu - Helenę Piotrowską - pisarkę i działaczkę, olsztyniankę związaną z Mazurami.

 

 

    Zofia Wojciechowska, Instytut Hortiterapii Zielony Promień, dziennkarka, redaktor programu radiowego „Pomost”:

„Wzruszającą sprawą jest możliwość zaprezentowania Wam w przed dzień naszej ekspedycji badawczej do Warszawy kolejną pozycję w cyklu książkowych zdobyczy przeznaczonych dla Rodaków z Syberii. Album przekazany dzięki wsparciu ludzi wielkiego zaangażowania i serdecznej troski - red. Adam Bartnikowski, red. Krzysztof Mika, staraniem Instytutu Hortiterapii Zielony Promień pokazujemy kawał historii gotowy do wysyłki z naszą paczką świąteczną do Znamienki i Aleksandrowiki. Album trafi w ręce działaczy z Syberii, razem z nami jutro będzie Radio „Rodacy”, przekazujemy dobrą wieść do Centrum Polskiej Książki w Abakanie. Paczka będzie wypełniona listami od dzieci z Mazur i kartkami od mieszkańców naszej krainy opisujących urokliwość rodzinnej ziemi. Wszyscy teraz już wiemy z naszych warsztatów, że w listach zawarta jest cząstka duszy piszącego, jego myśli i przeżycia. Zaufanie jakim nasz obdarza piszący, słowa przyjaźni do czytającego... to wszystko trafi z naszymi listami w ręce Rodaków z Syberii. Wśród zgromadzonych książek znajduje się album autorstwa naszego Honorowego Gościa projektu Pana Tomasza Tomasz Kuba Kozłowski Kozłowskiego, dlaczego album Świat Kresów wysyłamy na Syberię ? Pomyślcie sami ...”.

 

 

 Prezenty z rąk Zorii Wojciechowskiej które będą przekazane rodakom na Syberię

 

   Kolejne książkowe podarunki trafiły do rąk naszych rodaków na Syberii, tym razem jest to album autorstwa Tomasza Kuby Kozłowskiego "Świat Kresów", w środku schowany list autorstwa Heleny Piotrowskiej oraz druga rzecz to historyczny rarytas wydawniczy "Mapy Prus w oficynach europejskich w XVII -XVII w" przydatne do lekcji historii Mazur trafią do szkoły i Centrum Polskiej Książki w Abakanie stolicy Chakasji.

 

Ofiarodowacy: Instutut Hortiterapii oraz red Krzysztof Mika i red Adam Bartnikowski, przyjaciele i miłośnicy książek. 

 

Artiom Czernyszew,

fot. Zofia Wojciechowska

Galerie zdjęć
Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Wspólnota Polska

Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje