III tura Olimpiady z języka polskiego "Znasz-li ten kraj?"

 

 

    27 października w Abakanie zakończyła się I Regionalna młodzieżowa olimpiada języka polskiego „Znasz – li ten kraj?” Per aspera ad astra – Od konkursu tłumaczeń do prezentacji w języku polskim.

 

Ciężka i długotrwała walka o tytuł znawcy języka polskiego i kultury trwała  od połowy września. Jej uczestnicy mieli przejść przez wiele konkursów, wymagających maksimum wiedzy, zwinnośći i zdolnośći kreatywnego myślenia. Olimpiada odbywała się na bazie kilku miast (Abakana, Minusińska, m. Karatuzskoje oraz Kajbały) i składała się z trzech etapów. Na początkowym etapie uczestnicy mieli przejść przez turę kwalifikacyjną w formie konkursów opracowanych przez lokalne organizacje polonijne: interaktywnej gry "Safari" oraz "Swoja Gra", konkursów przekładu, recytacji polskiej poezji i innych. Druga tura odbyła się w mieście Abakan na bazie Biblioteki Narodowej im. Mikołaja Domożakowa i składała się z testu w języku polskim, który zawierał 50 pytań z zakresu kultury i historii Polski, a także specyfiki języka polskiego. Uczestnicy z najwyższą liczbą punktów (co najmniej 35 pkt.) zostali dopuszczeni do udziału w końcowej turze Olimpiady, która składała się z przemówienia w języku polskim własnej prezentacji na temat "Polska to ...", w której młodzi miłośnicy Polski mieli przedstawić własną wizję tego wspaniałego kraju.

Ogółem w Olimpiadzie wzięło udział 28 chłopców i dziewcząt w wieku od 12 do 18 lat. Dla wielu z nich to wydarzenie okazało się pierwszym poważnym sprawdzianem wiedzy z zakresu języka polskiego i kultury.

 

 

"Nie chciałem brać udziału w Olimpiadzie bo od zawsze mi się wydawało, że nic nie wiem - mówi jeden z uczestników Ilja Owczarow. - Ale kiedy zaliczyłem turę kwalifikacyjną (ja dobrze przetłumaczyłem fragment z "Króla Maciusza Pierwszego"), stałem się bardziej pewny swojej wiedzy i byłem nawet w stanie wystąpić ze swoją prezentacją. Teraz mam motywację do dalszej nauki języka polskiego."

 

 

"Prezentacja - był to najtrudniejszy etap - mówi uczestniczka Olimpiady Anna Izakowa. - To nie jest takie proste - przedstawiać Polskę, jak to widzisz właśnie ty, i nie ściągać informację z Wikipedii. Polska budzi we mnie wiele różnych uczuć, i widzę ją zawsze różnorako, dlatego było mi ciężko.”

 

 

Jury oceniające wyniki Olimpiady nie spodziewało takiego poważnego  przygotowania od uczestników i podkreśliło ich dobrą wiedzę.

 

Organizatorzy Olimpiady również starali się, aby to ważne wydarzenie było zgodne z zadeklarowanym poziomem, a także stało się niezapomnianym dla młodzieży. Mimo wszystkich trudności związanych z pierwszym doświadczeniem w organizacji takiego wydarzenia, zostały uzyskane pozytywne wnioski i najbardziej pozytywne oczekiwania. Organizatorzy podkreślają, że zdobyli duże doświadczenie i mają wiele pomysłów na przyszłość, w tym planują zrobić Olimpiadę przedsięwzięciem corocznym.

 

 

Nagrody Olimpiady zostały wręczone 31 października podczas wycieczki jej uczestników do m. Minusińska i miejscowści Małaja Minusa (wycieczka po "Polskim miejscam na południu Kraju Krasnojarskiego"). Wycieczka została zorganizowana staraniami Polonii Minusińska i jej prezesa Elżbiety Laskowskiej.

 

 

 

Swietłana Kuźmina

Zdjęcia w GALERII

 

 

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą w 2015 r.”.

 

 

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje