I Międzynarodowy Konkurs im. Jadwigi Szczepanowskiej w Omsku

 

 

   W Omsku w listopadzie odbył się Międzynarodowy konkurs muzyki polskiej.

   Miało miejsce wydarzenie zorganizowane w ramach projektu "Kreatywność młodych muzyków – na chwałę i rozwój kultury Omska". Impreza odbyła się ze środków Urzędu miasta Omska na 2015 rok.

 Polskie kulturalno-oświatowe stowarzyszenie "RODZINA” przy wsparciu Departamentu stosunków społecznych i polityki społecznej Urzędu miasta Omsk i Międzynarodowej fundacji Władimira Spiwakowa (Moskwa), w ramach Dni kultury polskiej zorganizowało I Międzynarodowy konkurs im. Jadwigi Szczepanowskiej, który odbywał się  od 2  do 6 listopada. W tych dniach odbyły się konkursowe przesłuchania uczestników konkursu muzycznego.

    Międzynarodowy konkurs powstał z regionalnych konkursów muzycznych organizowanych w 2013 i 2014 roku. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie utworów kompozytorów polskich lub polskiego pochodzenia oraz kompozytorów rosyjskich z XIX  do  XXI wieku.

  Uroczyste otwarcie I Międzynarodowego Konkursu  odbył 2 listopada w Dziecięcej Szkoły Muzycznej nr 4. Pierwszym numerem programu wystąpił zespół wokalno - instrumentalny "Skowroneczki". Wykonywano utwory polskich kompozytorów: "Zmęczeni słońcem", "Mazury".

   Koncerty słuchania uczestników konkursu odbywały się  w dniu od 3 do 5 listopada. Sala konferencyjna szkoły muzycznej dla dzieci im. J.Jankielewicza wypełniła się bogactwem dźwięków muzyki polskich kompozytorów: Moniuszki, Wieniawskiego, Paderewskiego, Rybickiego oraz przede wszystkim Fryderyka Chopina. Wydawało się, że cały poczet polskich kompozytorów zebrał się w ten jesienny dzień w tak dalekim od Polski syberyjskim Omsku. Konkurs poświęcony był pamięci dyrektora szkoły muzycznej nr 1 Jadwigi Szczepanowskiej, która dużo zrobiła dla rozwoju i utrzymania kultury muzycznej w Omsku. Jadwiga Szczepanowska była bardzo dumna z faktu, że była Polką i doskonale znała język polski i kulturę narodu polskiego. Kierowała szkołą od 1936 do 1962 r.

  Uczestnikami konkursu byli instrumentaliści i wokaliści, którzy rywalizowali w kategoriach: "Fortepian", "Wokal", "Skrzypce", "Ludowe instrumenty" (solo, duety, zespoły).

  Liczba uczestników I Międzynarodowego Konkursu im. Jadwigi Szczepanowskiej przerosła najśmielsze oczekiwania – było ich ponad 135 – zarówno dorosłych jak i dzieci. Wśród nich znaleźli się nie tylko omscy muzycy, ale także nauczyciele i uczniowie Nowosybirskiego Konserwatorium im. Glinki, Północno – Kazachskiego Uniwersytetu oraz uczniowie szkół muzycznych z Pietropawłowska (Kazachstan). W konkursie uczestniczyli także młodsi uczniowie (m. in. ze szkoły muzycznej im. V. Szebalina).

 Wiek uczestników był nieograniczony. Najstarszym zwycięzcą w kategorii nauczyciel szkół muzycznych i uczelni była nauczycielka szkoły muzycznej dla dzieci im. J. Jankielewicza, Zasłużona dla kultury rosyjskiej pani Halina Тawrowskaja. Razem z córką (też nauczycielem w tej samej szkole) Svetlaną Tawrowską wykonały na fortepianie utwory Rachmaninowa i Lutosławskiego.

 W skład jury konkursu wchodzili znani muzycy i nauczyciele omskiego regionu: nauczyciele szkoły muzycznej im. W. Szebalina, wydziału kultury i sztuki OmGu im. F. Dostojewskiego, Dziecięcej Szkoły Muzycznej im. J. Jankielewicza oraz Dziecięcej Szkoły Muzycznej nr 4.

  Przewodniczącym jury był skrzypek i kompozytor, artysta izraelskiej orkiestry symfonicznej pod trampolina nr Zubina – Меttу kierownik jednego z najlepszych zespołów Izraela "Wirtuozi Izraela" Aleksander Powołozki.

  Bezstronne jury przyznało nagrody w każdej z grup wiekowych. W trakcie dyskusji jury 135 korsarzy konkursu zdobyli:

Laureaci I stopnia - 12 uczestników;

Laureaci II stopnia - 22 uczestnika;

Laureaci III stopnia - 17 uczestników;

Wyróżnienia - 25 uczestników;

Grand prix - 1 zespół Nowosybirsk, kwartet smyczkowy kierownik artystyczny Eldar Nagijew.

 

  W dniu 6 listopada w sali Dziecięcej Szkoły Muzycznej nr 4 odbył się koncert Galowy laureatów konkursu, w którym wzięli udział zwycięzcy. Wśród widzów byli członkowie ОРОО PSKO "RODZINA", pozostali uczestnicy, ich rodzice i nauczyciele (ponad 450 osób). Tutaj odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla laureatów i uczestników konkursu: m.in. imiennych dyplomów (w języku polskim).

 Celem konkursu było zachowanie i rozwój polskiego dziedzictwa i potencjału kulturowego Polonii, rozwój dialogu międzykulturowego, a także szerzenie zainteresowania młodych talentów dziełami polskich kompozytorów. Wspieranie rozwoju zdolności twórczych i harmonijnego kształtowania osobowości, budowania przyjaźni między narodami, wychowania dzieci i młodzieży w duchu szacunku dla tradycji rosyjskiej i polskiej kultury.

                            

                                                                                       Prezes Stowarzyszenia „Rodzina”

Walentyna Szmakowа

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje