BOŻE NARODZENIE w Omsku w «Rodzinie»

 

   Niedawno świat katolicki spotkał święto Bożego Narodzenia. Boże Narodzenie w Polsce (według kalendarza gregoriańskiego - 25 grudnia) – to najważniejszy, najbardziej rodzinny z wszystkich świąt, pełnych pięknych polskich tradycji i świątecznego nastroju.

 Polskie regionalne kulturalno-oświatowe stowarzyszenie "RODZINA" w celu swojej pracy stawia zapoznanie wszystkich zainteresowanych z tradycji kulturowych i zwyczajów narodu polskiego, jego bogaty wkład w światową kulturę i sztukę, daje możliwość rozszerzenia wiedzy o Polsce. Członkowie stowarzyszenia "RODZINA" czcią i podtrzymują tradycje swoich przodków i w związku z tym, coroczne obchody Świąt bożego narodzenia odbywa się, w miarę możliwości, w uroczystej i radosnej atmosferze.

       W pięknie udekorowanej sali szkoły muzycznej dla dzieci im.  J. Jankielewicza 27 grudnia 2015 roku" członkami stowarzyszenia "RODZINA" przygotowane uroczyste wydarzenie, które odzwierciedla przygotowanie i obchody Świąt bożego narodzenia w domu polskiej rodziny.

   Ceremonia odbyła się z pomocą prowadzącej Oksany Ruzimowej i scenariusza, w którym harmonijnie złożyło się opowieść o zachowaniu polaków żywych tradycji święta z jednoczesną możliwością zajrzeć w historię ich powstania.

     Wspaniała dekoracja sali była srebrna choinka, a obok stała niezmienne atrybuty świąt: "Boże Narodzenie" z postaciami Świętej rodziny, pasterzy i trzech króli, które, według legendy, przyszedł w ślad za gwiazdą, i принесших cenne dary do żłóbka, w którym narodził się mały Jezus. Zawsze byli obecni figurki zwierząt domowych.

   Oksana Ruzimowa szczegółowo i ciekawie opowiedziała o początku powstania tradycjach i zwyczajach Świąt bożego narodzenia w Polsce: "Jak wiadomo, w dniu 24 grudnia otwiera Świąteczny wieczór Wigilia. Wieczór - wzajemnego zbliżenia i namysłów.

     Ten wieczór zaczyna się w domu polskiej rodziny w momencie, gdy na niebie zaświeci pierwsza gwiazda, na pamiątkę tej, która słońca nad Wifliejemem,   wskazując na miejsce, gdzie narodził się Zbawiciel. Cała rodzina siada do stołu, gaszą światło, gospodarz zapala świecę, i wszyscy chórem czytają modlitwę. Na znak pokoju, przebaczenia i pojednania ludzie biorą w ręce konsekrowany cienki świąteczny chleb – "оpłatek" i dzielą się ze sobą, pragnąc szczęścia, zdrowia i spokoju.  Jest to opowieść o zachowaniu polaków o żywych tradycjach święta z jednoczesnym zwrotem w historii ich powstania.

     Wiele można powiedzieć o takich świętych wieczór, tradycyjnie odbywających się w historii polskich rodzin.

     Z samego rana 24 grudnia, zgodnie z katolicką tradycją, kobiety sprzątają dom i zaprasza na różnorodne dania. Potrawy należy przygotować bez mięsa, a liczbie ich powinno być 12 (według liczby apostołów). Liczba osób przy stole koniecznie musi być dopasować. Najważniejszym daniem na "wigilijnym" stole jest ryba (smażony karp faszerowany szczupak), bo obraz ryb było starym chrześcijańskim symbolem. Znamienne jest to, że są potrawy można tylko łyżki. Według starej legendy, do stołu przychodzą dusze zmarłych krewnych, więc wszystko jest ostre na stół kłaść zabronione, aby ich dusze nie stanie się krzywda. Dla nich jest umieścić osobny talerz, na który właściciel składa pół łyżeczki od każdej kuchni.

      Obrus na stole musi być tylko koloru białego - symbol czystości. Pod świąteczny obrus, zazwyczaj ukrywają trochę siana na znak, że Zbawiciel narodził się w żłobie na sianie. Jedno miejsce przy stole zawsze pozostaje wolny. Czeka na człowieka, który nagle może przyjść. Żebrak wędrowny, bezdomny, bo chrześcijanie pamiętają, że istnieje taka niepisana zasada: gość w dom – Bóg w dom. Niektóre rodziny w tym dniu zaproszeni goście biednego człowieka lub dziecka z domu dziecka.

    Polacy również wiąże się z wieloma innymi, być może mniej znanych tradycji, ale zazwyczaj przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jeden z przesądów mówi, że w tym roku najbardziej wyjątkowa kolacja, i to powinno przynieść dla wszystkich czegoś nowego. Podczas kolacji koniecznie trzeba spróbować każde danie, dostarczone na stół. W portfel trzeba włożyć łuskę Świąteczny karp, aby zapewnić sukces w przyszłym roku.

     Stary polski zwyczaj odgrywał porzucenie jedzenia i picia na noc, aby dusze, ukryte pod postacią zwierząt i ptaków, też można by coś zjeść. Uważa się, że w tę noc każde zwierzę rozumie ludzką mowę, a strona скотинка jest w stanie opowiedzieć o tym, jak w żłobie narodził się Chrystus. Dlatego gospodarze wychodzą wieczorem na podwórze i dzielą się "оpłatkem".

   Dziś trudno wyobrazić sobie polską Wigilię bez choinki, a przecież aż do początku 20 wieku choinkę zastępował snop жита w rogu, wprowadzony mistrzem w przeddzień nieszpory. Tradycyjna polska choinka obficie украшалась jabłkami, orzechami, cukierkami, kolorowymi churro i słomianymi gwiazdkami. Ta choinka przypomina nam, w jaki obfitości darów, które Bóg dał ludziom, jak ogromny obdarzył ich miłością. Gwiazda na jej szczycie symbolizuje nadzieję na to, jak ta gwiazda Betlejemska, że doprowadziła trzech króli do dzieciątka.

     Najważniejszym wydarzeniem pozostaje położyć prezenty pod choinkę. Są one starannie składane i podpisywane dla każdego członka rodziny. Muszę powiedzieć, że moment wręczenia prezentów czekają przede wszystkim dzieci.

    Większość polaków po świąteczny obiad idą do kościoła na mszę świętą, która rozpocznie się o północy. Podczas jej brzmi organ, wznoszą się wysoko w niebo modlitwy, i "anielski" dziecięcy chór wykonuje kolendy – niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, polskie kolędy, wielbiąc Boga i świętego dzieciątka Jezus..."

 

 

   Po wysłuchaniu ciekawej narracji prowadzącej, dzieci-uczestnicy wokalno-instrumentalnego zespołu "Skowroneczki" (kierownik zespołu Olga Pierminowa) recytowały wiersze i przy akompaniamencie instrumentów muzycznych na polskim wykonywali kolendy. Jasne stroje ludowe uczestników święta dały niepowtarzalny narodowy koloryt.

   Dla obecnych na sali przeprowadzono quiz: "Znajomość polskich tradycji bożonarodzeniowych" i zorganizowana zabawa korzystna loteria

      Cóż, nie ma Świąt bez prezentów! I oto pod koniec imprezy w drzwiach pojawił się Święty Mikołaj  (rosyjski Dziadek Mróz), który po polsku powitał wszystkich obecnych na imprezie i obdarował dzieci słodkimi prezentami. Radość w oczach dzieci była najwyższą wdzięcznością polskiego Świętego Mikołaja!

 

 

Prezes stowarzyszenia "RODZINA"

Valentina Shmakova

 

Galerie zdjęć
Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Wspólnota Polska

Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje