185 ROCZNICA BITWY GROCHOWSKIEJ POWSTANIA LISTOPADOWEGO 1830/1 R.

 

   W niedzielę 28 lutego br. miała miejsce doniosła uroczystość 185 rocznicy największej z bitew Powstania Listopadowego stoczonej w Olszynce Grochowskiej znajdującej się obecnie w obrębie Warszawy Pragi. Jubileuszowa uroczystość rozpoczęła się najpierw w świątyni pod wezwaniem Najczystszego Serca Maryi przy Placu Szembeka w Warszawie na Grochowie, która została erygowana 25 lutego 1925 r. jako żywy, okazały pomnik Bitwy  w Olszynce Grochowskiej.

 

 

  Podczas uroczystości ta duża świątynia była napełniona parafianami i wiernymi przybyłymi w różnych dzielnic Warszawy i meglomeracji stolicy. Bardzo liczne sztandary kombatanckie, różnych stowarzyszeń, harcerzy i młodzieży szkolnej ustawione w dwóch szpalerach od chóru do ołtarza dodawały splendoru uroczystościom. Wystąpiła też orkiestra artystyczna Wojska Polskiego, chór i aktorzy. Był też obecny minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, który swoją skromnością i postawą religijną mógł być przykładem dla innych uczestników i wiernych. Koncelebrowanej Mszy Św. przewodniczył bp Marek Solarczyk, sufragan bardzo cenionego ordynariusza Diecezji Warszawsko–Praskiej ks. arcybiskupa Henryka Hozera. Nad całością podniosłych uroczystości w świątyni czuwał gorliwy proboszcz parafii ks. prałat Krzysztof Ukleja.

 

 

  Druga część uroczystości miała miejsce w Olszynce Grochowskiej oddalonej w przybliżeniu 2 km, gdzie stoczono tę historyczną bardzo waleczną bitwę z wojskami carskimi, gdy Polska była pod zaborami. Dzięki tej bitwie duch wojownika Polaków przetrwał w następnych pokoleniach i między innymi dzięki niej Polska po wielu latach wybiła się wreszcie na niepodległość. W tym roku po zeszłorocznych wyborach prezydenckich i parlamentarnych uczczenie poległych miało wyjątkowo podniosły, pokojowy charakter, ponieważ Polacy zarówno dawniej jak i dzisiaj  walczyli o „Naszą i Waszą Wolność” i z tego tytułu ponosili duże ofiary.

 

 

  W Olszynce Grochowskiej znajduje polowy ołtarz do którego  prowadzi kilkuset metrowa Aleja Chwały Wolności zaznaczona  licznymi głazami. Wielki wkład w jej powstaniu położyła patriotyczna rodzina Melaków na czele ze Stefanem Melakiem, który zginął w katastrofie smoleńskiej udając się jako oficjalny delegat na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Do upamiętnienia uroczystości Bitwy Grochowskiej bardzo przyczynił się kapelan od II wojny światowej ks. prałat Wacław Korniłowicz, który zmarł w wieku 100 lat i spoczywa na pobliskim cmentarzu w Wawrze.

 

 

  W uroczystości w Olszynce Grochowskiej wziął udział przedstawiciel kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy Tadeusz Deszkiewicz, który odebrał wartę Honorową Wojska Polskiego. Był odczytany apel poległych z udziałem Orkiestry Wojskowej. Odpalono 12 salw armatnich. Wygłoszono przemówienia okolicznościowe, złożono wiele wieńców. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów Jan Kasprzyk udekorował medalami osoby zasłużone dla upamiętnienia Bitwy w Olszynce Grochowskiej.

 

 

  Uroczystościom splendoru dodały liczne kolorowe sztandary oraz piękna, słoneczna, wiosenna pogoda mimo kalendarzowej zimy.

 

 

Pozdrawiam serdecznie Redakcję i Czytelników „RODAKÓW”

Jan GRUSZYŃSKI

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje