Konkurs wiedzy „Ojczyzna! Oj, czy zna?” ma już 5 lat!

 

 

   

27 finalistów z Abakanu, Barnaułu, Irkucka, Kemerowa, Omska, Tomska, Ułan Ude i Usola Syberyjskiego rywalizowało o laury w piątym, jubileuszowym Konkursie wiedzy o historii, kulturze, języku i tradycjach polskich „Ojczyzna! Oj czy zna?”

 

 

  W ciągu dwóch dni finału V Konkursu wiedzy o Polsce „Ojczyzna! Oj czy zna?” syberyjska młodzież rywalizowała w dwóch konkurencjach. W quizie drużynowym, w którym uczestnicy występują reprezentując swoje miasta, bezkonkurencyjni okazali się przedstawiciele omskiego „Poloneza”. Odpowiednio drugie i trzecie miejsca zajęły drużyny z Ułan Ude i Irkucka. Konkurs drużynowy przeprowadzony był na zasadach znanego i popularnego w Polsce teleturnieju „1 z 10”. Każda z drużyn odpowiadała na losowo wybrane pytania z kategorii: wiedza ogólna, kuchnia polska, geografia, historia, zabytki, znani Polacy oraz tradycje polskie.

  Główną częścią finału był indywidualny sprawdzian wiedzy. Każdy z uczestników otrzymał do rozwiązania test składający się z 46 pytań. Łącznie można było uzyskać 119 punktów. Konkurs indywidualny zwyciężyła Tatiana Zareczniewa z Omska zdobywając 108 pkt. Drugie miejsce zajęła Elżbieta Natoczina, również z Omska (99 pkt.), natomiast trzecie miejsce zajęła Eugenia Puszkarska z Abakanu (97 pkt.)

  Główną ideą Konkursu jest podsumowanie i sprawdzenie wiedzy młodzieży uczącej się języka polskiego i o Polsce w ośrodkach polonijnych na terenie Syberii, ale także jej integracja. Nie należy zapominać, że możliwość spotkania młodzieży zainteresowanej kulturą, tradycjami i nauką języka polskiego z odległych zakątków tej rozległej krainy jest unikalną okazją do wzajemnego poznania się, a dla nauczycieli uczących języka polskiego daje możliwość wymiany doświadczeń.

  Konkurs Wiedzy o Polsce „ Ojczyzna! Oj, czy zna?” organizowany jest przez Konsulat Generalny RP w Irkucku przy współudziale nauczycieli języka polskiego delegowanych przez ORPEG do pracy w Rosji. 

 Organizatorzy wyrażają szczególne podziękowania Pani Anecie Ksel oraz Panu Krystianowi Furmanowiczowi za wkład i pomoc w przygotowanie piątej edycji Konkursu. Podziękowania należą się także pozostałym pedagogom, którzy nie tylko doskonale przygotowali swych uczniów, ale także wypełnili program pobytu ciekawymi zabawami plenerowymi i grami świetlicowymi.

 

Informacja Konsulatu RP w Irkucku

Foto S. Goriewej w GALERII

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje