Patriotyczna wycieczka do Kraju przodków



Na przełomie lipca i sierpnia br. w Warszawie gościli  laureaci I otwartego konkursu młodych wykonawców muzyki polskiej „ Nokturn” z   obwodu orenburskiego w ramach kulturalno-poznawczej wycieczki „Sladami Fryderika Chopina w Warszawe”. 
 Wycieczka została realizowana  dzięki  wsparciu  oraz dofinansowaniu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie  ze sródkow Kancelarii Senata RP .   

Kulminacyjnym punktem wizyty  był koncert „Młodzież gra Chopina”, który  31 lipca  odbył się w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu. Warszawski Dom Polonii mieści się w jednym z najbardziej prestiżowych punktów stolicy, przy dawnym Trakcie królewskim.
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” upszejmie udostępniło  przepiekną Salę  uzdolnionym muzykom  z obwodu orenburskiego. 

Dzięki wsparciu „Wspolnoty Polskiej”(dyrektor biura Pani Iwona Borowska- Poplawska) uczęstniki koncertu otrzymali możliwość zagrać na  fortepianie koncertowym marki Kawai.


Uczestnikami projektu „Śladami Fryderyka Chopina”  byli  laureaci wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów im. Fryderyka Chopina, stypendyści ministerstwa kultury Federacji Rosyjskiej, m.in. Artiem Nikitenko, zdobywca nagrody Grand Prix na I Otwartym Konkursie Młodych Wykonawców Polskiej Muzyki „Nokturn” w Orenburgu, który był jednym z ważniejszych wydarzeń obchodów Roku Chopinowskiego na terenie orenburskim,, oraz zaledwie 13-letnia Lubow Kireewa, zwyciężczyni tego samego konkursu. 

Młoda artystka, a już laureatka kilku międzynarodowych konkursów zaprezentowała m.in. Walca a-moll, As-dur,cis-moll,Nokturn cis-moll,Mazurek cis-moll, Impromptu-Fantazją cis-moll oraz osobistą kompozycją „ Kiedy grał Chopin”.... 
 W refleksji na wykonanie Lubow Kireewą utworów chopinowskich jedna z polskich słuchaczy napisała:
„Jej wykonania są delikatne subtelne i bardzo dziewczęce. Pozwalają przenieść się w inny świat, umie grać bardzo sensorycznie, przez co niemal da się wyczuć zapachy, kolory i nastroje, które chce przekazać. Genialna! Niebywałe jest też, żeby 13-letnie dziecko stworzyło własną kompozycję. I to naprawdę niezwykle ciekawą.”

W atmosferze letniego wieczoru publiczność wysłuchała chopinowskiego  Poloneza A-dur  oraz Sonata nr 2   Grażyny Bacewicz w wykonaniu 17-letnego pianista Artiema Nikitenko.

„Artiem na koncercie wykonywał utwory Grażyny Bacewicz. Jako kompletny laik w sprawach muzyki poważnej nawet niespecjalnie wiedziałam, kim jest ta kobieta. Mój Wujek nazwał ją "hip-hopem muzyki klasycznej". Muszę przyznać, że wykonania jej utworów zrobiły na mnie chyba największe wrażenie. Są namiętne, zmienne, nieprzewidywalne i jakby dzikie. Muzyka ta była bardzo żywiołowa, zupełnie inna do innych utworów, które usłyszeliśmy. Nie była to też muzyka "łatwa", która mogłaby lecieć w tle przy nauce, raczej wymagała skupienia. Wg mnie młody pianista świetnie oddał nastrój, bardzo podobały mi się te wykonania i ta postać: skromny, młody chłopczyk, niezmanierowany, wręcz nieśmiały. Wielkie brawa,-pisze o swoim wydarzeniu jedna ze sluchaczy z Mińska Mazoweckiego.

W koncercie „ Młodzież gra Chopina” wystąpiły także uczestniczki  z polskich rodzyn Natalia Starodubcewa oraz Tatjana Marinina.

Wysoki poziom prezentowany przez wykonawców oraz piękne utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego i Grażyny Bacewicz dostarczyły słuchaczom wspaniałych przeżyć estetycznych.

„Delikatnie, dziewczęco, zwiewnie, przepięknie. Bez maniery, można się było przenieść w świat Chopina. A przy tym, Natalia to zniewalająco piękna kobieta.

Tatiana grała utwory Paderewskiego, które są zdecydowanie inne niż te Chopina czy Bacewicz. Muzyka wydaje mi się agresywna, charakteryzuje się zmiennymi, przeplatającymi się rytmami, jest znacznie głośniejsza. Przekazuje wiele sprzecznych emocji, miałam dużo, bardzo różnorodnych. Tatiana to także niesamowicie piękna kobieta! ,”-  napisałi o swoim wrażeniu po występu Natalii Starodubcewej oraz Tatjany  Marininej  Gości.

Na koncert przyszli licznie goście zaproszeni przez organizatorów oraz zagraniczni turyści, którzy przechadzając się traktem królewskim ku Zamkowi zostali zachęceni przez  ogłoszenie  o konciercie  przed Domem Polonii.Wśród Gości, m.inn. znalazli się Attache ds. Kultury Ambasady RF w Warszawe Pani Helena Bobryszewa z rodziną, delegacja  Fundacji Młodej  Polonii w składzie Taisii Katrynietsc,członka zarządu, Dyrektora sekcji socjalnej, Jany Pożarskiej, asystenta Biura,  Alicji  Napierkowskiej, bardzo uczynną wolontariuszką  z całej rodziną,Ireny Laczynian,członka forum patronackiego, przedstawieczeli polskich organizacji spolecznych,  mlodzież,  zaproszeni gości.

Delegacja  uczniów  mińskiego Zespoła Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy pod opieką wicedyrektora Jerzego Gańko  na zaproszenie Orenburskiego obwodowego kulturalno-oświatowego centrum „ Czerwone Maki”   specyalnie przyjechała do Domu   Polonii i  wzięła udział w wieczornym koncercie w Domu Polonii na warszawskiej Starówce.
Zgotowali oni artystom gorącą owację, wręczyli kwiaty i upominki przygotowane przez szkołę, Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki oraz Starostwo Powiatu Mińskiego.

Następnego dnia, 1 sierpnia, młodzież z ZSZ nr 2 opiekała się  naszej młodzieżą, oprowadzając ich po warszawskich Powązkach.. Uroczystość miała charakter państwowy, z udziałem władz, duchowieństwa, kombatantów i Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Tłumy mieszkańców Warszawy, ale i gości z całego kraju i zagranicy zgromadzili się o godzinie 17.00 wśród powstańczych mogił, aby oddać hołd bohaterom.

Uczniowe ZSZ nr 2  razem ze swoimi rowesnikami z Rosji składali kwiaty i zapalali znicze na grobach Powstańców, odwiedzili też miejsce wiecznego spoczynku niedawno zmarłego Druha Śwista - Stanisława Sieradzkiego z Batalionu Armii Krajowej  "Zośka". Pod opieką  i z bardzo ciekawym komentarzem naszego przewodnika,  wicedyrektora Pana Jerzy Gańko  dowiedzieliśmy o tym, że  ś.p. Stanisław Sieradzki był wielkiem  przyjacielem  mińskich uczniów.Odwiedziliśmy  też  Kwaterze  baonu  ”Zośka”, gdzie pod bialym partyzanskim  brzozowym krzyżem  spoczywają  Janek Bytnar(ps.„Rudy”) i Alek Dawidowski (ps. “Alek”)   w jednej bratniej mogile. 

Pobyt na Powązkach stał się też niespodziewanie okazją do spotkania z kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów - Janem Ciechanowskim, pisarką Barbarą Wachowicz oraz harcmistrzem Krzysztofem Jakubcem,  uczęstnicą  Powstania Warszawskiego Pani Alicjej Kostarską.

Udało się  porozmawiac  oraz zapisać wspomnienia  Pani Kostarskej.  Ona urodziła się  w  1918 roku  w Petersburgu, występowała   w czasach  Powstania pod pseudonimem „Ala” w Batalionie „Kilińskiego” IV Kampanii porucznika,  miała funkcję sanitariuszki..
Pani Kostarska opowiedziała nam o czasach swojej  młodości, o tym, jak  odbywało się Pani wychowanie, że doszło do tego, że znalazła się Pani w AK. 
Pani Kostarska po upadku Powstania była wywieziona do obozu Sandbostel, a potem Oberłanger tuż pod granicę holenderską..
„To były karne obozy. Był taki okres, że szły już wojska polskie z zachodu, to słyszałyśmy strzał, że idzie już odsiecz dla nas. 12 kwietnia 1945 roku byłam zwolniona  przez polskie wojsko”,- zaznaczyła  Pani.
Wielka patriotyczna uroczystość związana z Patronem ZSZ nr 2, zrobiła duże wrażenie na młodych ludziach. 
Odwiedziliśmy też kilka grobów związanych z wielką muzyką: rodziców Chopina, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego.

Na zakończenie spotkaliśmy się przy mogile słynnej pieśniarki Warszawy Hanki Ordonówny, która w czasie II wojny światowej związana była z Armią Andersa i przebywała w Buzułuku niedaleko Orenburga.

W ten samy dzień miałyśmy wspaniałe spotkanie w Biuro Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, gdzie  czekało nas  dobre i gościnne przyjęcie.
Podzieńkowaliśmy pracowników Fundacji za wsparcie naszego projekta, za to,że  projekt spotkał się  ze znakomitym odzewem ze strony Fundacji.
 Wiceprezes Fundacji Pan Marek Zieliński razem z kierownictwem Fundacji bardzo  ciepło przyjął nas i udzielil nam wielką pomoc  w załatwieniu mikrobusa, za co wyrażamy szczerą wdzięcznośc, i również dziękujemy  wszystkim pracownikom Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.
 Dzieci otrzymali przygotowane przez kierowników Fundacji upominki oraz suweniry na pamiatkę.
3 sierpnia  rano odbyło się niezapomniane spotkanie w Ambasadzie Rosji w RP. Po powitaniu i pozdrowieniu z Ambasadorem Rosji Panom Aleksandrem Alekseewem młodzi muzycy mieli możliwośc wykonania utworów chopinowskich. Spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze. 
 Opowiadałyśmy o naszym obwodzie orenburskim, o szereg projektów artystycznych i przedsięwzięć w ramach obchodów  Roku Chopinowskiego, przedstawili młodych  laureatów miedzynarodowych konkursów pianistycznych.
 Wzruszyła nas uwaga  i szacunek do nas, bardzo ciepłe przyjęcie ze strony Pana Ambasadora. 

Potem czekało na nas jeszcze kilka niezapomnianych spotkań z prezesom Fundacji Semper Polonia Panom   Markem Hauszyldem. Na tym spotkaniu  dwe młodych artystki polskiego pochodzienia  podzieńkowali Fundacją za mozliwość w ubiegłym roku brać udział w organizowanych przez Fundację kursach edukacyjnych „Szansa dla maturzystów”. Dzięki zdobytej tam wiedzy i umiejętnościom bez trudu dostały się do wybranych przez siebie szkół średnich.

Dzięki koordynatoru Fundacji Pani Iwone Ponichtere uzyskaliśmy wsparcie  na nasza prośba o  nutach polskich kompozytorów dla wykonawców polskiej muzyki. Brakowało nam nuty dla  przygotowania do II Konkursa mlodych wykonawcow polskie muzyki „Nokturn”.
 Pani Iwona przekazała nam   w dar zbiorniki nut  Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Nie wystarcza słów, by wyrazić  te poczucie podzięńkowania za troskę i serdecznie ciepło, które otrzymywałyśmy ze strony Pana Professora Jozefa  Kazmarka, Szefa Biura Fundacji  Młoda Polonia oraz  grupy wolontariuszy. Od razu po przybyciu do Warszawy znalazłyśmy się w pewnych rękach  Jany, Taisii, Pani Alicji z córką Pauliną, Pani Ireny oraz Pani Haliny, który udzielali nam maksimum uwagi i troski; towarzyszyli nam zawsze i wszedzie, dopuki byłyśmy w Warszawe i nawet poza Warszawą.
 Warto zauważyć, że takiego ciepłego  przyjęcia nie oczekiwałyśmy. 
Dzięki Panu Kaczmarku Biuro Fundacji podejmowało  liczne inicjatywą oraz  uzyskało możliwość  pomocy w przygotowaniu program naszego pobytu  oraz  zalatwianiu częściowych wydatków, związanych  z pobytem grupy młodych muzyków.
 Tutaj, w Biurze Fundacji Mloda Polonia  czekał na nas  wspaniały  poczęstunek z kawą i   herbatą z bardzo smacznymi słodyczami, prezenty od Fundacji Mloda Polonia  dla wszystkich uczestnikow Spotkania w Warszawe.
   Ciepło i radość z jaką opowiadał nam Pan Professor  o bieżących wydarzeniach, o Fundacji, sprawiły, iż Fundacja Młoda Polonia przede wszystkim  dom polskiej młodzieży z całego  świata..

 Czasem zapominaliśmy,ze jesteśmy gośćmi-zdawało się,że  już od dawna znamy tych ludzi i jest nam tutaj bardzo dobrze - jak w domu. 

Na trasse „Sladami Fryderika Chopina w Warszawe” odwiedzieliśmy  kościuł Św. Krzyża, gdzie znajduje się serce Chopina, Muzeum Chopina w Pałacu Ostrogskich, kośioł Wizytek,  gdzie młody  Fryderyk grywał na organach, spacerowaliśmy   po Łazienkach   Królewskich . Piękny pomnik mistrza Fryderyka Chopina w Parku Łazienkowskim jest symbołem Warszawy. 

Każdy  z nas w te dni dla siebie na nowo odkrył i rozpoznał fenomen Chopina.  Będziemy kontynuować  wśród mieszkańców obwodu orenburskiego pamięć o  Chopinie, o związkach Chopina z Polską.

Pobyt w Warszawe stał dla dzieci jak i dla organizatorów niezapomnianym przezyciem.Zawiązaliśmy przyjazni na całe życie z naprawde dobrymi i wartościowymi ludżmi. 

Już po powrocie do domu dzieci  napisali w swoich refleksjach:        „Polska  będzie  teraz ważną częścią  naszego życia,taką, która  pozostanie na zawsze.”

Wanda Seliwanowska,
 prezes Orenburskiego obwodowego
 Kulturalno-oswiatowego centrum  „Czerwone Maki”


Składamy podziękowania Senatowi RP za okazane zaufanie dla naszej organizacji i finansowe wsparcie naszego projektu



Zdjęcia w galerii Śladami Chopina



















Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje