Jekaterynburg wita „Pasażerkę” Wajnberga

 

 

 

   Jekaterynburski Teatr Opery i Baletu realizuje wielkoskalowy międzynarodowy projekt - przygotowuje się do premiery opery M. Wajnberga „Pasażerka”.

   Jekaterynburski Teatr Opery i Baletu uruchomił oficjalną stronę internetową projektu „Moisiej Wajnberg. Pasażerka. Pierwsza teatralna inscenizacja opery w Rosji”. W wielu miejscach na stronie znajdują się informacje na temat przygotowywanego spektaklu, począwszy od życiorysów tych, którzy stali u początków stworzenia opery — kompozytora i librecisty, a kończąc na najnowszych wiadomościach i materiałach filmowych na temat przygotowywanego nowego spektaklu.

  Być może zwróciliście uwagę, że imię kompozytora Wajnberga, znanego na Zachodzie, w tym także w Polsce, jako Mieczysław, w Rosji brzmi inaczej. Chodzi o to, że tylko w pewnym okresie swojego życia nazywał siebie Mieczysławem — w młodości. W Teatrze Żydowskim przedwojennej Warszawy, swojego rodzinnego miasta, był znany jako Mojsze, a później, w 1939 roku, kiedy ratował się przed nazistami, wyemigrował do Związku Radzieckiego, stał się Moisiejem. A teraz w Rosji z przyzwyczajenia jest nazywany właśnie w ten sposób.

 Kompozytor pozostawił ogromne i, według Szostakowicza, przepiękne dziedzictwo — 22 symfonii (!), 7 oper, 8 koncertów instrumentalnych, utwory kameralne, muzykę do spektakli, filmów, kreskówek, w tym także do takich arcydzieł, jak słynny obraz „Lecą żurawie”. Na pewno wielu znane są także melodie z serialu animowanego o przygodach Kubusia Puchatka. Tymczasem dzieła Wajnberga poważnego, akademickiego gatunku są o wiele mniej znane. Tak więc zarówno wykonawcy, jak i słuchacze odkrywają je dla siebie od nowa w przeddzień 100. rocznicy urodzin kompozytora. Opera „Pasażerka” jest akurat jednym z nich. Najwięcej informacji na temat tego dzieła, jak również o odegraniu go na scenie Jekaterynburskiego Teatru, można teraz uzyskać na stronie internetowej http://passenger.uralopera.ru/. Oto przykładowe informacje…

 


   Podstawą libretta opery była powieść więźniarki Auschwitz-Birkenau pisarki Zofii Posmysz. Fabuła rozwija się wokół przypadkowego spotkaniu na statku byłej strażniczki obozu i jego cudem ocalałej więźniarki. „Muzyka jest wspaniała — mówi główny dyrygent Jekaterynburskiego Teatru Opery i Baletu Oliver von Dohnányi ze Słowacji. — Dzieło jest bardzo emocjonalne i wydaje mi się, że słuchacze je pokochają tak samo, jak już je ocenili wykonawcy”.

   Maestro Dohnányi pracuje w tandemie z amerykańskim reżyserem i scenografem Thaddeusem Strassbergerem. Przystępując do inscenizacji, reżyser spotkał się z Zofią Posmysz, odwiedził Warszawę, Kraków, Auschwitz-Birkenau …

  „Moim zadaniem jest zaprezentować operę, która opowiada o jednej z najbardziej haniebnych zbrodni w historii” — powiedział Thaddeus Strassberger w jednym z wywiadów. Zdaniem dyrektora podróż do Polski poważnie wpłynęła na jego zrozumienie tego, co i jak powinien on zrobić: „Dla mnie bardzo ważne były szczegóły, architektura miejsca, rzeczy więźniów — wszystko to chcę ucieleśnić w scenografii. Straszne wrażenie zrobił na mnie piec i w spektaklu robię całą scenę, wykorzystując obraz tej strasznej „broni”. Chcę osiągnąć maksymalną wiarygodność, odtwarzając na scenie to, co zobaczyłem w obozie”.

  Całkowicie odmienna estetyka została przedstawiona w scenie na statku, która odbywa się w latach 50.- 60. XX wieku. Romantyczną atmosferę reżyser przekazuje, wykorzystując bogate złote odcienie dekoracji, a także eleganckie stroje. Najważniejsza scenograficzna idea polega na jaskrawym pokazaniu kontrastu między straszliwą tragedią wojny a komfortem spokojnego życia. Na ile skutecznie zostanie zrealizowany ten plan, dowiemy się jesienią: premiera opery Wajnberga „Pasażerka” została zaplanowana w Jekaterynburskim Teatrze na 15 września. Później spektakl ukaże się także w Teatrze Bolszoj w Moskwie.


 

Żródło: pl.sputniknews.com

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje