ZESPÓŁ CZERWONE JAGODY Z KONCERTAMI W POLSCE

Obchody Dnia Sybiraka w Polsce
Wizyta zespołu „Czerwone Jagody” z Minusińska

Zespół „Czerwone Jagody” – polonijny zespół wokalny, który został założony w 1999 r. w Minusińsku na południu Kraju Krasnojarskiego, jednocześnie z powstałym w tym roku stowarzyszeniem polonijnym „Polonia Milusińska”. Na początku zespół był mieszanym, obecnie w nim śpiewa 6 Pań, kierownik zespołu – chórmistrz Larysa Koreniec. Zespół wyjeżdżał z koncertami do Polski w roku 2000 (Dni Kultury Syberyjskiej w województwie Podlaskim) oraz w roku 2010 (obchody Dnia Nauczyciela w Olecku na Mazurach). „Czerwone Jagody” często wyjeżdżają do środowisk polonijnych na południu Syberii, popularyzując polski i syberyjski folklor.

We wrześniu zespół wyjechał z koncertowym tournee do Polski na zaproszenie Związku Sybiraków Oddział w Koszalinie. W bogatym repertuarze zespołu polskie ludowe, biesiadne i estradowe piosenki, klasyczne utwory chóralne, rosyjskie (syberyjskie) piosenki oraz pieśni w języku chakaskim i baszkirskim.

Nieprzypadkowo w repertuarze zespołu są piosenki chakaskie – Minusińsk znajduje się 20 km od stolicy południowo-syberyjskiej Republiki Chakasji – Abakanu. Folklor tego liczącego zaledwie 70 tys. narodu jest bardzo ciekawy. 

Natomiast baszkirska piosenka „Kubełek” znalazła się w repertuarze zespołu dopiero kilka miesięcy temu i też nieprzypadkowo. Po trzech dniach podróży do Polski zespół zatrzymał się w stolicy Republiki Baszkotostan – Ufie. Na zaproszenie Ministerstwa kultury republiki, Domu przyjaźni i Centrum kultury polskiej „Odrodzenie” (Prezes – Maryna Sadykowa-Lisowska) zespół 10 września wystąpił w szkole nr 100 m. Ufy. Szkoła ta aktywnie współpracuje z gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Olecku na Mazurach. W koncercie wziął udział również zespół piosenki rosyjskiej „Tauseń” z Uniwersytetu Baszkirskiego oraz wystąpili uczniowie szkoły. Po koncercie goście obejrzeli w bibliotece nr 17 wystawy „Cząstka Polski w Baszkotostanie” i „Polacy w dziejach Baszkortostanu”. 11 września gościnni Polonusi pokazali zespołowi Ufę – milionowe miasto z różnorodną kulturą – z meczetami, cerkwiami i kościołem.

Po pięciu dniach podróży zespół „Czerwone Jagody” przyjechał do Kołobrzega, gdzie został przywitany przez Jerzego Lewickiego, członka Zarządu Krajowego Związku Sybiraków. Jerzy Lewicki od dawna zna zespół, ponieważ był w Minusińsku kilka lat temu. Dzięki panu Lewickiemu w Minusińsku powstał pomnik „Polskim matkom i dzieciom”. Podczas wojny Jerzy Lewicki wraz z mamą i bratem byli zesłani do Minusińska z polskich Kresów. Mama dzieląc się ostatnim kawałkiem chleba, nie wytrzymała ciężkiego życia i zmarła w minusińskim szpitalu, bracia Lewiccy spędzili kilka lat w polskim domu dziecka, który znajdował się niedaleko Minusińska – w Małej Minusie. 

W Kołobrzegu zespół „Czerwone Jagody” wystąpił 15 września, natomiast 16 września w Białogardzie odbyły się główne uroczystości kołobrzeskiego oddziału Związku Sybiraków. Podczas tych uroczystości również zaśpiewał zespół. Podczas tych uroczystości Sybiracy wspominali swoje historii życiowe związane z Sybirem. Mimo ciężkich warunków, głodu i śmierci bliskich mieszkańcy Syberii dzielili się z Polakami ostatnim kawałkiem chleba, współczuli im. 

Po długiej, prawie 15. godzinnej podróży, zespół wystąpił 18 września w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Występ ten także był poświęcony Dniu Sybiraka i odbywał się również w ramach Dni Europejskiego Dziedzictwa Kultury. Przed rozpoczęciem koncert z prelekcją „Syberyjski pamiątki w Muzeum Niepodległości” wystąpiła dr Anna Milewska-Młynik. Widzowie – a byli to przede wszystkim Sybiracy z warszawskiego oddziału Związku Sybiraków – byli zachwyceni poziomem profesjonalnym wokalistek zespołu. Koncert, jak powiedział Prezes warszawskiego oddziału Henryk Majewski, dostarczył wielu głębokich wzruszeń jego uczestnikom.

Tu warto dodać, że staraniem pani Anny Milewskiej-Mlynik, temat syberyjski jest aktywnie promowany przez imprezy, które mają miejsce w Muzeum. Co miesiąc odbywają się spotkania-prelekcje nt.  Przez tundrę, tajgę i stepy. Właśnie 13 września z taką prelekcją o Polakach w Chakasji i Kraju Krasnojarskim (w XIX-pocz. XX ww. – gubernia jenisejska) wystąpili Artiom Czernyszew i Sergiusz Leończyk z Abakanu. Oprócz informacji historycznej uczestnicy spotkania obejrzeli również historyczne zdjęcia przedstawiające Polonię na przestrzeni dwóch ostatnich wieków oraz podziwiali się chakaskim śpiewom i tańcami w wykonaniu Artioma Czernyszewa.

Po koncercie w Muzeum Niepodległości zespół „Czerwone Jagody” wystąpił po mszy w kościele pw. MB Królowej Polski. Koncert został zorganizowany przy wsparciu Stowarzyszenia Zielone Dzieci z Mrągowa (Prezes Zofia Wojciechowska), władz samorządowych Anina oraz pomocy pani dr Aldony Kraus z Warszawy. Przed występem zespół w swoim gościnnym domu powitała główna organizatorka – dr Aldona Kraus. Lekarz okulista, poetka, działaczka społeczna pani Aldona zachwyciła gości opowiadaniami o swoim spotkaniu z Papieżem Polakiem i przyjaźni z ks. Janem Twardowskim. Pani Aldona organizuje w swoim ogrodzie coroczne spotkania przyjaciół ks. Jana Twardowskiego i to nieprzypadkowo – ksiądz poeta przyjeżdżał na odpoczynek do domu rodziny Kraus. 

Koncert w anińskim kościele był niezwykły. Piękna akustyka i wzruszenie publiczności było główną nagrodą dla zespołu. Mieszkańcy Anina podziwiali się nie tylko wybitnych głosów, lecz również pięknych strojów. Stroje krakowskie zostały zakupione z dotacji Senatu RP (przez Fundację „Oświata Polska za granicą”). Tu warto dodać, że obecne tournee zostało sfinansowano również przez Senat (przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. 

Zmęczone, ale pełne wrażeń 21 września wokalistki zespołu „Czerwone Jagody” opuściły Warszawę, aby znów jeszcze tu wrócić w następnym roku.
Red.

Zdjęcia Zofii Wojciechowskiej i Sergiusza Leończyka patrz w galerii 

 Zapraszamy również posłuchać:

http://www.radiownet.pl/publikacje/kubelek-kultury-z-syberii

 Poczytać:

http://www.tvnwarszawa.pl/artykul,syberyjscy-goscie-w-warszawie-czerwone-jagody-polonijny-zespol-z-minusinska,292644.html

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje