Redakcja pisma i radia "Rodacy" na III Europiejskim Forum Mediów Polonijnych

   Przedstawiciele 52 redakcji mediów polonijnych działających w Europie spotkali się w Warszawie.

 

  Wymiana doświadczeń i dyskusja o współczesnych wyzwaniach stojących przed mediami - na te m.in. tematy rozmawiają przedstawiciele 52 redakcji mediów polonijnych działających w Europie. III Forum Mediów Polonijnych, które rozpoczęło się w piątek w Senacie, obraduje w Pułtusku.

  Spotkania przedstawicieli mediów polonijnych budują "solidną płaszczyznę współpracy i prezentacji środowisk polonijnych w europejskiej przestrzeni polonijnej" - podkreślił w liście odczytanym podczas inauguracji Forum marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który objął honorowym patronatem tegoroczne obrady Forum.

  Podczas Forum przedstawiciele mediów zajmujących się relacjonowaniem spraw Polonii i Polaków za granicą wymieniają poglądy m.in. na temat przyszłości mediów polonijnych i nowych form działania mediów. Rozpoczęła się także rejestracja mediów na platformie mediapolonijne.net, która ma za zadanie integrację i wymianę informacji pomiędzy redakcjami.

   Wicemarszałek Senatu Maria Koc podczas inauguracji Forum podkreśliła, że media polonijne dla Polaków za granicą pełnią rolę nie tylko informacyjną, ale także promują polską kulturę i pomagają podtrzymać bliskie relacje z krajem. Dodała, że Europejskie Forum Mediów Polonijnych jest również okazją do rozmowy o problemach i wyzwaniach, przed jakimi stoją dzisiaj media polonijne.

  Wiceszef MSZ Jan Dziedziczak odpowiedzialny za współpracę z Polonią w resorcie, w liście odczytanym na początku Forum podkreślił, że działalność mediów polonijnych jest niezwykle ważna także dla kształtowania pozytywnego wizerunku Polski w świecie.

  "Jesteście państwo naszym bliskim partnerem i sojusznikiem w działaniach podejmowanych na rzecz osiągnięcia korzystnych zmian w postrzeganiu Polaków, szczególnie w krajach migracji zarobkowej. Pełniąc pośrednią rolę ambasadorów polskości tworzycie na co dzień mosty porozumienia i współpracy ze społecznością lokalną" - zaznaczył Jan Dziedziczak.

    Teresa Sygnarek, prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji, które jest inicjatorem i organizatorem Forum, mówiła, że Forum ma na celu integrację redakcji mediów polonijnych działających w Europie.

  Forum po raz pierwszy zorganizowane zostało w Polsce. Poprzednie spotkania odbywały się w Szwecji.

    Organizatorem Forum jest Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji, przy wsparciu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. 

 

Żródło: http://www.radiozagranica.pl/

Zdjęcia w GALERII

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje