Dialog dwóch kultur - II Międzynarodowy konkurs muzyki polskiej w Omsku

 

 

 

 

     W Omsku w listopadzie miało miejsce wydarzenie, zorganizowane w ramach projektu: "Klasyczne dzieła polskich i rosyjskich kompozytorów – 300 - lecie m. Omsk". Konkurs związany był z "Dniami kultury polskiej w Omsku". Stowarzyszenie "Rodzina" przy wsparciu Wydziału Kultury Administracji m. Omska i Międzynarodowego funduszu Władimira Spiwakowa (Moskwa)  zorganizowały imprezę z dotacji urzędu miasta Omska.   

   Stowarzyszenie "RODZINA” zorganizowało II Międzynarodowy Konkurs im. Jadwigi Szczepanowskiej, który odbywał się od 2 do 6 listopada 2016 r. W tych dniach odbyły się konkursowe przesłuchania uczestników konkursu muzycznego. Konkurs odbywał się  na bazie dziecięcych szkół muzycznych nr 1 i nr 4.               

 Przeprowadzenie II Międzynarodowego  konkursu im. Jadwigi Szczepanowskiej   powstało z serii regionalnych konkursów muzycznych organizowanych w 2013, 2014 oraz I Międzynarodowego Konkursu w 2015 roku. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie utworów kompozytorów polskich lub polskiego pochodzenia oraz kompozytorów rosyjskich od  XIX  do  XXI wieku. 

 W konkursie wystąpili uczniowie młodszych grup wiekowych i gimnazjum z 15 szkół muzycznych, ponadto uczniowie szkoły muzycznej im. W. Shabalina oraz nauczyciele szkół muzycznych i szkół zawodowych. Razem wzięło udział w konkursie 140 uczestników. Wśród nich nie tylko muzycy i wokaliści z Omska i obwodu omskiego, ale również nauczyciele i uczniowie z Moskwy, Nowosybirskiego państwowego konserwatorium muzycznego im. M. Glinki, Ufy, Jekaterynburgu, Nowosybirska i nauczyciele Północno-Kazachstańskiego Uniwersytetu, uczniowie szkół muzycznych  miasta Pietropawłowska (Kazachstan). W ich wystąpieniach brzmiały melodie polskich pieśni ludowych, dzieł Moniuszki, Chopina, Szymanowskiego i wielu, wielu innych polskich kompozytorów.

  Konkurs odbył się w nominacjah: "Fortepian", "Wocal", "Skrzypce", "Ludowe instrumenty" (solo, duety, zespoły). Kompetentne jury, przewodniczącym którego był Alexsandr Povoluzki – skrzypek, kompozytor, artysta Izraelskiej orkiestry symfonicznej, kierownik zespołu "Wirtuozi Izraela" i członków jury, składające się z dyrektorów i nauczycieli szkół artystycznych.

   W pierwszej szkole muzycznej nr 1 Alexsandr Povoluzki zorganizował master class w nominacji “skrzypce”, a 5 listopada zagrał koncert, który zgromadził pełną salę fanów jego talentu

    Bezstronne jury oceniało zwycięzców w każdej z kategorii według grup wiekowych. W trakcie dyskusji jury, ze 103 uczestników konkursu we wszystkich nominacjach wybrano: Laureatów I stopnia - 13 zawodników; Laureatów II stopnia - 27 zawodników; Laureatów III stopnia - 32 zawodników; dyplomantów - 25 zawodników; Grand prix - 1 zawodnik.

   Koncert galowy laureatów konkursu odbył się 6 listopada w sali Dziecięcej szkoły sztuk pięknych № 4, w którym uczestniczyli członkowie ОРОО PSKO "RODZINA” wszyscy zawodnicy i uczestnicy, ich rodzice, a także nauczyciele i przedstawiciele kultury miasta Omska. Tutaj odbyła się ceremonia wręczenia nagród i imiennych dyplomów dla laureatów i uczestników konkursu.Teksty dyplomów zostały wykonane w języku polskim.   

  W kategorii "Fortepian" dwóm uczestnikom Konkursu przyznano Nagrodę publiczności. Są to: Rakitjanska Daria /na zdjęciu/ - nauczycielka MB DODE z "Dziecięcej szkoły muzycznej"  m. Moskwa i  Romazsko Iwan  - uczeń Nowosybirskiej państwowej Akademii im. M. Glinki (klasa profesora Simashko).

    Konkurs pokazał  wysoki poziom kultury i umiejętności jego uczestników, młodych muzyków i ich nauczycieli, zachęcał do dalszego rozwoju w codziennej, ciężkiej pracy, a także rozszerzył zainteresowania muzyków do dzieł polskich kompozytorów.

  Dialog dwóch kultur - rosyjskiej i polskiej muzyki - jest ważnym wydarzeniem w życiu kulturalnym i polonijnym miasta Omska.

 

 

Prezes Stowarzyszenia     

"Rodzina" Walentyna Szmakowa

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje