Katolicy i prawosławni - dwa wyznania, jedna wiara

 

 

  W okresie 05-30.09 realizowany był projekt „Katolicy i prawosławni - dwa wyznania, jedna wiara” w ramach wymiany młodzieży polskiej i rosyjskiej, finansowany przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

  W projekcie biorą udział studenci etnologii-antropologii kulturowej, historii, filologii rosyjskiej i archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Omskiego Uniwersytetu Państwowego im. F. Dostojewskiego.

  Przedsięwzięcie składało się z dwóch etapów. W pierwszym, studenci UMK odwiedzili Omsk (Syberia Zachodnia). Celem pobytu był udział w seminariach, wykładach, spotkaniach z polską i katolicką diasporą na Syberii, zapoznanie z zasobami biblioteki uniwersyteckiej, zwiedzenia klasztoru w Aczair, cerkwi i innych ważnych miejsc dla społeczności prawosławnej. 

 

 

  Jednym z najważniejszych wydarzeń w tej części projektu były spotkania z miejscową Polonią. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z członkami stowarzyszeń polonijnych, w tym z „Rodziny”. W trakcie spotkania studenci mieli okazję poznać władze stowarzyszeń, zapoznać się z działalnością kulturalno-społeczną, a także historię kształtowania się polskiej diaspory na Syberii.

  W drugiej części, syberyjscy studenci przyjechali do Torunia, a następnie do Darłowa i Koszalina. Zasadniczym celem było poznanie prawosławnej społeczności na tych terenach. Poza tym, uczestniczyli w wykładach, badaniach terenowych, zapoznali się zasobami biblioteki i samym Wydziałem Nauk Historycznych. 

 

 

 

  Spotkanie młodzieży akademickiej dało okazję wymiany opinii, doświadczeń oraz zawarcia znajomości przez polskich i syberyjskich studentów.
  Katedra Etnologii-Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu od 2012 roku współpracuje z Omskim Państwowym Uniwersytetem im. Fiodora Dostojewskiego, w zakresie wspólnych przedsięwzięć dydaktyczno-naukowych, integrujących studentów obu uczelni. Są to m. in. wspólne badania terenowe na Syberii Zachodniej i w Polsce.

 

 

                                                                                                           Toruń-Omsk 2016 r.

                                                                                                               Pracownik naukowy

      Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Michał Antonowicz 

Foto autora.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje