Spotkanie we Wrocławiu

 

 

   27-28 listopada 2016 r. Prezes Kulturalno-Narodowej Organizacji Społecznej „Polonia” Republiki Chakasji, redaktor pisma „Rodacy” dr Sergiusz Leończyk odwiedził Wrocław na zaproszenie Związku Sybiraków III RP. Pierwsze spotkanie z udziałem Prezesa Związku Stanisława Błońskiego, Wiceprezesa Bolesława Włodarczyka i członka Zarządu Magdaleny Szymierowskiej odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim. Prezesa Leończyka i Zarząd Związku Sybiraków podejmował Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk.

 

   Podczas spotkania zostały omówione kwestie nawiązania współpracy pomiędzy szkołami, zespołami na terenie województwa dolnośląskiego ze szkołami na Syberii, w szczególności ze szkołą podstawową w Małej Minusie, gdzie znajduje się obecnie Muzeum pamięci polskiego domu dziecka oraz z zespołami polonijnymi na terenie Chakasji i Kraju Krasnojarskiego. Delegacja Związku Sybiraków III RP planuje we wrześniu 2017 r. wziąć udział w tradycyjnych Dniach Kultury polskiej i języka w Chakasji i Kraju Krasnojarskim. W 2017 roku przedsięwzięcie to będzie powiązane z 20. rocznicą powstania zespołu „Syberyjski Krakowiak” oraz 20-lecia pisma „Rodacy”.

 

 

  Kurator Roman Kowalczyk podjął się zaproszenia „Polonii Chakasji” i planuje w składzie delegacji Związku Sybiraków III RP z Wrocławia uczestniczyć w tych wydarzeniach w Abakanie, Minusińskiu, Małej Minusie i Szuszeńskoje.

 

 

  Po tym spotkaniu Prezes Sergiusz Leończyk razem z Wiceprezesem Bolesławem Włodarczykiem udali się do siedziby Związku, gdzie był już Roman Płatek, kierownik czytelni kombatanta przy Związku. Sergiusz Leończyk przekazał do czytelni nowe polonika syberyjskie, w tym również aktualne numery pisma „Rodacy” oraz płyty z audycjami Radia „Rodacy”. Roman Płatek w niedzielę 27 listopada od razu po przyjeździe Prezesa Leończyka zapoznał go z nowym Muzeum Wrocławskim – Centrum Historii Zajezdnia. Jest to współczesne Muzeum, bardziej interaktywne niż tradycyjne. Obecnie można obejrzeć wystawę „Wrocław 1945-2016” oraz wystawę o Solidarności - przecież od zajezdni tramwajowej rozpoczął się ruch „Solidarności” na Dolnym Śląsku. Szczegóły o tym naprawdę ciekawym Muzeum na stronie http://www.zajezdnia.org/

  Po naradzie w siedzibie Związku Sybiraków odbyło się ostatnie spotkanie w Klubie Muzyki i Literatury. Gospodarz spotkania Dyrektor Ryszard Sławczyński opowiedział nie tylko o samym Klubie, ale również o przedsięwzięciach sybirackich. Osobiście Pan Ryszard utrzymuje kontakt z Polakami w Północnym Kazachstanie, często tam jeździ.

  Spotkania we Wrocławiu były bardzo wzruszające i to przede wszystkim, że Prezesa Leończyka podejmował Wiceprezes Bolesław Włodarczyk. Ich współpraca zaczęła się ponad 16 lat temu – we wrześniu 2000 r. w Irkucku, kiedy Bolesław Włodarczyk przyjechał w składzie delegacji na czele z Marszałkiem Profesorem Andrzejem Stelmachowskim na konsekreację katedry rzymskokatolickiej. Wówczas aktualną sprawą po konsekracji katedry była budowa Domu Polskiego w Irkucku. Dom nie został zbudowany natomiast kontakty Bolesława Włodarczyka i Sergiusza Leończyka zaowocowały współpracą w odtworzeniu pamięci o polskim domu dziecka w Małej Minusie. W 2001 r. Pan Bolesław osobiście odsłonił tablicę w ścianie budynku byłego domu dziecka w Małej Minusie. W sumie siedem razy pan Bolesław odwiedził Małą Minusę, Minusińsk i Abakan. Został również zrealizowany wyjazd do Tajszetu Obwodu Irkuckego, gdzie pochowani są rodzice pana Bolesława. Dzięki tej współpracy w Malej Minusie otwarte zostało Muzeum pamięci polskiego domu dziecka, a w Minusińsku  wzniesiono „Pomnik Polskim Matkom i Dzieciom pochowanym w tej ziemi”. W Małej Minusie zorganizowano 2 zjazdy byłych wychowanków tego domu dziecka. 2 razy była tu ekipa TV Wrocław na czele z reżyser Grażyną Orłowską-Sondej. Zostały nakręcone 4 reportaże o Polonii syberyjskiej. Wspólnym dziełem Bolesława Włodarczyka i Sergiusza Leończyka jest książka „Barwy Syberii – z daleka i bliska”, Wrocław 2004. O tym, żeby odnowić to wydanie w roku 2017  również rozmawiano podczas spotkania w siedzibie Związku Sybiraków.

 

 

 

  Bolesław Włodarczyk autor ciekawych wspomnień o czasach dalekiego i jak on mówi „beztroskiego” dzieciństwa, ponieważ był na tyle mały że nie pamiętał życia przedwojennego.

  Jest on autorytetem moralnym dla Polaków w Abakanie, Minusińsku i Krasnojarsku, zawsze życzliwy i pomocny. Z zapałem organizował przyjazdy polonijnych zespołów folklorystycznych z Syberii na Dolnym Śląsku.

  4 grudnia Pan Bolesław obchodził swoje 80. urodziny, ale można powiedzieć, że powtórny jubileusz będzie mógł obchodzić 8 stycznia gdyż to jest właściwa data jego urodzin.

  Jak  powiada Pan Bolesław, po powrocie do Polski trafił ondo domu dziecka w Malborku i gdy go zapytano o datę urodzin, to powiedział że 4 grudnia, bo dziewczyna która mu sie podobała miała na imię Barbara (więc urodziła się na Barbórkę 4 grudnia). Nie pamiętał on właściwej daty urodzin. Dopiero w 2001 roku, gdy pod wrażeniem pobytu na Syberii i spotkaniem jak on mówi ze „swoim dzieciństwem” Bolesław Włodarczyk ustalił w Archiwum Państwowym w Brześciu, że urodził się 8 stycznia 1937 roku.

 

Szanowny Panie Bolesławie! Życzymy Panu zdrowia,

pogody ducha i STO LAT!

Redakcja pisma „Rodacy”

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje