Boże Narodzenie w Polonii Minusińska

 

 

 

Boże Narodzenie - to swięto rodzinne. Dlatego 17 grudnia 2016 roku w Minusińsku zgromadziła się liczna rodzina Polonii syberyjskiej,  aby wspólnie podzielić się radością i wziąć udział w obchodach świąt Bożego Narodzenia w tradycji polskiej. Przytulna sala Minusińskiej Miejskiej Galerii Sztuki zgromadziła uczniów Szkoły Języka Polskiego i Kultury, a także ich przyjaciół i członków rodzin. W uroczystości uczestniczyli członkowie organizacji "Polonia Minusinska" oraz przedstawiciel Minusinskiego Muzeum krajoznawczego im. Mikołaja Martijanowa Wiera Czernyszewa.

 

Dzięki staraniom dzieci i ich rodziców w hali głównej Galerii zaprezentowano mini-wystawę świątecznych szopek.

 

 

Na zaproszenie "Polonii" z miasta Abakanu do Minusinska przybyły siostry zakonne - siostra Danuta oraz siostra Euzebija, a także proboszcz rzymsko - katolickiej parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego Radoslaw Kwarciński.

Prezes Krasnojarskiej Regionalnej kulturalno-narodowej organizacji "Polonia Minusińska" pani Elżbieta Laskowska serdecznie przywitała wszystkich obecnych, na krótko przypomniąc o polskiej tradycji Bożego Narodzenia. Następnie goście, uczniowie Szkoły Języka i Kultury przedstawili jaselkę.

 

 

Jeszcze dwa miesiące przed Bożym Narodzeniem uczniowie szkoły polskiego języka i kultury zaczęły się szykować do świąt pod kierownictwem ulubionej nauczycielki pani Olgi Siedych. Scenariusz pastoralki pod tytułem «Kolęda na ziemi» napisała pani Olga. Gości, którzy jeszcze nie znają języka polskiego otrzymali książeczki z tłumaczeniem na język rosyjski scenariusza oraz piosenek.

Spotkanie świąteczne zakończyło się wspólnym piciem herbaty i wspólnym śpiewem polskich kolęd. Jak to cudownie spędzać święta z przyjaciółmi!

 

Zdjęcia w GALERII

 

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje