Wydarzenia z życia Polonii w Obwodzie Kaliningradzkim

 

Wigilia dla Polaków z calego Obwodu Kaliningradzkiego tradycyjnie odbyła się w Czerniachowsku

 

 

  Wigilia to czas wyjątkowy, kiedy szczególnie dbamy o tradycję, przekazujemy wartości z pokolenia na pokolenie i to wyjątkowa  okazja dla spotkań w gronie rodziny i przyjaciól.

  Już na kilka dni przed Wigilią Bożego Narodzenia w ,,Domu Polskim” w Czerniachowsku zostały prowadzone Warsztaty Wigilijne, pod czas których starsze czlonkowie wnosili swoje przeżycia, związane z Wigilią, ucząc dzieci i młodzież polonijną własnoręcznie wykonywać śnieżynki, aniołków, gwiazdki z papieru i słomy w taki sposób, jak to robili nasze przodkowie. Zrobiliśmy kilka szopek i ozdobiliśmy gabinet języka polskiego.

 

 

   Oprócz tego odbyła wystawa ,,Kartka Bożenarodzeniowa”, na której obejżeliśmy  pracy płastyczne naszych dzieci. Prace te zachwycały swoją oryginalnością, niepowtarząlnością ujęcia tematyki świątecznej, a zwycięcy konkursu ,,Potrawy Wigilijne” podzieliły się przepisami.

   Natomiast główna Wigilia dla Polaków całego Obwodu Kaliningradzkiego  jak co roku odbyła w Czerniachowsku. Gościliśmy polonusów z Gusiewa, Kaliningradu, Polesska, Ozerska i Znamienska. Dla  każdego gościa na stole była przygotowana  widokówka z życzeniami świątecznymi na "Kartkach Bożenarodżeniowych".  Z "Kartek", które zajęły po rezultatam konkursu I, II, III miejsca  wydrukowaliśmy widokówki, a koperty z pocztówką były zamkniete klamerkami z choinkami.

 

 

   Wieczerzę wigilijną rozpoczęła prezes naszej Polonii Irena Korol, która jest również prezesem Rady Polonijnej całego Obwodu Kaliningradzkiego. Ciepłymi słowami przywitał wszystkich Konsuł Generalny RP w Kaliningradzie Marcin Nosal. Na imprezie była obecna też Konsul ds.promocji i kultury P.Dagmara Lukovic. Dużo dobrych słów powiedział Gława urzędu miejskiego Czerniachowska Stanisław Pretko.

  Proboszcz naszej Parafii  p.w. Św. Brunona o.Stanisław Wójtowicz odczytał fragment z Ewangelii, poświęcił opłatek i po wspólnej modlitwie podzieliliśmy się opłatkiem, składając życzenia. Dzieci ,,Domu Polskiego” w Czerniachowsku  przedstawiły inscenizację religijną ,,Jasełka”, pod czas której śpiewały pastorałki. Każde dziecko otrzymało prezent.

 

 

 

   Razem z chórem z Suwałek „Ocean Życia” i Chórem „Tęcza” z Olsztyna  śpiewaliśmy kolędy, znane od dziecinstwa. Panował klimat ciepła rodzinnego i cichej radości. Postny posiłek, spożywany podczas wiecierzy, składał się z owoców ziemi, lasu i wody, bo do dziś przestrzegamy aby wigilijna wieczerza była przyrządzona z odpowiednich produktów. Po wiecierze przeniesliśmy się do miejscowego Domu Kultury na koncert Chóru z Suwałek „Ocean Życia”.

 

Irena Safronowa,

Nauczycielka języka polskiego w ON „Dom Polski” w Czerniachowsku

Autor zdjec - Aleksandra Jurczenko.

 

 

SUKCES POLONII CZERNIACHOWSKA NA KONKURSIE

„KRESY-2016” W BIAŁYMSTOKU!

 

 

   W dniach  5-10 grudnia w Białymstoku odbył się coroczny XXV Jubieliszowy Konkurs Recytatorski ,,Kresy-2016”, organizowany przez Podlaski Oddział Stowarzyszenia ,,Współnota Polska” w Biłaymstoku.  Co roku przyjeżdżają tu Polacy rozproszeni po odległych krainach na Wschodzie południu Europy. Recytatorzy  z ,,Domu Polskiego” Czerniachowska po raz trzeci biorą udział w tej uroczystości  polskiej poezji.

   Natalia Popowicz w tym roku odebrała II  miejsce podczas głównych eliminacji Konkursu „Kresy-2016” w Konsulacie RP w Kaliningradzie oraz  III miejsce wśród 28 uczestników z różnych krajów m.in. z Bulgarii, Kazachchstanu, Ukrainy, Czech, Litwy, Lotwy, Mołdawii, Rumunii, Gruzji, którzy przyjechali na Konkurs do Białegostoku.

   Instruktorka Irena Safronowa jest dumna z tego, że jej praca została doceniona przez jurorów z Akademii Teatralnej szególnie Jerzy Łazewskim, aktorem i reżyserem, na warsztatach którego ona się uczyła 5 lat temu. Za niecały tydzień Białystok dla Natalii Popowicz stał się drugim, prawdziwym i ciepłym domem. Większość czasu ona spędzała w Akademii  Teatralnej, zapoznawała się z miastem, a na święta według tradycyji  na spotkaniu przy Wigilijnem stole śpiewała kolędy i dzieliła się opłatkiem w gronie Polaków,  których połączyła poezja i język polski.

 

Natalia Madrigel,

Członkini Zarzadu ON „Dom Polski” w Czerniachowsku.

Autor zdjeć - Natalia Popowicz.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje