ODNOWIONE CENTRUM KSIĄŻKI POLSKIEJ NA SYBERII

 

 

Po 3 latach przerwy w Abakanie, stolicy syberyjskiej Republiki Chakasji 4 kwietnia 2017 r. otwarto Centrum Książki Polskiej. Centrum otwarto w Narodowej Bibliotece Chakasji po renowacji budynku biblioteki. Centrum Książki Polskiej jest jedynym Centrum w Federacji Rosyjskiej. Powstanie w roku 2005 Centrum zawdzięcza Kulturalno-Narodowej Organizacji Społecznej „Polonia” w Abakanie, wsparciu Wydziału Konsularnego Ambasady Polskiej w Moskwie oraz Ministerstwa Kultury Republiki Chakasja.


   Centrum prowadzi szeroko zakrojoną działalność kulturalno-oświatową i służy nie tylko jako wypożyczalnia książek. Przy Centrum odbywają się sobotnie kursy języka polskiego dla dorosłych, działa klub studencki dla studentów filologii oraz klub kina polskiego „Harmonia”.
Podczas Dni Kultury Polskiej na południu Syberii właśnie tu odbywają się kursy dla nauczycieli języka polskiego, wystawy i prezentacji nowych książek polskich i polonijnych oraz pokazy polskiego kina.

  Kieruje Centrum Swietłana Kuźmina, której etat opłaca Ministerstwo Kultury Republiki Chakasji. Niestety w Polsce Centrum nie ma stałego partnera, książki pochodzą z darowizn oraz z zakupów z dotacji przekazanych przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

 Obecnie Centrum posiada księgozbiór liczący ponad 3 000 woluminów oraz ponad 3000 kaset, płyt DVD i CD, pomocy dydaktycznych. Jest to literatura, która ma największe zainteresowanie wśród Polonii syberyjskiej oprócz słowników, literatury translatorskiej są to opracowania historyczne oraz cieszące się popularnością albumy i monografii o kulturze i ludowych tradycjach Polaków, o regionach Polski.

  Jak powiedziała na Otwarciu Wice Prezes Stowarzyszenia „Polonia”, Dyrektor Szkoły polonijnej w Abakanie Helena Władimirowa „Szkoła i Stowarzyszenie liczą na otwarcie tego Centrum również dla dzieci, ponieważ pomieszczenia nowej biblioteki wyposażonej w nowoczesny sprzęt pozwalają nie tylko prowadzić zajęcia audytoryjnie, ale również organizować występy na scenie”.

 

 

Sergiusz LEOŃCZYK

GALERIA 

ZDJĘCIA Swietłany GORIEWEJ

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje