Wyróżnienie audycji radia "Rodacy"

 

   Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz marszałka województwa pomorskiego.


   Wręczenie nagrody odbędzie się 27 maja 2017 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni. Laureatami tegorocznej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii zostali dziennikarze ze Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii i Polski. Jury wybrało zwycięzców spośród sześćdziesięciu nominacji. Ponadto jury przyznało wyróżnienie Larisa Korenets, doceniając jej oryginalne i poruszające materiały łączące potomków polskich osiedleńców ze współczesną Polską, a szczególnie zaangażowanie w ten proces najmłodszego pokolenia. 

 Wyróżniono: Reportaż Larysy Larisa Korenets ze wsi Aleksandrówka na Syberii  gdzie do dziś mieszkają potomkowie Mazurów.

   Opis audycji. Rodacy z Syberii tęskną za rodzinnym krajem Ojców, który z tej odległości może wydawać się nieco dalekim. W Chakasji mieszka 6 tys. Polaków, przy czym w całej Syberii jest ich ponad 400 tys. Po dziś dzień istnieją tam dwie mazurskie wioski – Znamienka i Aleksandrówka, założone na przełomie XIX i XX wieku stały się jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można obecnie usłyszeć gwarę mazurską. Mazurskie wioski na Syberii - to nieznana w Polsce historia, gdyż całe mazurskie rodziny skuszone przez władze carskie obietnicą nadania ziemi wyruszały koleją do odległej Chakasji (w czasach caratu – gubernia jenisejska) z nadzieją na lepsze życie. Mazurzy wyjechali na Syberię na przełomie XIX i XX wieku dobrowolnie. Dla wielu z nich ziemia ta była miejscem samorealizacji. Wiele polskich fortun tkwiło korzeniami w sybirskiej ziemi. O tym jak dziś żyją ich potomkowie i jakie mają problemy życiowe opowiada Larysa Korenets. Radio "Rodacy": redaktorzy - Artiom ChernyshevSergiusz Leończyk.

 

Rada redakcji "Rodacy" 

 

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje