Życie bez granic

 

 

  3 maja Polska obchodzi Dzień Konstytucji. Polska Konstytucja jest pierwszą w Europie, drugą na świecie ustawą zasadniczą po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Była ona podpisana w Rzeczpospolitej 3 maja 1791 roku. Jej celem było zachowanie państwowości i zapobieganie dalszym rozbiorom Polski. To właśnie polska Konstytucja stała się inspiracją do wprowadzenia demokracji i parlamentarizmu w niektórych państwach Europy.

  2 maja Polska obchodziła Dzień Polonii i Polaków za granicą, a także dzień polskiej flagi.

 

Wszystkie te rocznice były uroczyście obchodzone w mieście Ułan-Ude pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Irkucku. Ta instytucja obejmuje terytorium Syberyjskiego oraz Dalekowschodniego Okręgu Federalnego. Dom Przyjaźni w Ulan-Ude stał się miejscem spotkań szanownych gości m.in. członków i przyjaciół Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków „Nadzieja”, gości z Irkucka i Ułan-Ude. Obecni byli – Konsul Generalny Konsulatu Generalnego RP w Irkucku Krzysztof Świderek oraz wicekonsul Kamil Leśniak, Zastępca Kierownika Administracji Prezydenta Republiki Buriacji i Rządu Republiki Buriacja oraz Przewodniczący Komitetu ds. stosunków międzynarodowościowych i rozwoju inicjatyw obywatelskich Michaił Charitonow, Attaché przedstawicielstwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej w mieście Ułan-Ude Aleksandr Gombojew, o. Ignacio i o. Adam Romaniuk, a także ekipa telewizyjna TVP Wrocław.

Konsul Generalny Krzysztof Świderek ciepło przywitał gości w sali koncertowej. Powiedział, że Konsulat Generalny podjął decyzję, aby główne uroczystości z okazji Dnia Konstytucji, Dnia Polonii i Polaków za granicą oraz Dnia polskiej flagi narodowej zorganizować w Buriacji, w pięknym Ułan-Ude – syberyjskim  mieście o ważnym znaczeniu na terytorium dzisiejszego Irkuckiego Okręgu Konsularnego i w całej Syberii. Wyraził wdzięczność za przyjęcie zaproszenia przedstawicielom władz oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych za obecność na uroczystości i za możliwość dzielenia się radością.

Michaił Charitonow w swoim wystąpieniu zaznaczył, że Dom Przyjaźni jest miejscem spotkań ludzi różnych narodowości, którzy się przyjaźnią, gdzie przybywają delegacje z różnych krajów i narodów. Najważniejsze co może nas zjednoczyć i zaprzyjaźnić, to nawet nie święta państwowe obchodzone w naszym kraju, lecz kultura, którą starannie pielęgnujemy, propagujemy, przekazujemy naszym pokoleniom, naszym przyjaciołom, bez względu na ich narodowość. Polska diaspora i polski ośrodek kultury również jest przykładem aktywnego propagowania kultury polskiej. Dlatego Polaków zaliczamy za rdzennych mieszkańców naszej republiki, którzy są tu od XVII wieku. Delegacje z Polski często tutaj bywają, i my również wyjeżdżamy do Polski. Rozwija się turystyka. Zagraniczni goście światowej rangi przyjeżdżają tu, znane są wydarzenia np. „Tydzień polskiego kina”, „Polonijna jesień”. Według Charitonowa, jeśli człowiek jest bogaty w kulturę innych krajów, pomaga mu to nawiązać kontakty w życiu, pomaga mu żyć, można powiedzieć, bez granic.

Następnie Krzysztof Świderek i Kamil Leśniak uroczyście wręczyli Kartę Polaka trzem członkom Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków „Nadzieja”.

Od dwudziestu trzech lat Autonomia Polaków „Nadzieja” umożliwia wszystkim chętnym nauczanie języka polskiego oraz poznanie historii i kultury Polski w ramach polonijnej społecznej szkoły języka i kultury. Na scenę wyszli uczniowie polskiej szkoły z ich nauczycielem Krystianem Furmanowiczem. Nauczyciel wymienił wszystkich przewodniczących Autonomii ostatnich lat: śp. Wacława Sokołowskiego, Marię Iwanową, Olgę Gołowiną.

5 lutego 2017 r. zmarł pierwszy przewodniczący Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków „Nadzieja” Wacław Sokołowski. Minutą ciszy oddano hołd tej szanownej osobie, kombatantowi II wojny światowej, założycielowi Autonomii.

Uczniowie szkoły, mniejsi i więksi, dzieci i dorosli, z entuzjazmem czytali wiersze oraz śpiewali pieśni w języku polskim. Od niedawna powstała nowa młodzieżowa grupa wokalna  pod kierownictwem znanego muzyka i piosenkarki Wiktorii Muchariewej. Grupa ta przedstawiła kilka utworów i była ciepło przyjęta przez publiczność.

 

 

Prowadzący koncert powiedział: „Jesteśmy jedną, jedyną, dużą rodziną wielonarodową. Nasz wspólny dom – piękna Buriacja, gdzie wszyscy ludzie, niezależnie od narodowości i wyznania żyją w pokoju i pojednaniu”. A na scenę zaprosił gości. Drugą część koncertu rozpoczął miejski zespół „Toonto”.

 

 

Narodowo-Kulturalna Autonomia Polaków „Nadzieja” w Buriacji realizuje wiele ciekawych projektów, mających na celu odrodzenie tradycji narodowych oraz rozpowszechnienie kultury polskiej. Wśród projektów m.in. Festiwal Kultury Polskiej „Polonijna Jesień”, który jest godnym wkładem do różnorodności kulturowej Buriacji i stał się miejscem spotkań przedstawicieli różnych narodów. Program koncertu kontynuowały zespoły - laureaci Festiwalu Kultury Polskiej „Polonijna Jesień”: wzorcowa  szkoła tańca „Akwarela” Domu Twórczości (kierownik artystyczny i choreograf Tatiana Kusznariowa), wzorcowy zespół skrzypków dziecięcej szkoły sztuki № 3 (kierownik Marina Nizamutdinowa), wokalno-chóralna grupa „Nadzieja” (dyrektor artystyczny Aleksander i Olga Poliakowy). Program zakończył folklorystyczny zespół „Żergemeł” kolegium sztuk pięknych im. Piotra Czajkowskiego (kierownik artystyczny Alena Moсhosowa).

 

 

Zespół Folklorystyczny „Żergemeł” – uczestnik I i II Festiwalu kultury polskiej „Polonijna Jesień”, które były zorganizowane przez Autonomię Polaków „Nadzieja” w stolicy Buriacji. Nazwa zespołu „Żergemeł” w języku polskim oznacza „Skowronek”. Zespół rozwija się, zmienia swój skład, ale niezmienne pozostaje zamiłowanie do kultury polskiej. Zespół dwukrotnie występował z wielkim powodzeniem w Małopolsce jako zwycięzca Festiwalu „Polonijna Jesień” w ramach wspólnego projektu „Poznajemy Polskę”, realizowanego we współpracy z Małopolskim oddziałem PTSM w Krakowie.

Dzięki tym tournée zespołu „Żergemeł” dzisiaj w Polsce wiedzą, jak tańczyć buriacki „jachor”, a także co to jest „khata”. To jest prawdziwy przykład tego, jak kultura łączy ludzi ponad granicami.

Pod koniec koncertu uczestnicy zespołu „Żergemeł” zaprosili gości i publiczność aby zatańczyć razem „jachor”. Wesoło, zjednocząc się we wspólnym kręgu, goście powtarzali elementy tego tańca Taniec przyjaźni „jachor” był dobrym finałem koncertu.

 

 

Kontynuacją imprezy była uroczysta kolacja w restauracji „Reston Ogród”, na którą zaprosił Konsul Generalny RP w Irkucku Krzysztof Świderek. Zaskoczyło mnie ciepłe spotkanie konsula z gośćmi. Konsul i wicekonsul każdego gościa witali uściskiem dłoni i uprzejmie zapraszali do środka. Atmosfera była uroczystai imponująca.

Za aktywną pracę Autonomii oraz parafii katolickiej Konsul wręczył prezenty dla o. Adama i sióstr parafii katolickiej, nauczycielowi Krystyanowi Furmanowiczowi i przewodniczącej Autonomii Oldze Gołowinej. Ciepło i z wdzięcznością mówił o honorowym przewodniczącym Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków „Nadzieja” Marii Iwanowej. Jej dużym wkładem była organizacja obchodów Dni w Konsulacie Generalnym.

Dyrektor Oddziału ds. Współpracy Gospodarczej Administracji miasta Ułan-Ude Dymitr Daszyjew przyznał, że wiele narodowości zjednoczyło się w centra kultury, a jednym z najbardziej aktywnych - „Nadzieja”. Miasto Ulan-Ude ma 16 miast partnerskich. Wyraził on przekonanie, że dzięki Konsulatowi Generalnemu RP w Irkucku miasto Ulan-Ude nawiąże partnerstwo z miastem w Polsce. Kolejny gość honorowy powiedział, że w Buriacji zamieszkuje ponad 100 narodowości, wszyscy one mają dostęp do rozwoju własnej kultury. Inny oficjalny gość powiedział, że jesteśmy zjednoczeni bez względu na różnice narodowościowe. Symbolicznie, jedna z piosenek brzmiała w kilku językach - rosyjskim, buriackim i polskim.

 

 

Następnie Konsul wyraził podziękowania dla artystów za wspaniały koncert, dla władz miasta Ulan-Ude za współpracę i pomoc w działaniach Autonomii Polaków „Nadzieja”, a także za rozwój i rozpowszechnianie kultury ludowej. Konsul razem z Marią Iwanową wręczył listy z podziękowaniami  dla kierowników zespołów muzycznych i tanecznych.  Kobietom – kierowniczkom artystycznym zespołów – na znak szczególnej wdzięczności wręczono bukiety róż o kolorach polskiej flagi narodowej. Otrzymali również podziękowania nauczyciel Krystian Furmanowicz i starsza grupa wokalna Autonomii „Nadzieja” – „Stokrotka”. Grupa wokalna z natchnieniem śpiewała swoje piosenki, co wywołało burzę oklasków publiczności. W tym dniu dyrektorka szkoły polskiej Jekateryna Zborowska miała urodziny. Krzysztof Świderek wręczył jej urodzinowy bukiet czerwonych róż, a prezentem była piosenka w wykonaniu Konsula.

Gospodarze imprezy i goście rozmawiali ze sobą w miłej atmosferze, dzielili się swoimi wrażeniami, rozważali o sposobach dalszej współpracy i rozwoju stosunków narodowych i kulturowych między narodami. Prezentem dla wszystkich była muzyka i pieśni w wykonaniu buriackich kompozytorów, brzmiały skrzypce w wykonaniu profesjonalnych muzyków.

 

 

Halina Mostowszczykowa, 28.05.2017

Foto autora

Tłumaczenie – Artiom Czernyszew

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje