Spadochron w Jenisejsku

 

 

  12 sierpnia zespół Syberyjski Krakowiak wziął udział w tradycyjnej imprezie „Jarmark augustowski” w jednym z najstarszych miast Syberii – w Jenisejsku. W bieżącym roku miasto obchodziło swoje 399-lecie.

   Trasa zespołu – Abakan-Krasnojarsk-Jenisejsk. Odległość od Abakanu do Jenisejska wynosi 750 km. 12 sierpnia zespół wziął udział w trzech koncertach miejskich oraz w koncercie przy tzw. Podwórku polskim wzdłuż rzeki Jenisej. Dla członków organizacji polonijnej zespół zaprezentował oddzielny koncert.

 

 

   Spadochron – tak nazywała się ekspozycja przygotowana przez członków organizacji „Polonia Jenisejska”. Organizacja ta powstała ponad 10 lat temu i kierowana jest przez pracownika naukowego Muzeum Marinę Łysakowską. Ekspozycja, którą mogli obejrzeć na nabrzeżu rzeki Jenisej mieszkańcy i goście miasta została poświęcona krasnojarskiemu biologowi, krajoznawcy Aleksandrowi Jaworskiemu (1889-1977). Naukowiec pozostawił po sobie bogate archiwum, był on założycielem i pierwszym dyrektorem krasnojarskiego rezerwatu „Stołby”. W swoich wspomnieniach zachowanych w Muzeum Krajoznawczym w Jenisejsku rosyjski Polak zostawił również ciekawe spostrzeżenia o życiu mieszkańców Jenisejska na przełomie XIX-XX w. Aby uczcić pamięć o Jaworskim członkini „Polonii Jenisejska” Larysa Skorińska wykonała piękny reprezentacyjny bukiet z maków i białych polnych rumianków, natomiast Olga Kruszyńska przygotowała piękne wycinanki. Jaworski lubił zbierać herbarze z syberyjskich traw i kwiatów, kopie takich herbarzy, już ze współczesnych kwiatów i traw, przygotowała Żanna Chmielkowa (z domu Bańkowska-Jasińska). Wszystkich przechodni polonusi częstowali cukierkami  i własnej roboty ciastami „Zygmuntówka”.

     Podwórko polskie „Spadochron” było piękną okazją, żeby zobaczyć inne dokonania członków Polonii Jenisejska. Lilia Szubina uszyła piękny strój łowicki, rodziny Gonczarowych (Sienkiewicz), Uszeninych (Jasickich), Jelistratowych (Całko) przygotowali dania polskiej kuchni.

  Podczas wyjazdu odbyły się również spotkania dr Sergiusza Leończyka z autorami i czytelnikami pisma polonijnego „Rodacy” oraz spotkania w Muzeum. Wyjazd zespołu „Syberyjski Krakowiak” odbył się dzięki pomocy finansowej Konsulatu Generalnego RP w Irkucku (dotacja MSZ RP).

 

GALERIA

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje