Sportowcy wspierają akcję „Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie”

     

Sportowcy wspierają akcję „Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie”

 

    Trwa zbiórka funduszy na spalony, w kwietniu br., kościół w polskiej wiosce na Syberii – w Białymstoku. Przedsięwzięcie, pod nazwą „Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie”, wspierają także sportowcy. Z inicjatywy dziennikarza sportowego, Michała Pola, przekazali oni na licytację przedmioty z autografami.  Aukcje prowadzone są za pośrednictwem portalu allegro.pl i potrwają do 12 września br. Akcja prowadzona jest w ramach jezuickiego Kiermaszu Misyjnego przy Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Warszawie (ul. Rakowiecka 61).

 

   W kwietniu br., tuż po Wielkanocy, na Syberii, w polskiej wiosce Białystok, doszczętnie spłonął drewniany kościół zbudowany przez Polaków w 1908 r. Syberyjski Białystok to polska osada, położona w głębi Zachodniej Syberii, ok. 180 km od Tomska. Została założona przez dobrowolnych przesiedleńców z wileńskiej i grodzieńskiej guberni po koniec XIX w. Do dziś żyją w niej potomkowie osadników sprzed 100 lat. Kościół był dla nich namacalnym symbolem więzi z tradycjami i religią przodków. Świątynia, przez ponad wiek, była niemym świadkiem historii, która burzliwie przeszła przez te tereny. Dziś społeczność miejscowości wraz z parafią katolicką z Tomska, prowadzoną przez jezuitów, opiekujących się Białymstokiem, zbiera fundusze na odbudowę kościoła.

   Szacowany koszt odbudowy kościoła to ok. 150 tys. euro. Obecnie na koncie organizatorów znajduje się ponad 100 tys. zł. W ramach akcji „Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie” odbywa się szereg przedsięwzięć mających na celu wsparcie zbiórki funduszy dla mieszkańców Białegostoku. M.in.: w czerwcu br. w Białymstoku na Podlasiu miała miejsce wystawa fotografii z Syberii, cyklicznie odbywają się spotkania w różnych miastach Polski z ambasadorami akcji, jezuici organizują Misyjny Kiermasz. Teraz pomoc niosą także sportowcy. Z inicjatywy dziennikarza sportowego, Michała Pola, zorganizowane zostały aukcje sportowych przedmiotów na portalu allegro.pl. Są one prowadzone w ramach Kiermaszu Misyjnego przy Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Warszawie (ul. Rakowiecka 61). Wśród rekwizytów znaleźć można: replikę piłki z Euro 2016 z podpisem Kamila Glika, koszulkę kolarską liderów TPD z autografami Petera Sagana i Rafała Majki, koszulki z podpisami: siatkarza Krzysztofa Ignaczaka oraz paraolimpijczyków z Rio 2016.

  Aukcje, z których dochód przeznaczony zostanie na odbudowę kościoła w syberyjskim Białymstoku, znaleźć można pod linkiem: http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=41399880&order=m

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje